Плацентарна недостатність — важкі наслідки

У наш час акушери-гінекологи рекомендують планувати вагітність і проводити перед цим ретельне обстеження подружніх пар. Це позбавляє вагітну жінку від безлічі проблем, які можуть виникнути на тлі інфекції або інших захворювань (внутрішніх органів, ендокринної та нервової систем, обміну речовин і так далі), що роблять шкідливий вплив на плід.

Що таке плацента і плацентарна недостатність

Плацента — це тимчасовий орган, який утворюється під час вагітності та забезпечує зв’язок плода з організмом матері, тобто харчування і дихання плоду. При недостатності деяких функцій плаценти (гормональної, обміну речовин та ін) виникає плацентарна (фетоплацентарна) недостатність (ФПН), яка може призводити до серйозних порушень розвитку плода.

Порушення функції плаценти може відбуватися під впливом різних факторів, таких, як хронічні захворювання внутрішніх органів, ендокринні захворювання, вплив отрут (алкоголь, куріння, наркотики), інфекцій (у тому числі що передаються статевим шляхом), травми стінок матки під час абортів , недостатнє харчування, прийом лікарських препаратів (особливо, в перші 12 тижнів вагітності), і так далі.

Гостра плацентарна недостатність

Плацентарна недостатність може мати як гостре, так і хронічне протягом. Гостра плацентарна недостатність виникає на тлі гострого порушення матково-плацентарного кровообігу. Такі ситуації найчастіше виникають при передчасному відшаруванні нормально розташованої плаценти і призводять до переривання вагітності.

Хронічна плацентарна недостатність

Хронічна плацентарна недостатність виникає поступово в результаті порушення пристосувальних механізмів у поєднанні з розладами кровообігу в плаценті, порушенням її харчування і повільним зворотним розвитком. Цей процес може протікати компенсовано, коли організм справляється з порушеннями (це не потребує лікування), і декомпенсовані — організм не в змозі впоратися з порушеннями, жінці потрібна допомога.

Абсолютна (декомпенсована) плацентарна недостатність протікає у важкій формі і супроводжується кисневим голодуванням плоду, що може привести до його загибелі. Вагітність у таких жінок частіше протікає на тлі загрози переривання. Виділяють дві основні форми хронічної недостатності плаценти, які можуть і поєднуватися:

 • порушення функції харчування, при якій порушується всмоктування і засвоєння живильних продуктів, а також синтез власних продуктів обміну речовин у плода;
 • порушення функції дихання через недостатнє надходження кисню.
 • Хронічна плацентарна недостатність може стати причиною внутрішньоутробної затримки розвитку плода або його внутрішньоутробної загибелі.

  Затримка внутрішньоутробного розвитку плода

  Хронічна плацентарна недостатність з часом призводить до того, що плід, не отримуючи необхідної кількості поживних речовин і кисню, відстає у вазі і розвитку. Цей стан називається затримкою внутрішньоутробного розвитку плода (ЗВУР). На відміну від дітей з малою вагою, які народилися абсолютно нормальними, у цих дітей може страждати розвиток внутрішніх органів, нервова система, імунітет і т.д.

  Для своєчасної діагностики затримки розвитку плода проводиться контроль за його зростанням (вимірювання висоти дна матки над лоном), визначення вмісту плацентарних гормонів у крові матері, реєстрація серцевої діяльності плода (кардіотокографія, для виключення гіпоксії — нестачі кисню), ультразвукове дослідження плоду. Як правило, діти, які перенесли ЗВУР, і після народження відстають від однолітків, часто хворіють, у них можуть бути можуть бути проблеми з пам’яттю, концентрацією уваги і старанністю. Але все це цілком переборно.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.