Подагричний поліартрит: всі болі від солі

Подагричний поліартрит — досить поширене захворювання, яке супроводжується нападами болю і опухання декількох (більше п’яти) суглобів. Будучи одним з видів артриту, подагричний поліартрит, однак, значно відрізняється від більш поширеного ревматоїдного артриту та остеоартриту. Основна причина подагричного поліартриту — скупчуються в крові кристали солі сечової кислоти.

Сечова кислота, або урат — абсолютно нешкідлива в більшості випадків, виробляється організмом людини субстанція, яка виходить разом із сечею. Коли сіль сечової кислоти накопичується в крові, формуються крихітні кристали, зазвичай накопичуються в суглобах. Такі кристали солі сечової кислоти подразнюють суглоби, викликаючи запалення, набрякання і біль у суглобах — напад подагричного поліартриту. Хоча в деяких випадках подагричний поліартрит може спостерігатися і в умовах нормального рівня сечової кислоти в крові, найчастіше чим вище рівень сечової кислоти, тим більше ризик розвитку подагричного поліартриту.

Причини подагричного поліартриту

У більшості випадків в організмі спостерігається баланс між кількістю вироблюваної сечової кислоти і кількістю кислоти, що виходить з організму з сечею і калом. Однак при подагричному поліартриті нирки не справляються зі своєю функцією і рівень сечової кислоти в крові підвищується. У деяких випадках накопичення сечової кислоти може бути викликана іншими причинами, в тому числі:

 • надмірним вживанням алкоголю
 • дефіцитом вітаміну С
 • надмірним вживанням напоїв з підсолоджувачами і фруктозою (дослідження показали, що вживання двох порцій таких напоїв в день підвищує ризик подагричного поліартриту на вісімдесят п’ять відсотків)
 • прийомом деяких лікарських препаратів (наприклад, діуретиків, аспірину, деяких ліків при хіміотерапії)
 • деякими захворюваннями крові
 • деякими порушеннями — наприклад, ожирінням, високим артеріальним тиском, порушенням роботи нирок, діабетом
 • Подагричний поліартрит — досить поширене захворювання, що спостерігається в одного з кожних двохсот дорослих людей. Частіше від цього захворювання страждають чоловіки, ніж жінки. Перші напади подагричного поліартриту зазвичай спостерігаються у зрілому віці, хоча хвороба може розвинутися і у молодих людей.

  Симптоми

  Характер захворювання — епізодичний: напади подагричного поліартриту спостерігаються досить часто, симптоми посилюються протягом декількох годин і проходять з плином часу. Перший симптом нападу подагричного поліартриту — гострий біль в суглобах, осложняющая або навіть робить неможливим пересування. Уражені суглоби зазвичай опухають, шкіра в цій області червоніє, запалюється. Без належного лікування напади подагричного поліартриту можуть тривати до семи-десяти днів, а періоди часу між ними можуть варіюватися від декількох тижнів до декількох місяців або навіть років.

  Діагностика та лікування

  Подагричний поліартрит визначається після підтвердження характерних симптомів та вимірювання рівня сечової кислоти в крові. Якщо існує ймовірність, що біль і набрякання суглобів викликані іншими причинами, може знадобитися пункція рідини з запаленого суглоба з подальшим дослідженням її під мікроскопом. Якщо симптоми викликані подагричним поліартритом, в рідині виявляються кристали солі сечової кислоти.

  Короткий курс протизапальних болезаспокійливих препаратів зазвичай швидко полегшує симптоми подагричного поліартриту (протягом перших дванадцяти — двадцяти чотирьох годин). Лікар може порекомендувати такі препарати, як диклофенак, індометацин, напроксен. У рідкісних випадках після прийому ліків спостерігаються побічні ефекти:

 • Кровотеча в кишечнику — найсерйозніший можливий побічний ефект прийому таких препаратів, особливо ймовірний при виразках шлунка. Негайно припинити прийом препаратів і звернутися за медичною допомогою необхідно, якщо після прийому ліків спостерігаються розлад травлення, гострий біль у животі, стілець або блювота з кров’ю.
 • Протизапальні знеболювальні препарати не рекомендовані людям з астмою, підвищеним артеріальним тиском, деякими захворюваннями нирок, серцевою недостатністю.
 • Не рекомендується приймати протизапальні знеболюючі препарати одночасно з деякими іншими ліками — перед тим, як купувати ліки, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем або фармацевтом.
 • Якщо з якихось причин протизапальні знеболюючі препарати не рекомендовані, існують альтернативні методи лікування нападів подагричного поліартриту — колхіцин або ін’єкції стероїдів у місце запаленого суглоба.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.