Пізня вагітність — чому вона небезпечна?

Пізня вагітність найчастіше буває бажаною. В останні роки значно збільшився вік вступу в шлюб і народження першої дитини. Це часто створює труднощі як при виношуванні дитини, так і при його народженні. Краще все ж народжувати дітей вчасно, в тому віці, в якому це призначено природою. Ідеальний вік для народження дітей — 20-30 років. Але в останні роки ця вікова планка значно зрушилася у бік збільшення. І ось вже в США кращим соціальним і фізичним віком для народження первістка називають 34 роки. Це не зовсім правильно, тому що природу таки не так просто обдурити.

Безумовно, медицина зробила крок далеко вперед, тим не менш, у жінки, яка вирішила завести дитину після 35 років, виникає ряд проблем:

 • не завжди вдається завагітніти і на це є об’єктивні причини: по-перше репродуктивна здатність жінки падає з роками (тобто не кожен менструальний цикл супроводжується утворенням яйцеклітини), а по-друге прожиті роки, безумовно, роблять свій вплив у вигляді численних перенесених (найчастіше непомітно) інфекцій і запальних захворювань жіночої статевої сфери, що часто призводить до безпліддя; нарешті, безпліддям може страждати чоловік;
 • не завжди вдається виносити дитину: кількість мимовільних викиднів наростає з віком, тут позначаються гормональні зміна в організмі жінки та різні хронічні захворювання, які вона «заробила» протягом життя;
 • під час вагітності збільшується ризик виникнення гестозу (токсикозу другої половини вагітності) через наявність у жінки різних захворювань (гіпертонії, захворювань нирок і т.д.);
 • пологи також протікають важче у жінок старше 35 років: родові шляхи розкриваються повільніше, м’які тканини володіють меншою розтяжністю; часто в такому віці вдаються до кесаревого розтину;
 • нарешті, можуть виникнути проблеми зі здоров’ям дитини, в першу чергу небезпечні різні хромосомні захворювання у вигляді хвороби Дауна, кількість їх з віком наростає; на здоров’я дитини можуть відбитися родові травми і недолік кисню під час вагітності та в пологах.
 • Як подолати всі труднощі і народити здорову дитину

  Для того, щоб допомогти жінці народити здорову дитину, існують спеціальні лікувальні установи — жіночі консультації. Лікар жіночої консультації знає всі підводні камені, які можуть підстерігати вагітну жінку і може вчасно попередити її про це.

  Перш за все, бажано, щоб пізня вагітність була плановою. Це необхідно для того, щоб обоє батьків перед зачаттям обстежувалися, пролікували всі вогнища інфекції чи якісь гормональні зрушення і проконсультувалися у лікаря-генетика.

  Ставати на облік у жіночій консультації краще раніше, так як для виявлення низки змін з боку матері і плоду існує ряд досліджень, які проводяться на різних термінах вагітності. Якщо вагітна жінка своєчасно робить всі ці дослідження, то ризик народження, наприклад, дитину з хворобою Дауна зводиться практично до нуля.

  Викидні і гестози також навчилися попереджати й лікувати на ранніх стадіях — головне розпізнати їх перші ознаки, а це може зробити тільки лікар.

  У більшості випадків жінку з пізньою вагітністю госпіталізують для пологів заздалегідь для того, щоб визначитися з тактикою ведення пологів. Це не перестраховка: сучасні методи дослідження стану плода і матері дозволяють виробити оптимальну тактику ведення пологів, у тому числі із застосуванням такої операції, як кесарів розтин.

  Якщо завагітніти природнім способом не вдається

  Як вже говорилося, з віком кількість дозріваючих яйцеклітин знижується і завагітніти протягом 1-2 менструальних циклів стає дуже важко. Але якщо вагітність не настала протягом півроку після регулярних статевих контактів без контрацепції, то потрібно звернутися до лікаря, щоб розібратися в причинах цього явища.

  Причин безпліддя може бути безліч, як з боку жінки, так і з боку чоловіка. Для того, щоб допомогти завести бажаної дитини, в наш час існує багато методик, які дозволяють допомогти практично всім жінкам:

 • внутрішньоматкова інсемінація спермою чоловіка (ІСМ) — застосовується при частковому чоловічому безплідді, якщо в спермі мало сперматозоїдів;
 • внутрішньоматкова інсемінація спермою донора (ІСД) — застосовується при повному чоловічому безплідді;
 • інтратубарний перенос гамет (ГІФТ) і зигот (ЗІФТ) — застосовується у тому випадку, коли дозріла яйцеклітина не може потрапити в маткову трубу для запліднення через непрохідності труби; в такому випадку з яєчника береться за допомогою пункції фолікули яйцеклітини, з’єднуються в пробірці зі сперматозоїдами і за допомогою спеціального апарату переносяться в маткові труби;
 • метод екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) — запліднення яйцеклітини поза організмом жінки, в пробірці, після чого зародок переноситься в порожнину матки; показаннями для ЕКО є відсутність або непрохідність маткових труб, безпліддя при гормональних порушеннях, ендометріоз, безпліддя неясного походження, зниження якості сперми чоловіка;
 • метод екстракорпорального запліднення з використанням донорської яйцеклітини (ЕКО ОД);
 • метод внутріплазматіческой ін’єкції сперматозоїда (ІКСІ); береться одна яйцеклітина і під мікроскопом в неї вводиться сперматозоїд, після чого яйцеклітина імплантується в матку.
 • Якщо ви зважилися на пізню вагітність, то знайте: сучасна медицина зможе допомогти вам на кожному етапі народження дитини.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.