Полікістоз яєчників — стежте за своєю менструацією

Полікістоз яєчників, або синдром полікістозних яєчників — це дуже поширене серед жінок репродуктивного віку гормональне порушення. Захворювання називається так, тому що у багатьох (але не у всіх) жінок з цим розладом на зовнішніх сторонах обох яєчників утворюється безліч кіст.

Симптоми

Симптоми полікістозу яєчників іноді з’являються незабаром після самої першої менструації. У багатьох пацієнток, однак, полікістоз розвивається пізніше, наприклад, як реакція на збільшення ваги.

Симптоми полікістозу яєчників, так само як і їх інтенсивність, можуть бути різними у різних жінок. Для діагностування полікістозу яєчників потрібно, щоб у пацієнтки спостерігалися хоча б два з цих симптомів:

 • Порушення менструального циклу. Це найпоширеніший симптом. Прикладами порушень можуть бути інтервали між місячними тривалістю більше 35 днів; менше восьми менструальних циклів на рік; відсутність менструальних кровотеч протягом чотирьох місяців або більше; занадто тривалі, мізерні або рясні місячні.
 • Надлишок андрогенів. Підвищення рівня чоловічих статевих гормонів, андрогенів, може викликати появу таких фізичних симптомів, як надлишковий ріст волосся на обличчі і тілі (гірсутизм), акне у дорослих або дуже сильне акне у підлітків; випадання волосся на голові за чоловічим типом (андрогенна алопеція).
 • Множинні кісти на яєчниках. Для підтвердження або спростування початкового діагнозу лікар проводить ультразвукове дослідження, в ході якого на яєчниках пацієнтки можна побачити кістозні освіти, якщо у неї дійсно полікістоз.
 • Якщо у вас спостерігаються збої менструального циклу і / або ознаки надлишку чоловічих гормонів в організмі, зверніться до лікаря. Своєчасне лікування дозволить знизити ймовірність розвитку таких ускладнень полікістозу яєчників, як діабет другого типу, підвищений кров’яний тиск і хвороби серця.

  Причини

  На даний момент не можна з упевненістю сказати, що саме викликає полікістоз яєчників, але передбачається, що в розвитку цього захворювання відіграють роль такі фактори:

 • Надлишок інсуліну. Інсулін — це гормон підшлункової залози, завдяки якому організм може утилізувати цукор — основне джерело енергії. При інсулінорезистентності, досить поширеному захворюванні, здатність організму використовувати інсулін виявляється порушеною, і підшлунковій залозі доводиться виробляти інсулін у все більших кількостях, щоб зробити можливою переробку цукру. Надмірно високий рівень інсуліну в крові стимулює вироблення андрогенів в яєчниках.
 • Атеросклероз і серцево-судинні захворювання. Коли білі кров’яні клітини, або лейкоцити, борються з проникаючими в організм потенційними збудниками інфекцій, починаються запалення. У деяких людей вживання в їжу певних продуктів харчування може викликати таку ж захисну реакцію організму. Якщо це відбувається регулярно, може розвинутися інсулінорезистентність, яка призведе до накопичення холестерину в кровоносних судинах (атеросклероз). Атеросклероз може, в свою чергу, призвести до розвитку серцево-судинних захворювань. Все це підвищує ризик розвитку у жінки полікістозу яєчників.
 • Спадковість. Якщо у вашої матері або сестри був полікістоз яєчників, ймовірність розвитку цього захворювання у вас вище, ніж у жінок, в чиєму родинному анамнезі немає цього захворювання. В даний час дослідники припускають, що може бути зв’язок між розвитком полікістозу яєчників і мутують генами.
 • Аномалії розвитку плода. Деякі вчені вважають, що надмірна дія андрогенів на плід може перешкодити нормальній експресії генів. Це може стати причиною різних порушень у жінки, коли вона досягне репродуктивного віку, включаючи і полікістоз яєчників.
 • Полікістоз яєчників за даними ряду факторів спостерігається при порушенні функції роботи гіпоталамуса, гіпофіза і надниркових залоз. Тому захворювання може виявлятися клінічно-різному залежно від причин його виникнення. Ознаки та симптоми полікістозу яєчників з’являються внаслідок порушення репродуктивного циклу, кульмінацією якого є щомісячний вихід яйцеклітини з яєчника (овуляція). Назва «полікістоз яєчників» захворювання отримало завдяки зовнішньому вигляду нездорових яєчників — збільшених і обліплених численними наростами (кістами). Кісти яєчників — фолікули, наповнені несозревшіх яйцеклітинами.

  Полікістоз яєчників — найпоширеніше гормональне захворювання серед жінок дітородного віку, від якого страждає 5-10% жіночого населення планети. Рання діагностика і лікування полікістозу яєчників допомагає зменшити ризик розвитку довготривалих ускладнень, у тому числі діабету і серцевих захворювань.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.