Поліпи в матці — результат порушення гормонального фону

Поліпи матки являють собою незлоякісної утворення, що формуються на внутрішній стінці матки і виступаючі в порожнину матки. Посилений ріст клітин в слизову оболонку матки (ендометрій) призводить до утворення поліпів. Розміри поліпів матки варіюються в діапазоні від декількох міліметрів (насіннячко кунжуту) до декількох сантиметрів (м’ячик для гольфу). Вони кріпляться до стінки матки широкою основою або тонкою ніжкою.

У жінки може бути один або декілька поліпів. Як правило, вони не виходять за межі порожнини матки, але іноді можуть проростати через канал шийки матки піхва. Поліпи матки виявляються і у дівчат підліткового віку, і у жінок постклімактеричного віку (40-50 років). Причинами появи маткових поліпів найчастіше стають гормональні порушення, ерозійні процеси або запалення після перенесеної інфекції.

Симптоми

Освіта та зростання поліпів матки може протікати безсимптомно.

До симптомів поліпів матки відносяться:

 • порушення менструального циклу, наприклад, часта, нерегулярна менструація різної тривалості та інтенсивності;
 • кровотеча між менструаціями;
 • патологічно рясне менструальна кровотеча;
 • вагінальна кровотеча після менопаузи;
 • безпліддя.
 • Поліпи матки можуть розвиватися як до, так і після менопаузи. Після менопаузи у жінки може спостерігатися лише незначна кровотеча або легкі мажучі виділення.

  Коли потрібно звернутися до лікаря

  Зверніться до лікаря, якщо у вас спостерігаються наступні симптоми:

 • вагінальна кровотеча після менопаузи;
 • кровотеча між менструаціями;
 • нерегулярна менструація.
 • Причини

  Хоча точна причина утворення поліпів у матці невідома, вчені припускають, що цьому в чимало мірою сприяють гормони. Маткові поліпи чутливі до естрогену, вони реагують на естроген точно так само, як вистилання матки, тобто ростуть і збільшуються при підвищенні рівня естрогену.

  Чи впливають поліпи в матці на вагітність — питання, в повній мірі не вивчений: доведено лише, що видалення поліпів з матки при спостерігаються безпліддя підвищує шанс успішної вагітності (прикріплення заплідненої яйцеклітини до стінки матки). Крім того, поліпи в матці збільшують ризик викидня і передчасних пологів у вагітних жінок.

  Фактори ризику

  підвищеного ризику утворення поліпів матки схильні:

 • жінки, які страждають ожирінням;
 • жінки, які приймають тамоксифен (ліки при раку молочної залози);
 • жінки, які страждають гіпертонією.
 • Ускладнення

  При відсутності своєчасного лікування поліпів матки можливі серйозні наслідки для здоров’я жінки. Це може бути безпліддя, зміна роботи залоз внутрішньої секреції і гормональні збої. У деяких випадках доброякісні поліпи можуть переродитися в злоякісні, наприклад, в рак шийки матки, а також у передракові стани — аденоматозні новоутворення.

  Поліпи матки також підвищують ризик викидня у жінок після екстракорпорального запліднення (ЕКЗ). Якщо ви готуєтеся до ЕКО і у вас поліпи матки, лікар, швидше за все, рекомендують видалення поліпів до підсадки ембріонів.

  Діагностика

  Для виявлення поліпа іноді недостатньо звичайного гінекологічного огляду, а необхідні спеціальні діагностичні процедури, зокрема:

 • ультразвукове дослідження репродуктивних органів дає можливість помітити зміну товщини стінки слизової матки, наявність опуклостей на самій поверхні матки.
 • гістероскопія — найдієвіший спосіб виявлення поліпів матки. У ході цього обстеження в матку вводиться гістероскоп — тонкий гнучкий прилад, що представляє собою відеокамеру. Таке обстеження дає можливість виявити всі поліпи, визначити їх число і розмір. Також гістероскопія дає можливість взяти частинки тканин поліпа на обстеження, яке виявляє злоякісні зміни в тканинах.
 • метрографія — рентгенологічне обстеження з використанням контрастної реагенту, який вливають в матку. Цей спосіб дає можливість виявити опуклості, а також зміни внутрішньої порожнини матки.
 • діагностичне вишкрібання матки з наступним гістологічним дослідженням видаленого матеріалу. Під час вискоблювання лікар використовує довгий металевий інструмент з петлею на кінці, щоб взяти матеріал з внутрішніх стінок матки. Для цієї процедури також використовується гістероскоп для вивчення матки зсередини. Якщо гістероскоп не використовується, процедура називається сліпою вишкрібанням.
 • Більшість поліпів матки являють собою доброякісні утворення і безпечні для жінки. Але атипові поліпи розглядаються лікарями як передракові захворювання і підлягають обов’язковому видаленню.

  Необхідно пам’ятати про те, що деякі передракові зміни ендометрію (так звана ендометріальних гіперплазія) або злоякісні утворення в матці (ендометріальних карцинома) можуть виглядати як поліпи в матці. Для виключення ймовірності раку матки відповідні зразки тканин досліджуються під мікроскопом.

  Деякі маткові поліпи розсмоктуються самостійно. Коли розростання поліпів у матці викликає кровотечу, потрібне видалення маткових поліпів — зазвичай така процедура проводиться за допомогою вискоблювання стінок матки з одночасною гистероскопией. Більш традиційний метод видалення маткових поліпів — розширення порожнини матки з наступним вишкрібанням. У дуже рідкісних випадках, коли маткових поліпів занадто багато для видалення за допомогою гістероскопії, застосовується гістеректомія.

  Гістероскопія зазвичай виконується під місцевим наркозом, проте в деяких випадках застосовується і загальна анестезія. Після гістероскопії і видалення поліпів з матки може спостерігатися незначна кровотеча або біль спазматичного характеру, однак, як правило, до нормального розпорядку дня жінка може повернутися відразу ж. Єдине виключення — сексуальна активність: після видалення поліпів з матки рекомендується на тиждень або два тижні відмовитися від статевих контактів.

  Спеціальних методів профілактики розростання поліпів у матці не існує, хоча підтримання здорового способу життя — контроль маси тіла та артеріального тиску — знижує ризик маткових поліпів.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.