Пижмо: сонячна сестра ромашки

Яскраво-жовті життєрадісні соковиті квіти пижма з’являються в садах, на луках, обабіч доріг раннім літом і цвітуть довго, зберігаючи свої корисні властивості. Пижмо не просто лікарська рослина, вона здатна позбавити від аскарид і гостриків, молі, тарганів, мух і комарів. Видове різноманіття пижма велике і представлено не тільки білими і жовтими квітками, схожими на айстри, хризантеми або ромашки, але і яскраво-червоними, рожевими, сріблястими суцвіттями. Рослина здатна позбавити від сотні недуг і серйозних хвороб, зберегти свіжість м’яса і прикрасити сади і парки.

Походження назви

Про походження латинської назви роду рослини Tanacetum складені легенди. За однією з версій ім’я роду дало грецькі слова «tanaos» і «aceomai», що означає «довго жити». Цілком вдала версія, оскільки пижмо відрізняється такою особливістю — рослина довго залишається в свіжому вигляді. Однак слово «танацетум» вважається синонімом іншого латинського слова Sempervivum, що значить «вічно живий» і відноситься до іншого роду рослини — молодило, або кам’яна троянда.

Ім’я «пижмо» походить від польського чи чеського слова «pizmo», що означає «мускус», тобто яскравий запах органічного походження. Рослини цього виду насправді володіють насиченим, дуже сильним запахом, причому цей аромат виходить від усіх частин трави пижма.

Біологічний паспорт пижма

Пижмо (Tanacetum) — рослина сімейства айстрових, або складноцвітих. Зростає пижмо в помірних кліматичних зонах — від субтропіків до північної тундри. Рід включає до сімдесяти різноманітних видів, на території Росії росте більше тридцяти. Найчастіше рід пижма представлений багаторічними травами, проте в південних зонах зустрічаються невеликі чагарники цього роду. Листя пижма найчастіше опушені, сильно пахнуть, зі смолистими виділеннями на зрізі.

Найяскравішим представником роду є пижмо звичайна — бур’янисті придорожнє рослина. Багато видів пижма використовуються не тільки для озеленення садів та міських клумб, але і в якості лікарського засобу широкого спектра дій, для отримання пряно-ароматичних добавок у харчовій промисловості, для вироблення інсектицидів та ефірних масел.

Від яких недуг лікує пижмо

Найвідоміше властивість пижма — протигельмінтний дію, найчастіше його використовують для позбавлення від гостриків і аскарид. Для цього застосовують порошок сухих частин рослини, змішаний з медом або цукровим сиропом. Сік свіжої пижма допомагає при тяжких інтоксикаціях при туберкульозі, виразці шлунка, рятує від ревматизму, ломоти в суглобах, подагрі, нервових збудженнях, при головному болю, мігрені, епілепсії, інфекційних і гострих респіраторних захворюваннях, при хворобах нирок і печінки, порушеннях менструального циклу.

Надземна частина пижма використовується для лікування гепатитів, холециститу, виразки шлунка і дванадцятипалої кишки, при гіпотонії, нервовому збудженні. При цих недугах приймають відвар рослини. Примочки з настою або відвару пижма застосовують для промивання довго не гояться, гнійних ран і виразок, компреси прикладають при подагрі, ударах, набряках і вивихах. Ванни з відваром пижма приймають при ревматизмі, запаленнях суглобів, подагрі, геморої, у вигляді мікроклізм — для лікування від глистів.

Для боротьби з комахами, міллю та тарганами, мухами готують упаренний відвар з квіток, листя пижма, змішують його з цукром і розставляють у місцях скупчення комах. У Сибіру часто використовують пижмо для збереження туш великої рогатої худоби після забою, обкладаючи м’ясо свіжою травою.

На замітку

Ефірне масло пижма володіє яскраво вираженою антибактеріальною властивістю, однак присутність отрути туйона в рослині робить його токсичним. Пижмо — рослина слабо отруйна, тому застосування його має протипоказання: не рекомендовано використовувати препарати маленьким дітям і вагітним жінкам.

Культивують пижмо більше трьох тисяч років в якості інсектициду, лікарського засобу, харчового і пряно-ароматичної рослини. Популярність рослини в останні роки пішла на спад, при цьому цінний склад пижма зумовлює її користь, поставлену на службу людині.

Жанна Пятірікова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.