Поліноз — від сезону до сезону

Поліноз або весняний катар — сезонне алергічне захворювання, викликане алергічною реакцією негайного типу і характеризується різким порушенням носового дихання. Найбільш часті клінічні прояви полінозу — алергічний риніт, алергічний кон’юнктивіт і бронхіальна астма. Поліноз викликає пилок переноситися вітром рослин. Весняний поліноз викликає пилок дерев і чагарників: берези, вільхи, ліщини, клена, дуба, платана. Влітку полінози викликає пилок злакових трав: тимофіївки, овсяниці, райграсу, багаття, вейніка, мятлика. Осінній поліноз викликаний пилком бур’янів: лободи, полину й амброзії.

Причини полінозу

Поліноз, як і астма, є алергічним захворюванням, що зачіпають верхні дихальні шляхи. При першому попаданні пилку (через слизові оболонки носа) в кров відбувається сенсибілізація, яка призводить до вироблення антитіл. Надалі при попаданні пилку в організм кількість антитіл перевищує необхідне, і відбувається вивільнення хімічної речовини під назвою «гістамін». Саме цей процес є причиною алергічної реакції, тобто появи симптомів полінозу: чхання, нежиті і навіть кашлю.

Поліноз вважається генетично зумовленим захворюванням — деякі люди народжуються зі схильністю до алергії, оскільки у них є імунологічні порушення, проте це не означає, що захворювання для них неминуче. За статистикою, вірогідність розвитку полінозу у дитини становить 30-60%, якщо поліноз страждає один з батьків, і 50 — 70%, якщо алергії схильні обоє батьків. Поліноз — одне із найпоширеніших алергічних захворювань, йому схильне близько 20% населення планети.

Симптоми полінозу

У більшості випадків розпізнати симптоми полінозу неважко, хоча вони схожі на прояви звичайної застуди. До симптомів полінозу відносяться:

 • нежить;
 • кашель;
 • чхання;
 • закладеність носа;
 • утруднення дихання;
 • почервоніння і пощипування очей (кон’юнктивіт);
 • сльозотеча;
 • головний біль;
 • біль у горлі;
 • порушення сну.
 • При полінозі характерні скарги на відчуття свербіння в носі, відчуття печіння, лоскотання, свербіж у вухах, глотці, трахеї. Шкіра передодня носа червоніє і запалюється. Ураження очей включають свербіж і подразнення слизових, свербіння і почервоніння повік, набряклість, відчуття різі, світлобоязнь, відчуття «піску» в очах.

  Одним з найважчих клінічних проявів полінозу є бронхіальна астма, що виявляється кашлем, хрипами, тяжкістю в грудній клітці і утрудненим диханням, які зазвичай є оборотними.

  Діагностика полінозу

  Для діагностики полінозу важливо пам’ятати, коли саме виникають і зникають симптоми. Ця інформація дасть лікареві і алерголога ключок до розуміння походження симптомів та полегшить діагностику.

  Відомості про місце проживання і роботи, про те, коли симптоми загострюються (при полінозі прояви хвороби зберігаються весь період цвітіння рослин (1,5-2 місяці), допоможуть лікареві або алерголога виявити можливі причини алергії. Для підтвердження діагнозу і визначення конкретних алергенів проводять скаріфікаціонние шкірні проби — на пошкоджену (подряпану) шкіру наносять алергени з подальшою оцінкою змін. За наявності позитивної реакції, навколо подряпини буде розвиватися пухир і почервоніння шкіри. Поява висипки дозволить визначити, на пилок якого саме рослини у вас алергія. Більшість алергічних проб практично безболісні.

  Поліноз слід відрізняти від таких захворювань:

 • вазомоторного риніту: під впливом збільшення припливу кров м’які тканини в носовій порожнині набрякають, що викликає нежить і закладеність носа, але не свербіж. Точні причини вазомоторного риніту невідомі (у людей, страждаючих вазомоторний риніт, не виявлені алергії), хоча дим, сухе повітря, різкі перепади температури (наприклад, при потраплянні з холоду в тепле приміщення) та деякі запахи можуть викликати симптоми захворювання;
 • хронічного риніту: може бути симптомом тривалої застуди або іншого захворювання, наприклад, зниженої функції щитовидної залози.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.