Пневмонія у дітей — упокорення, але не переможена

Колись пневмонія була смертельним захворюванням, але і сьогодні, в еру антибіотиків, не можна сказати, що вона переможена остаточно. Особливо важко протікає пневмонія у дітей раннього віку, у яких ще не сформувався повністю імунітет. Для таких дітей деякі види пневмонії можуть стати смертельно небезпечними.

Чому може початися пневмонія

Основною причиною пневмонії або запалення легенів у дітей є інфекція. Збудником пневмонії можуть бути стрептококи, стафілококи, пневмококи та інші хвороботворні бактерії. В останні роки все частіше причиною пневмонії стають хламідії, паразити, грибки і віруси. Пневмонії, викликані тим чи іншим збудником, мають свої особливості. Так, розрізняють пневмококковую (крупозну), стафілококової, стрептококової, микоплазменную, хламідійну, вірусну, микоплазменную (грибкову) та інші види гострих пневмоній. Іноді гостра пневмонія переходить у хронічну форму.

Крупозна пневмонія

Крупозна пневмонія вражає дітей різного віку, але частіше дошкільного та шкільного віку. Спостерігається переважно навесні і раннім літом. Викликають її різні типи пневмококів, вражаючи при цьому цілу долю легені.

Захворювання починається гостро, зазвичай зі злегка вираженим запаленням носоглотки, ознобом, високою температурою, головним болем. Щоки у дитини рум’яні, більше з того боку, з якою знаходиться вогнище захворювання. Нерідко така дитина скаржиться на болі в грудях, животі, з’являється блювота і запор. Спочатку кашель зазвичай слабкий, сухий, але поступово він стає вологим, відхаркування мокротиння утруднене. Мокрота густа, в’язка, з домішкою крові, дихання прискорене, утруднене, розвивається ціаноз (посиніння) носогубного трикутника. Такий стан триває 2-4 дні, потім температура поступово, протягом декількох днів, знижується.

Крупозна пневмонія зазвичай протікає сприятливо і закінчується одужанням. На відміну від дорослих у дітей до крупозної пневмонії рідко приєднується плеврит.

Гостра стафілококова пневмонія

Збудниками захворювання є різні види стафілокока, частіше — золотистий стафілокок. Це одна з найбільш частих форм пневмоній у грудному віці, особливо, протягом перших шести місяців життя. Хворіють частіше діти зі зниженим імунітетом: недоношені, з малою вагою, які перенесли різні інфекції, страждають різними хронічними захворюваннями. Захворювання характеризується важким перебігом, особливо у дітей перших трьох місяців життя.

Для стафілококової пневмонії характерний гострий початок, але воно може бути і поступовим. Часто спочатку є ознаки запалення верхніх дихальних шляхів: нежить, кашель, висока температура. Потім приєднуються ознаки дихальної недостатності: задишка, ціаноз (посиніння), тимчасова зупинка дихання. У дітей відзначається занепад сил, страдницький вираз обличчя, блювання, пронос, здуття живота, повна відсутність апетиту.

З розвитком захворювання з’являється наростаючий кашель сухий чи вологий, з мокротою, іноді з кров’ю. Температура висока. Для стафілококових пневмоній характерна схильність до нагноєння з формуванням абсцесів (гнійників, обмежених капсулою), зазвичай невеликих, але розсіяних і до розвитку ураження плеври (плівки, що покриває легені) з її нагноєнням. У грудних дітей можуть виникнути і позалегеневі гнійні ускладнення в різних органах. Іноді таке захворювання протікає блискавично, і дитина гине протягом декількох днів.

Тривалість захворювання неоднакова, але частіше вона затягується. У переважній більшості випадків захворювання закінчується благополучно, тим не менш, стафілококова пневмонія досі є однією з причин дитячої смертності.

Гострі вірусні пневмонії

Збудниками цієї пневмонії є різні віруси. У дитини піднімається температура, сухий подразнюючий чи вологий кашель з мізерним кількістю мокроти, іноді кривавим. Порушення дихання можуть бути виражені в різному ступені. Протікає така пневмонія зазвичай доброякісно і рідко дає ускладнення.

Хронічна пневмонія

Хронічна пневмонія зазвичай виникає після недолікованої гострої пневмонії, зустрічається досить часто, особливо в шкільному віці. Для неї характерно тривале прогресуюче протягом, яке зазвичай важко відбивається на фізичному та нервово-психічному розвитку дітей, обмежуючи їх можливості вести відповідний їх віку спосіб життя.

Часто на тлі хронічної пневмонії у дітей розвиваються бронхоектази — розширення на кінцях бронхів, що погіршує перебіг захворювання. На ранніх стадіях захворювання хронічну пневмонію важко відрізнити від хронічного бронхіту або затяжний гострої пневмонії. Перебіг захворювання відрізняється хвилеподібно, фази загострення та затухання процесу чергуються, але іноді спостерігається безперервне прогресивне протягом.

Лікування пневмоній

У лікуванні гострих пневмоній провідна роль відводиться антибіотиків, які призначаються відповідно до чутливістю до них збудників захворювання (визначається на підставі лабораторних досліджень). Призначаються також лікарські препарати, зміцнюючі імунітет, що розширюють бронхи, зменшують в’язкість мокротиння, відхаркувальні. Після того, як знижується температура, приєднуються фізіотерапевтичні процедури.

Лікування хронічних пневмоній у період загострення таке ж, як і лікування гострих пневмоній. У період ремісії призначаються фізіотерапевтичні процедури, масаж, лікувальна гімнастика, засоби, що зміцнюють імунітет і максимальне перебування на свіжому повітрі.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.