Плавання для дітей: каприз чи необхідність?

— Зараз немає жодної здорової дитини, — нарікала бабулечка-красотулечка, вигулюючи своє щільно закупореній чадо. — Ти тільки подивися, скільки зараз небезпек: протяги, алергії, продукти! Чорнобиль! А телевізор? Наш, — кивок на п’ятирічного хлопчика, блідого до синяви і розгодованих до п’ятдесяти кілограмів, — по три тижні на місяць хворіє! Сім’я на аптеку працює! Треба на море везти, але страшно — вода брудна …

Діти — квіти життя. Лютики, тюльпанчікі, іриси, жоржини, піончікі, трояндочки, ромашки — багато їх, всі вони різні, смішні і самовпевнені, низенькі й на довгому стеблі, яскраві і чарівні, скромні й тихі. Всякі. Кожному потрібно щось своє: хтось любить поспати, хтось прокидається ні світ, ні зоря, комусь хочеться солодкого, а хтось ганяється за солоними огірками, хтось шиє, хтось ріже. Умови вирощування, загалом, дуже різні. Є тільки одне: немає серед дітей орхідей. Якщо дитині створити тепличні умови, він не починає цвісти, як тропічна гостя — ні! Все навпаки — він занепадає, сохне і в’яне.

Оберігати своє чадо від всього у світі — нерозумно. Рятувати його від усіх на світі хвороб — безглуздо, та й неможливо. Але можна впевнено захистити — загартовуванням.

А починати краще раніше. Навчання грудних дітей плаванню засноване на вродженої здатності плавати, обумовленої їх внутрішньоутробним розвитком в рідкому середовищі. Досвід педіатрів показує, що раннє навчання плаванню сприяє гармонійному розвитку малюків і позитивно впливає на розвиток усіх систем організму: покращує дихання, кровообіг, зміцнює опорно-руховий апарат, благотворно позначається на діяльності центральної нервової системи. Найкраще починати навчання плаванню з двох-трьох тижневого віку, але не пізніше трьох місяців, тому що кожна дитина народжується з певними вродженими рефлексами, які після трьох місяців згасають. Це плавальні вроджені рефлекси, завдяки яким дитина здатна просто плисти — практично без навчання.

Перед відвідуванням з немовлям басейну потрібно підготуватися: дитину обов’язково має оглянути лікар-педіатр, лікар-невропатолог і ортопед. Протипоказань мало, але вони бувають: тяжкі вроджені вади серця, різні гострі захворювання — пневмонія, ГРВІ з лихоманкою. Неврологічна патологія, якої супроводжує судомний синдром. Серйозні порушення опорно-рухового апарату, які вимагають фіксації кінцівок (наприклад, вивихи і підвивихи кульшових суглобів), остеомієліт кінцівок. Стрепто-і стафілококкодермія. У деяких ситуаціях плавання необхідно: при неврологічних патологіях без судомного синдрому (у тому числі при гіпер-і гіпотонус), анеміях, рахіті, гіпотрофії, легких формах недорозвинення опорно-рухового апарату, природженої кривошиї.

Незалежно від того, з якого віку ви починаєте займатися з дитиною плаванням, температура перших занять повинна бути комфортна, тобто 34-36 градусів, а час перебування у воді не більше 10-15 хвилин. Поступово, через кілька тижнів, температуру води можна опускати до 29-30 градусів. Плавання починається з ванни, а пізніше, коли з’являються необхідні навички, продовжується в басейні.

Навчати грудничка плавання повинен тільки фахівець з медичною освітою, бажано в спеціалізованому центрі, де в басейні воду не хлорують, а очищують іншими способами.

Якщо ви пропустили час, вам доведеться почекати. Навчання малюка плаванню можливо, поки у нього не зникли тонічні рефлекси. А після цього навчання плаванню практично вже неможливо до трьох-чотирьох річного віку, коли дитина буде в змозі свідомо виконувати команди інструктора.

Наталія Руденко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.