Подагра — «хвороба королів»

загрузка...

Подагра — супроводжується гострими болями захворювання, викликане накопиченням кристалів сечової кислоти в суглобах. Процес скупчення кристалів сечової кислоти в суглобах викликає появу характерних симптомів — опухання та почервоніння шкіри у місці розташування суглоба, гострий біль, нерухомість суглоба.

У багатьох випадках подагра в першу чергу вражає суглоби великого пальця (саме цим і пояснюється назва захворювання, буквально «капкан для ноги», що походить від грецького «podos» — нога і «agra» — капкан). Тим не менш, скупчення кристалів сечової кислоти може спостерігатися і у багатьох інших суглобах і тканинах, їх оточуючих. А накопичення кристалів сечової кислоти в нирках призводить до розвитку сечокам’яної хвороби.

Що таке сечова кислота

Сечова кислота — речовина, що утворюється в процесі розпаду пуринів, азотистих сполук, які виявляються не тільки в тканинах людського тіла, але і в багатьох харчових продуктах. У звичайній ситуації сечова кислота розчиняється в крові і через нирки виводиться з організму з сечею. Якщо ж в організмі з якихось причин спостерігається надлишок сечової кислоти (наприклад, нирки не справляються із завданням виведення кислоти з організму), рівень кислоти в крові підвищується — такий стан називається гіперурикемією. До появи гіперурикемії може призвести і надмірне вживання харчових продуктів, що містять пурини. Сама по собі гіперурикемія не вважається небезпечним захворюванням, проте при надмірному утворенні кристалів сечової кислоти при гіперурикемії розвивається подагра — куди більш хворобливий стан.

Як протікає подагра

Поступово розвиваючись, подагра проходить чотири стадії:

 • Безсимптомна гіперурикемія. На цій стадії спостерігається підвищення рівня сечової кислоти в крові (гіперурикемія), яке, однак, не супроводжується жодними виразними симптомами. Лікування на цій стадії зазвичай не потрібно.
 • Гостра подагра (гострий подагричний артрит). На цій стадії подагри гіперурикемія викликає накопичення кристалів сечової кислоти в суглобах, що призводить до раптового і гострого приступу подагри — появи сильного болю, опухання, підвищеній чутливості шкіри в місці розташування пошкодженого суглоба. Зазвичай подагричні приступи спостерігаються по ночах, спровокувати їх поява можуть багато чинників — стрес, алкоголь, інше захворювання. Як правило, протягом трьох-десяти днів симптоми подагричного артриту зникають самостійно навіть без лікування, і наступний напад може початися тільки через кілька місяців або навіть років. З часом, однак, напади подагри спостерігаються все частіше і стають все більш тривалими.
 • Межкрітіческій період. Період часу між нападами подагри. Протягом цього проміжку часу ніякі симптоми подагри не спостерігаються.
 • Хронічна подагра. Найважча стадія подагри, розвивається поступово протягом тривалого періоду часу — наприклад, десяти років. На цій стадії відкладення солей сечової кислоти в суглобах може призвести до необоротного їх пошкодження, а хронічна гіперурикемія одночасно може викликати і сечокам’яну хворобу. Зазвичай при належному лікуванні до такої стадії подагра не розвивається.
 • псевдоподагра

  подагра часто плутають з іншими видами артриту, оскільки симптоми — гострі та епізодичні напади болю, оніміння суглобів, опухання — можуть бути схожими. Один з таких видів артриту — так звана псевдоподагра, що супроводжується практично аналогічними симптомами: болем, почервонінням і набряканням шкіри в місці розташування суглоба. Однак при псевдоподагре такі симптоми викликають не кристали сечової кислоти, а кристали фосфату кальцію. Відповідно, розрізняються і методи лікування цих захворювань.

  Що викликає подагру

  До факторів, що збільшує ризик гіперурикемії і подагри, належать:

 • Генетична схильність. Випадки захворювання подагрою найбільш часто спостерігаються тоді, коли у найближчих родичів хворого також спостерігалися симптоми подагри.
 • Стать і вік. Від подагри частіше страждають чоловіки, у жінок це захворювання спостерігається рідше. Крім того, найбільш часто хвороба проявляється в зрілому і літньому віці.
 • Маса тіла. Ожиріння збільшує ризик розвитку гіперурикемії і подагри.
 • Вживання алкоголю. Надмірне вживання спиртних напоїв порушує природний процес виведення сечової кислоти з організму, тим самим підвищуючи ризик гіперурикемії і подагри.
 • Раціон. Вживання занадто великої кількості харчових продуктів, що містять пурини, може спровокувати чи погіршити подагру в деяких випадках.
 • Інші проблеми зі здоров’ям. Порушення функції нирок — тобто нездатність нирок фільтрувати продукти розпаду — вважається однією з найбільш поширених причин подагри у людей літнього віку. Крім того, викликати підвищення рівня сечової кислоти в крові можуть:
 • Підвищений артеріальний тиск
 • Гіпотиреоз
 • Захворювання, що провокують занадто швидке оновлення клітин — псоріаз, анемія, деякі види раку
 • Лікарські препарати. Деякі лікарські засоби підвищують ризик розвитку гіперурикемії і подагри. У їх числі:
 • Діуретики
 • Ліки, що містять саліцилати (наприклад, аспірин)
 • Ніацин (нікотинова кислота)
 • циклоспорину (іммуносупрессанти)
 • Противопаркинсоничні засоби (наприклад, леводопа, застосовується для лікування хвороби Паркінсона)
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.