Подовження кінцівок: тільки в разі крайньої необхідності

Більшість використовуваних сьогодні процедур по подовженню кінцівок є варіаціями методу Ілізарова, який в 1951 році представив російський лікар Гавриїл Абрамович Илизаров. Подовження кінцівок проводиться в три етапи: підготовка, операція, подовження, і фаза консолідації.

Підготовка

На цьому етапі відбудуться перші консультації пацієнта з лікарем. Лікар повинен роз’яснити всі аспекти операції та періоду відновлення. Роблять рентгенівські знімки ніг, щоб зробити апарат Ілізарова у відповідності з особливостями пацієнта. У багатьох центрах проводиться оцінка психологічного стану пацієнта, щоб переконатися в тому, що він зможе витримати весь процес від початку до кінця.

На етапі підготовки дуже важливо вирішити питання доцільності подовження кінцівок. Іноді це необхідно за медичними показаннями, але часто люди просто хочуть збільшити свій зріст. У деяких країнах фахівці погоджуються проводити подовження кінцівок тільки жінкам з ростом менше 161 см і чоловікам, зріст яких менше 179 см. в багатьох інших державах, однак, таких обмежень немає. Тим не менш, пацієнт повинен як слід обміркувати переваги і недоліки самої процедури та її результатів, перш ніж вирішуватися вносити такі кардинальні зміни у свою зовнішність.

Операція

На наступному етапі процедури подовження кінцівок проводять операцію, в ході якої ламають великої та малої гомілкових кістки. Потім до кожної половині зламаних кісток за допомогою проходять через кісткову тканину і шкіру металевих спиць кріплять фіксує апарат.

Подовження

Цей етап починається приблизно через тиждень після операції і триває протягом наступних двох чи трьох місяців, в залежності від того, наскільки потрібно подовжити кінцівку. За допомогою фіксуючого пристрою збільшують відстань між частинами зламаних кісток — приблизно на 1 мм в день. У образующемся між частинами кісток просторі починає рости кісткова тканина. Весь цей час пацієнт пересувається в інвалідному кріслі, щоб уникнути навантаження на зростаючі кістки. До кінця цього етапу ноги міг стати на 7-8 см довший.

Фаза консолідації

Наступні три-шість місяців пацієнт продовжує пересуватися до інвалідному кріслі — до тих пір, поки нова кісткова тканина не стане достатньо сильною, щоб витримувати його вагу. Фіксуючі пристрої в цей час залишаються на ногах, однак більше не міняють довжину кістки. В кінці цієї фази проводиться проста операція для видалення фіксуючого пристрою; після цього пацієнт, як правило, може ходити самостійно. Іноді протягом ще одного або двох місяців пацієнтові доводиться носити гіпс.

Фізіотерапія і правильний настрій

Ці два фактори мають критичне значення для успіху процедури подовження кінцівок. Протягом усього етапу подовження пацієнти повинні щоденно по одну-дві години проходити фізіотерапію. Важливість фізіотерапії для цієї процедури не можна переоцінити (не всі центри, що займаються подовженням кінцівок, пропонують адекватний курс фізіотерапії). Без фізіотерапії період відновлення замість півроку може тривати до двох років.

Правильний настрій, мабуть, не менш важливий. Після операції пацієнта чекає не просто чекати, поки кінцівки стануть довшими, а кістки зростуть, але активно працювати. Необхідно заздалегідь приготувати себе до того, що протягом півроку або більше ви не зможете переміщатися так вільно, як звикли і це накладе на ваше життя значні обмеження.

Знеболювання

Вся процедура подовження кінцівок є дуже болючою, тому знеболювання є важливим аспектом процедури. Існують певні обмеження при виборі препаратів. Наприклад, протизапальні препарати уповільнюють ріст кісткової тканини і можуть бути використані лише в крайніх випадках. Опіоїдні анальгетики досить швидко викликають звикання, і лікарі уникають виписувати їх своїм пацієнтам. Фізіотерапія в багатьох випадках допомагає запобігти сильний біль.

Ризики і ускладнення

Ускладнення зустрічаються, в середньому, у 25% пацієнтів, які проходять процедуру подовження кінцівок — це досить високий показник. Одним з найбільш значних ризиків є інфекція, яка може проникнути в організм в тих місцях, де в шкіру вставлені металеві спиці. Щоб уникнути цього, необхідно регулярно обробляти шкіру антибактеріальним розчином. Інші можливі ускладнення:

 • Інфекція кісткової тканини (остеомієліт) може призвести до руйнування кісткової тканини і ригідності суглобів. Гострий остеомієліт є результатом проникнення бактерій в організм. Як правило, його лікують ін’єкційними антибіотиками;
 • Пошкодження кровоносних судин — може порушити циркуляцію крові і запобігти нормальний ріст кісткової тканини;
 • Повільне зрощення кістки — іноді кістка зростається дуже повільно або не зростається взагалі. В одному з дванадцяти випадків нова кістка ламається протягом тижня після завершення фази консолідації;
 • Деформація кістки;
 • Пошкодження нервів;
 • Нерівна довжина кінцівок.
 • Додаткове подовження

  Щоб стати ще вище, деякі пацієнти вирішують пройти ще одну процедуру подовження кінцівок. Її можна проводити, коли великогомілкова і малогомілкова кістки стануть достатньо міцними. В ході другої процедури таким же чином ламають, а потім подовжують стегнові кістки ніг. Слід, однак, мати на увазі, що після цього тіло, швидше за все, буде виглядати непропорційно.

  Ні в якому разі не погоджуйтеся робити подовження кінцівок за допомогою одночасного нарощування кісток верхньої та нижньої частини ніг. Деякі медичні центри пропонують таку послугу, яка, передбачається, заощаджує час і гроші пацієнта, але ризик серйозних ускладнень, аж до стійкої втрати працездатності, при цьому занадто великий.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.