Пневмоконіози — така небезпечна пил

Захворювання легенів, що виникають від вдихання пилу, відомі давно. Часто до таких захворювань приєднується туберкульоз, тому раніше їх вважали єдиним захворюванням. Тільки в 19-му столітті поняття «пневмоконіоз» і «туберкульоз» були розділені. Як з’ясувалося, ці захворювання мають різну причину, а, отже, вимагають і різного лікування.

Пневмоконіози, причина їх виникнення та види

Пневмоконіози — це хронічні захворювання легень, зумовлені тривалим вдиханням пилу і характеризуються розвитком фіброзу легень, тобто розростанням у легенях сполучної тканини і заміна їй власної тканини легень, в результаті чого легкі втрачають свою функцію. Пневмоконіози практично завжди є професійними захворюваннями.

Основною причиною пневмоконіозів є пил, що знаходиться в повітрі і скапливающаяся в легенях. Від характеру цієї пилу та його концентрації залежить вид пневмоконіозу, вираженість процесу та особливості його розвитку.

За характером вдихається пилу пневмоконіози діляться на:

 • силікоз — пневмоконіоз, що розвиваються від вдихання пилу, що містить вільну двоокис кремнію;
 • силікатози — пневмоконіози, що розвиваються від вдихання пилу силікатів, що містять двоокис кремнію в зв’язаному стані, це асбестоз, талькоз, коаліноз, цементний, слюдяний силікатози та інші;
 • металлоконіози — пневмоконіози, що розвиваються в результаті вдихання пилу алюмінію, барію, берилію, заліза, марганцю, олова (алюміноз, барітоз, бериліоз, сідероз, манганоконіоз, станіоз і так далі);
 • карбоконіози — пневмоконіози, що розвиваються в результаті вдихання вуглецевмісних пилу (антракоз, графітоз та інше);
 • пневмоконіози, що розвиваються в результаті вдихання змішаного пилу (антракосілікоз, сідеросілікоз, Пневмоконіоз електрозварників, шліфувальників і так далі);
 • пневмоконіози, що розвиваються в результаті вдихання органічного пилу (амілози, біссіноз і так далі).
 • Найбільш типовою ознакою, характерним для всіх пневмоконіозів є розростання в легенях сполучної тканини і скупчення пилу. При одних пневмоконіози в тканини легенів утворюються сполучнотканинні вузлики, при інших сполучна тканина розростається головним чином по ходу бронхів і кровоносних судин.

  Ознаки пневмоконіозів

  Пневмоконіози, як правило, супроводжуються мізерними проявами в порівнянні із змінами, виявленими в легенях при рентгенологічних дослідженнях. У початкових стадіях пневмоконіозів хворих турбує сухий кашель, задишка при фізичному навантаженні, зрідка — болі в грудях. У міру прогресування захворювання задишка виникає вже при невеликому фізичному напруженні, болі в грудях стають постійними, кашель посилюється. Надалі задишка стає постійною, кашель — болісним, з’являється харкотиння з прожилками крові, напади задухи. Приєднуються явища хронічного запалення бронхів і емфіземи легенів (стійкого розширення альвеол — мішечків на кінцях самих дрібних бронхів).

  Поступово з’являються ознаки легенево-серцевої недостатності: серце насилу проштовхує кров у кровоносні судини легенів через те, що вони стискаються розрослася сполучною тканиною, кров застоюється в судинах, пропотіває крізь стінки судин, в результаті чого тканину легенів заповнюється рідиною. Якщо рідина збирається досить багато, то такий стан називається набряком легенів — це одне з найважчих ускладнень, часто призводять до загибелі хворих.

  Тяжкість пневмоконіозів пов’язана також з ускладненнями, з яких найбільше значення має туберкульоз легенів. Антракоз і антракосілікоз часто ускладнюються легеневою кровотечею. У деяких випадках виникає алергія на власні тканини організму (аутоімунні захворювання), яка найчастіше проявляється запаленням суглобів — ревматоїдний артрит.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.