Поліп ендометрія: результат гормональних збоїв

загрузка...

Поліп ендометрію зустрічається у восьми відсотків жінок від двадцяти до сімдесяти чотирьох років. До останнього часу вважалося, що поліп ендометрію — це доля жінок репродуктивного віку, а саме захворювання пов’язували з перенесеними пологами. Але сучасні дослідження виявили, що поліп ендометрію може бути як у дівчат пубертатного віку, так і у жінок в постменопаузі.

Поліп ендометрія

Поліп ендометрію — це доброякісне утворення ендометрію, пов’язане з проліферацією (надмірним зростанням) клітин базального (паросткового) шару слизової оболонки матки. Остаточне формування поліпа завершується проростанням в нього фіброзних і м’язових волокон. Поліп ендометрію має ніжку і тіло. Зовні поліп покритий епітеліальними клітинами, які за гістологічною структурою відносяться до слизової оболонки матки і відповідно, зазнають циклічні зміни (в залежності від дня менструального циклу). У будова ніжки поліпа входять судини, що живлять освіту. За допомогою ніжки поліп прикріплюється до стінки матки.

Прийнято виділяти три види поліпів:

 • залізисті поліпи, які складаються з строми і залоз;
 • залізисто-фіброзні поліпи, що складаються із сполучної тканини і невеликої кількості залоз;
 • фіброзні поліпи (повністю складаються зі сполучної тканини).
 • Як окремий вид виділяють ще плацентарний поліп. Плацентарний поліп утворюється після неповного видалення плідного яйця під час проведення медичного аборту.

  Причини утворення поліпів ендометрію

  Достовірні причини утворення поліпа ендометрію невідомі. Виникнення поліпа пов’язують з гормональними порушеннями, які мають місце і при гіперплазії ендометрію (надлишок естрогенів і недолік прогестерону). Крім того, в утворенні поліпів не остання роль відводиться запальних захворювань статевих органів (ендометрит, ерозія шийки матки) і ендокринно-обмінних порушень (ожиріння, цукровий діабет).

  Поліпи ендометрію поділяють на первинні і вторинні. Первинні поліпи утворюються в результаті запалення, гормонального або ендокринного порушення. Вторинні поліпи, або рецидивуючі, є результатом не повністю віддаленого первинного поліпа.

  Клінічна картина поліпа ендометрію

  Часто поліп ендометрію протікає безсимптомно і виявляється на плановому УЗД як випадкова знахідка. Клініка поліпів ендометрію різноманітна і залежить від віку жінки, гормональної і репродуктивної функції яєчників, наявності супутніх захворювань (міоми матки, аденоміозу, запальних процесів придатків матки).

  Найбільш характерною ознакою поліпів є порушення менструального циклу. Якщо поліп утворився на тлі нормального функціонування ендометрія у жінок репродуктивного віку, в цьому випадку відзначаються міжменструальні і передменструальні сукровичні виділення (при збереженому менструальному циклі), а також збільшення менструальної крововтрати. При ановуляторних циклах і наявності поліпів залозистого будови на тлі гіперплазії ендометрію відзначаються метрорагії (рясні, нерегулярні кров’янисті виділення). У жінок постменопаузального віку частіше спостерігаються фіброзні поліпи, які проявляються однократними помірними кров’яними виділеннями із статевих шляхів. Нерідко таких пацієнток турбують біли і біль, що зустрічається при великих (більше двох сантиметрів у довжину) поліпах. Біль носить переймоподібний характер і є наслідком «народження» поліпа або порушення його живлення.

  Лікування поліпа ендометрію

  У більшості випадків поліп ендометрію є доброякісним утворенням слизової оболонки матки. Але поліпи мають схильність до переродження в рак матки (особливо залізисті) і в цілях онкологічної настороженості повинні бути вилучені. Оптимальним методом видалення поліпів ендометрію є гістероскопія. Гістероскоп (прилад з відеокамерою) вводять в порожнину матки і під контролем зору зрізають ніжку поліпа. На відміну від вискоблювання порожнини матки, яке проводиться наосліп, гістероскопія дозволяє достовірно визначити місцезнаходження поліпа і видалити його повністю. Жінкам репродуктивного віку, у яких виявлені поліпи на тлі гіперплазії ендометрію, після їх видалення призначають гормональну терапію.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.