Поліомієліт — навіщо потрібна імунізація населення?

Поліомієліт — це заразна, колись дуже небезпечна хвороба, яка під другій половині XX століття була практично ліквідована в Західній півкулі. Хоча люди хворіли на поліомієліт з давніх часів, його найпотужніша спалах стався в першій половині XX століття, і тривала до того, як Джонас Солк створив вакцину, яка стала широко доступна в 1955 році.

У розпал епідемії поліомієліту в 1952 році тільки в США було зареєстровано майже 60 000 випадків захворювання поліомієлітом; 3000 хворих померли. Однак з поширенням вакцинації, розвинувся так званий «дикий» поліомієліт; до 1991 року він також був переможений у Західній півкулі.

Ознаки та симптоми

Поліомієліт є вірусним захворюванням, яке приблизно в 95% випадків не викликає взагалі ніяких симптомів (це асимптоматичний поліомієліт). У 4 — 8% випадків симптоми з’являються; є три основні форми захворювання:

 • Найбільш м’яка форма, або абортивний поліомієліт (більшість пацієнтів з цим типом поліомієліту можуть навіть не підозрювати, ніж вони хворі, оскільки зазвичай у них спостерігаються такі неспецифічні симптоми, як діарея, лихоманка, біль у горлі та загальне відчуття нездужання).
 • Більш серйозна форма, пов’язана з асептичним менінгітом — непаралітичної поліомієліт (в 1% -5% випадків спостерігаються неврологічні симптоми, такі як підвищена чутливість до світла і ригідність потиличних м’язів).
 • Найбільш важка форма захворювання — паралітичний поліомієліт (спостерігається в 0,1% -2% випадків).
 • Пацієнти з абортивним і непаралітеческім поліомієлітом зазвичай повністю видужують. Однак паралітичний поліомієліт, як і передбачає його назва, викликає параліч м’язів, і в деяких випадках може призвести до смерті.

  При паралитическом поліомієліті вірус залишає кишковий тракт і проникає в кровотік і вражає нерви (при абортивному і бессимптомном поліомієліті, вірус звичайно не виходить з кишкового тракту). Поліомієліт може впливати на нерви, які керують м’язами кінцівок і м’язами, необхідними для дихання, що може викликати утруднене дихання, а також параліч рук і ніг.

  Заразність

  Поліомієліт передається, головним чином, при попаданні в організм продуктів, що містять вірус. Наприклад, до зараження може призвести відсутність звички мити руки після відвідування туалету, або вживання зараженої питної води.

  Зараз всім дітям роблять обов’язкові щеплення від поліомієліту і ймовірність зараження мінімальна.

  Тривалість

  Хоча гостра фаза хвороби зазвичай триває менше двох тижнів, пошкодження нервів, які викликає поліомієліт, можуть впливати на здоров’я людини все його життя. У минулому деякі пацієнти, які перенесли поліомієліт, ніколи не могли повністю відновити здатність використовувати свої кінцівки; іноді кінцівки всихали так, що їх використання ставало неможливим. У тих, хто повністю вилікувався, існував ризик розвитку постполіоміелітного синдрому, який може проявитися 30-40 років після закінчення гострої фази поліомієліту. При постполіоміелітном синдромі пошкодження нервів, викликане захворюванням, прискорює нормальний процес старіння.

  Лікування

  Коли захворюваність поліомієлітом перебувала на піку, стандартним методом лікування при пошкодженнях дихальних м’язів було приміщення пацієнтів в апарат, який називали «залізними легкими». Ушкоджені кінцівки через такого лікування протягом тривалого часу залишалися нерухомими. У тих країнах, де ще зустрічаються випадки захворювання на поліомієліт, для лікування досі використовують «залізні легені». Зараз відомо про захворювання поліомієлітом в чотирьох країнах — це Афганістан, Індія, Нігерія, і Пакистан. До тих пір, поки поліомієліт не переможений повністю, необхідно продовжувати обов’язкову вакцинацію дітей від цього захворювання.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.