Поліпи в матці: чи потрібне оперативне втручання?

загрузка...

Поліпи в матці являють собою розростання слизової оболонки, що підносяться над її поверхнею. При наявності великої кількості поліпів застосовується термін «поліпоз». Причина цього явища зазвичай криється в порушеннях гормонального фону жінки.

Як виникають поліпи в матці

Поліпи матки найчастіше являють собою поодинокі чи множинні грушоподібні вузли на ніжці, що локалізуються в області дна матки або її та кутів, а також у шийці матки. Найчастіше поліпи виникають під час клімаксу або менопаузи, тобто при зниженні гормонального фону. Але вони можуть виникнути також у молодих дівчат і жінок дітородного віку при різних гормональних захворюваннях, хронічних запальних процесах в області матки і після травм.

Поліпи в молодих жінок частіше складаються з тканини залоз, розташованих у слизовій оболонці матки, у жінок літнього віку вони складаються переважно з залозистої і сполучної тканини або з чисто сполучної тканини. Іноді відбувається перекрут ніжки поліпа з порушенням кровообігу в ньому, що може викликати кровотечу і запальний процес.

Стан слизової оболонки порожнини матки безпосередньо залежить від ендокринної та центральної нервової систем. Ці системи в свою чергу взаємодіють між собою. Взаємодія це здійснюється в основному за рахунок гіпоталамуса (частини головного мозку, яка відповідає за роботу ендокринної системи та її взаємодія з центральною нервовою системою). В гіпоталамусі знаходяться особливі нейросекреторні клітини, які можуть передавати нервові імпульси і виділяти гормони, що впливають на ендокринну систему (ризлинг-фактори і інгібітор-фактори). Так, гормони гіпоталамуса впливають на гіпофіз (головну залозу внутрішньої секреції), активізуючи або зменшуючи секрецію гіпофізом власних гонадотропних гормонів, що впливають на статеві залози.

До гонадотропних гормонів відносяться фолікулостимулюючий гормон (ФСГ), лютеїнізуючий гормон (ЛГ) і пролактин. ФСГ діє в основному в першій половині менструального циклу, він сприяє секреції естрогенів та дозріванню яйцеклітини в яєчнику. ЛГ — це гормон другої половини менструального циклу, який стимулює синтез прогестерону. Естроген сприяє розростанню слизовій оболонці порожнини матки, готуючи її до вагітності, у другій половині менструального циклу вплив гормонів припиняється, що сприяє відторгненню слизової оболонки і початку менструації. Менструальний цикл жінки — це складний багатоетапний процес і його порушення сприяють неправильного, у вигляді вузлів, розростанню слизистої оболонки порожнини матки, тобто формуванню поліпів.

Діагностика

Поліпи в матці часто ніяк не проявляються і бувають випадковою знахідкою в процесі обстеження жінки. Але буває і так, що поліпи виявляються у вигляді кровотеч, пов’язаних з відділенням поліпів від стінки матки. Кровотеча зазвичай супроводжується нападоподібний болями в нижній частині живота, які виикають при порушенні кровообігу в отходящем поліпі.

Якщо поліпи ніяк себе не проявляють, то це все одно небезпечне захворювання, так як поліп може малігнізуватися (переродитися в злоякісну пухлину). Такі переродження частіше зустрічаються у молодих жінок.

Поліп можна побачити в каналі шийки матки, в такому випадку його виявить гінеколог при огляді. Поліп являє собою рожеве розростання, яке проглядається в просвіті каналу шийки матки. Поліпи, розташовані в області дна і кутів матки при огляді не видно.

При підозрі на поліп матки проводять гістероскопію — огляд слизової оболонки порожнини матки за допомогою оптичної апаратури. Проводиться також вискоблювання порожнини матки, а зіскрібок відправляється в лабораторію на дослідження. Обов’язково досліджується гормональний фон жінки для уточнення причини захворювання.

Лікування

Як і будь-які пухлини, поліпи видаляють. Найчастіше невеликі поліпи видаляють за допомогою лікувальної гістероскопії з наступним припіканням місця, звідки було видалено поліп. Якщо поліпів багато (поліпоз), то проводиться спочатку видалення поліпів, а потім вискоблювання порожнини матки для того, щоб після видалення поліпів не почався запальний процес від шматочка не віддаленій тканини поліпа.

При будь-якому способі видалення всі видалені тканини підлягають гістологічному дослідженню для того, щоб виключити переродження поліпа в злоякісну пухлину.

Після операції проводиться консервативне лікування — відновлення гормонального фону, порушення якого викликали поява поліпів. Після проведеного лікування жінка повинна регулярно спостерігатися у гінеколога.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.