Поліартрит і вагітність: індивідуальна переносимість

Поліартрит — захворювання, що супроводжується запаленням суглобів і в деяких випадках провокує значні пошкодження суглобів. Передбачити, якими саме будуть наслідки поліартриту під час вагітності, неможливо, оскільки в кожному випадку це захворювання протікає індивідуально. Так, наприклад, в деяких випадках — наприклад, при ревматоїдному поліартриті — настання вагітності найчастіше викликає тимчасове полегшення симптомів, усугубляющихся після пологів. В інших же випадках біль, спричинений запальними процесами в суглобах, під час вагітності лише посилюється.

Як поліартрит може вплинути на вагітність?

Фізичні зміни в організмі жінки, викликані вагітністю, можуть вплинути на розвиток поліартриту — якщо захворювання вразило, в першу чергу, суглоби, на які виявляється додаткове навантаження (суглоби стегон, колін, щиколоток, ступень), то при вагітності, з поступовим збільшенням маси тіла, симптоми поліартриту можуть стати ще неприємніше. У той же час, численні дослідження показали, що в деяких випадках — по не вивченим поки причин — вагітність, навпаки, йде на користь і приносить тимчасове полегшення при, наприклад, ревматоїдному артриті.

У більшості випадків розвиток поліартриту ніяк не впливає на перебіг вагітності — за умови тимчасової відмови від прийому деяких медичних препаратів, необхідних для лікування захворювання. Наслідки поліартриту при вагітності в першу чергу залежать від типу захворювання та розташування пошкоджених суглобів: приміром, якщо поліартрит викликав пошкодження суглобів в стегнах, це може ускладнити сам процес пологів, викликати необхідність кесаревого розтину.

Ревматоїдний поліартрит і вагітність

Найпоширеніший вид поліартриту — ревматоїдний, або так званий серопозітівний поліартрит, аутоімунне захворювання, при якому запальні процеси в суглобах провокують виробляються імунною системою антитіла. У період вагітності напади ревматоїдного поліартриту з характерними симптомами — болем, відчуттям нерухомості суглобів, набряканням і почервонінням шкіри навколо них — можуть стати рідше. Дуже часто під час вагітності спостерігається тимчасове зникнення симптомів ревматоїдного поліартриту — найчастіше до четвертого-п’ятого місяця вагітності. Симптоми, однак, повертаються через якийсь час після народження дитини (зазвичай через дві-вісім тижнів).

У той же час необхідно пам’ятати, що ревматоїдний поліартрит може загрожувати нормальному протіканню вагітності і вимагає особливої уваги. Згідно зі статистикою, у жінок, які страждають від поліартриту, ризик передчасних пологів і післяродових ускладнень вище, ніж у здорових жінок. Крім того, деякі лікарські препарати, зазвичай застосовуються для придушення симптомів ревматоїдного поліартриту, можуть спровокувати передчасні пологи або навіть викидень.

Поліартрит і здоров’я малюка

Точна причина появи більшості видів поліартриту до кінця не вивчена, і тому вчені схильні вважати, що певний вплив робить і такий чинник, як генетична схильність до захворювання. Тим не менш, шанс того, що поліартрит буде переданий від вагітної жінки новонародженому, дуже низький. Так, наприклад, у випадку ревматоїдного артриту, який вважається найбільш поширеною формою захворювання, ризик успадкування новонародженим немовлям ревматоїдного поліартриту складає всього один-три відсотки.

Лікування поліартриту при вагітності

На період вагітності від прийому деяких препаратів, в звичайних умовах рекомендованих для лікування поліартриту, краще відмовитися — якщо, звичайно, це можливо. Якісь ліки від поліартриту припустимі навіть при вагітності, інші ж вагітним жінкам заборонені. Так, наприклад, в невеликих дозах для придушення гострих симптомів поліартриту при вагітності дозволені нестероїдні протизапальні препарати (до тридцять другого тижня вагітності), кортикостероїди, сульфасалазин, гідроксихлорохін, які застосовуються для придушення запальних процесів у суглобах. Строго заборонені препарати типу метотрексату, мікофенолату, циклофосфаміду, ритуксимабу.

Тетяна Смирнова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.