Плазмаферез — очищення крові від токсинів

Багато захворювань, наприклад, такі як міастенія, синдром Ламберт- Ітона, синдром Гійєна-Барре, і інші, викликані так званими аутоімунними процесами. Аутоімунні порушення змушують імунну систему організму помилково атакувати його власні тканини. Деякі з клітин, що беруть участь в цьому процесі, можуть атакувати ці тканини безпосередньо, в той час як інші виробляють речовини, відомі як антитіла, які переміщуються разом з кровотоком і руйнують клітини певних тканин. Антитіла, які діють проти власних тканин організму, відомі як аутоантитіла, або аутоагресивні антитіла.

Плазмаферез і аутоімунні захворювання

Лікування з препаратами, які пригнічують таку активність імунної системи та / або знімають запалення тканин, практикується вже більше тридцяти років. Багато нові іммуносупрессанти були розроблені і випущені в продаж вже в 1960-х роках, але у всіх препаратів, що використовуються для лікування аутоімунних захворювань, є серйозні побічні ефекти, які проявляються при їх прийомі у високих дозах і протягом тривалого часу.

У 1970-х роках був розроблений новий підхід до лікування аутоімунних захворювань. Замість того щоб намагатися змінити роботу імунної системи тільки за допомогою ліків, було запропоновано механічне видалення аутоантитіл з кровотоку. Ця процедура стала відома як плазмаферез, що буквально означає поділ плазми.

Прийом ліків, які пригнічують імунну систему або зменшують пов’язане з аутоімунним захворюванням запалення, часто комбінуються з плазмаферезу, проте їх дають в значно менших дозах, ніж при зазвичай медикаментозної терапії.

Сьогодні плазмаферез широко застосовується для лікування міастенії, синдрому Ламберта-Ітона, синдрому Гійєна-Барре і хронічної демиелинизирующей полінейропатії. Його ефективність при інших порушеннях, таких як розсіяний склероз, поліміозит і дерматоміозит, поки не доведена.

Що таке плазмаферез

Плазмаферез це процес, під час якого рідка частина крові, або плазма, відділяється від клітин крові за допомогою пристрою, відомого як сепаратор клітин крові. Поділ відбувається або за допомогою обертання пристрою на високій швидкості (центріфужний плазмаферез), або шляхом пропуску крові через фільтр з такими маленькими отворами, що через них може проникнути тільки рідка частина крові. Клітини крові вводять назад в організм пацієнта, а плазму, що містить антитіла, знищують і заміщають іншими рідинами. Під час цієї процедури пацієнту внутрішньовенно вводять препарати, що перешкоджають згортання крові (антикоагулянти).

Один сеанс плазмаферезу зазвичай займає декілька годин; у більшості випадків лікування є амбулаторним. Під час процедури пацієнт може відчувати дискомфорт, але в нормі вона проходить безболісно. Кількість сеансів лікування залежить від конкретної хвороби і загального стану здоров’я пацієнта. В середньому пацієнту потрібно шість-десять процедур протягом двох-десяти тижнів.

Під час плазмаферезу пацієнт може лежати, або сидіти в кріслі з регульованою спинкою. Одна тонка трубка (катетер) вводиться у велику вену, як правило, на згині руки; іншу трубку вводять в протилежну руку або ногу (в останньому випадку хоча б одна рука на час процедури залишається вільною). Через одну трубку кров надходить у сепаратор, а через іншу відокремлені клітини повертаються пацієнту.

Обсяг крові, яка знаходиться поза тілом пацієнта одноразово, під час плазмаферезу набагато менше, ніж кількість крові, яке зазвичай здають донори.

Чи існують ризики, пов’язані з плазмаферезу

Так, але більшість можна контролювати. Про будь-які незвичні симптоми слід негайно повідомляти лікаря або медпрацівникові, відповідальному за процедуру. Симптоми, які можуть здатися незначними, іноді є початком серйозних ускладнень, тому їх не можна ігнорувати.

Найбільш поширеною проблемою є зниження кров’яного тиску, ознаками якого можуть бути непритомність, запаморочення, помутніння зору, озноб, підвищене потовиділення або спазми в черевній порожнині. Щоб справитися з цими симптомами, зазвичай досить підняти голову пацієнта нижче і / або підняти ноги вище.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.