Плацента — захист і забезпечення плода

Плацента — це орган, в рівній мірі належить матері і дитині . Утворюється вона не відразу, але після того, як тканини її будуть сформовані, вона візьме на себе всю роботу по забезпеченню плоду необхідними для розвитку речовинами і по виведенню з організму матері продуктів обміну плода. Плацента захищає плід від інфекцій, пропускаючи в його організм антитіла з крові матері. Плацента або дитяче місце — це тимчасовий орган, що утворюється в період вагітності та забезпечує зв’язок плода з організмом матері.

Зріла плацента має вигляд диска діаметром приблизно 20 см, товщиною 3 см і вагою близько півкілограма (1/5 або трохи менше від ваги плоду). Плацента обмежена двома пластинами — хориальной і базальної, між якими знаходяться ворсинихоріона (зовнішньої оболонки плоду, покритої ворсинками, які вростають в слизову оболонку матки, беручи участь в утворенні плаценти) і межворсінчатое простір. До плодной поверхні плаценти прикріплюється пуповина з розбіжними від неї судинами.

У нормі плацента розташовується найчастіше в слизистій оболонці задньої стінки матки. Повністю плацента формується до кінця 12-го тижня вагітності, потім її будова змінюється, підлаштовуючись під потреби зростаючого плоду. З п’ятого місяця вагітності відбувається збільшення маси плаценти, і за місяць до пологів вона досягає повної зрілості.

Функції плаценти

Плацента здійснює обмін речовин між матір’ю і плодом, виконуючи функції газообміну, трофічну, ендокринну, видільну і захисну, володіє імуногенними властивостями. Плацента не тільки об’єднує, але і розділяє генетично неоднорідні організми матері та плоду, запобігаючи виникненню між ними імунологічного конфлікту.

 • Функція газообміну полягає в перенесенні кисню і виведенні вуглекислого газу. Кисень з крові матері потрапляє в кров плода шляхом проникнення, у зворотному напрямку транспортується вуглекислий газ.
 • Трофічна функція — це транспорт білків, жирів і вуглеводів з організму матері в кров плода. Через плаценту плід одержує поживні речовини, назад надходять продукти обміну (видільна функція).
 • Ендокринна функція. Плацента є залозою внутрішньої секреції, яка виробляє гормони, що сприяють розвитку пристосувальних змін в організмі жінки, необхідних для росту і розвитку плоду.
 • У ній утворюються:

 • хоріонічний гонадотропін, що підтримує функціональну активність плаценти і стимулюючий вироблення великих кількостей прогестерону жовтим тілом яєчника; цей гормон називають ще гормоном вагітності, він починає вироблятися в перші тижні вагітності, досягає максимуму в 12 тижнів, після чого кількість його знижується і зникає з крові жінки через тиждень після пологів;
 • плацентарний лактоген — сприяє дозріванню і розвитку молочних залоз під час вагітності та в їх підготовці до годівлі дитини грудьми;
 • пролактин — сприяє виробленню й виділенню грудного молока;
 • прогестерон — в період вагітності він перешкоджає дозріванню нових яйцеклітин і відторгненню слизової оболонки матки, стимулює ріст молочних залоз, гальмує скорочувальну діяльність вагітної матки;
 • естрогени — викликають розростання слизової оболонки матки, сприяють зміцненню м’язової оболонки матки перед пологами.
 • Захисна функція плаценти полягає в тому, що плацента є проникною для материнських антитіл до різних інфекцій, забезпечуючи дитині імунологічний захист не тільки в період вагітності, але і в перші місяці після народження. При цьому «розумна» плацента попереджає виникнення імунного конфлікту між організмами матері та дитини — імунні клітини матері, розпізнавши чужорідний об’єкт, могли б викликати відторгнення плоду.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.