Подолання горя: як впоратися з емоціями

Травмують події є шоком для розуму і тіла і можуть викликати весь спектр переживань. Протягом деякого часу людина може взагалі не розуміти, як йому жити далі після того, що трапилося. Щоб справитися з горем і продовжувати нормальне життя, потрібно час, допомогу оточуючих і розуміння того, що це буде непросто.

Спектр емоцій

Горе — це емоційний стан, на подолання якого потрібно чимало часу. Це здорова реакція на будь травмуючу подію і дуже важливо не придушувати її, а дати собі час пройти через всі етапи переживання горя. Серед емоцій, які ви будете відчувати, можуть бути: почуття провини, сум, гнів, страх, заперечення і невіра, пригніченість, заціпеніння.

Прийняття свого горя

Не намагайтеся втекти від горя, повертайтеся до нього обличчям. Визнайте, що те, що трапилося, відбулося насправді, це не можна змінити, і це призведе до глибоких змін у вашій особистості, які багато в чому теж будуть незворотними.

Шукайте допомогу

Напевно, ви захочете провести якийсь час на самоті, щоб зібратися з думками і якось навчитися справлятися з горем, але дуже важливо зізнатися собі, що вам потрібна допомога інших людей.

Якщо через деякий час ви виявите, що не можете займатися своїми звичайними справами, у вас порушення сну і / або з’явилися думки і почуття, які заважають повсякденному житті, потрібно звернутися до психолога. Він підкаже вам способи, якими можна контролювати свої емоції і в підсумку подолати горе. Дуже важливо визнати наявність проблеми й почати говорити про неї — про це в один голос говорять багато фахівців.

 • Зверніться за підтримкою до своєї сім’ї, друзям, до людей, які переживають схожу втрату.
 • Не обов’язково голосно говорити про свої емоції. Їх можна записати, або намалювати, або, наприклад, зіграти на гітарі — робіть це так, як умієте.
 • Церемонія прощання з померлим — дуже важливий і корисний ритуал. Це допомагає визнати і прийняти смерть дорогої людини. До речі, якщо ви долаєте іншу важку ситуацію, ви можете теж придумати ритуал, здійснюючи який, ви визнаєте, приймете й відпустіть свій біль.
 • Коли стане легше?

  Не існує встановленого терміну, за який людина повинна впоратися з горем. На жаль, у багатьох людей біль ніколи не проходить повністю. Однак це не повинно заважати вам жити радісно, навіть незважаючи на те, що часом смуток може повертатися з новою силою.

  Дозвольте собі переживати горе стільки, скільки знадобиться. Вам потрібно повернутися до нормального життя, але будьте готові до того, що це займе якийсь час.

  Моменти щастя, які спочатку з’являються рідко, а потім все частіше, говорять про те, що ви успішно справляєтеся з горем. Одного разу ви усвідомлюєте, що смуток і пригніченість більше не є вашими домінуючими емоціями — і це буде вашою перемогою над болем.

  Якщо ви не дозволите собі відчувати горе в повній мірі, змусите себе виглядати зовні спокійно (заради, як вам здається, благополуччя вашої родини або щоб не показувати слабкість), у вас можуть виникнути труднощі з повним прийняттям того, що сталося, а емоції, які ви придушили, покажуть себе в іншому виді.

  Ви будете жити далі, і навіть якщо частина вашої свідомості завжди буде тужити за який пішов людині, одного разу ви знову будете сміятися.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.