Пітник — захисна реакція організму

Підвищене потовиділення може мати не тільки косметичні наслідки, але й впрямую відбитися на здоров’ї, тому так поширені косметичні засоби, що зменшують потовиділення. Чи варто намагатися зменшити потовиділення і що таке пітниця?

Гіпергідроз — основна причина пітниці у дорослих людей

Гіпергідроз — це посилення потовиділення, яке є захисною реакцією організму при перегріванні, фізичному напруженні і так далі. Іноді гіпергідроз виникає на тлі будь-яких захворювань, наприклад, захворювань нервової, серцево-судинної, ендокринної систем, нирок і так далі. При цьому хімічний склад поту може не змінюватися, а може і змінюватися, набуваючи неприємний смердючий запах.

Пітник у дорослих

Пітник — це захворювання шкіри, викликане посиленим потовиділенням. Розрізняють декілька форм пітниці.

Кристалічна пітниця розвивається при тимчасовій закупорці потових пір у зв’язку з рясним потовиділенням на тлі гарячкових захворювань. При цьому відбувається розширення кінцевих відділів протоків потових залоз з утворенням у цій області невеликих кіст. Проявляється це висипанням на шкірі тулуба, рідше — кінцівок дрібних (діаметром 1-2 мм) густо розташованих поверхневих пухирців із прозорим вмістом, які нічим не турбують людину і проходять протягом декількох годин (можуть зберігатися до 3-4 днів).

Червона пітниця розвивається при подразненні (запаленні) шкіри, викликаним рясно виділяється потім. Це може відбутися при важкій фізичній роботі, надмірному укутуванні, при гарячковому стані. На шкірі з’являється свербляча висип, яка густо розташована на шкірі тулуба і згинальних поверхнях кінцівок. Висип являє собою яскраво-червоні піднесення на шкірі (папули) діаметром від 1 до 3 мм з вузьким інтенсивнішого забарвлення віночком по краю. В складках шкіри при цьому може з’явитися рясне почервоніння і навіть мокнутие. Тривалість червоною пітниці близько 1-2 тижнів.

Папульозна або тропічна пітниця зустрічається в країнах з тропічним кліматом у людей, які не змогли пристосуватися до спеки. Цей вид пітниці фактично є інтенсивно вираженою червона пітниця.

Пітник у дітей грудного віку

Шкіра дитини по своїй будові багато в чому відрізняється від шкіри дорослого. Потові залози сформовані, але потовиділення у здорової дитини починається в 3-4 місяці, що пов’язано з недосконалістю центру терморегуляції. При перегріванні шкіра новонароджених та дітей грудного віку покривається підноситься висипом насичено рожевого кольору, величиною з шпилькову голівку. Це пітниця.

А так як на шкірі будь-якої людини (у тому числі і новонародженої дитини) перебуває значна кількість умовно-патогенних мікроорганізмів, які за певних умов здатні проявляти свої хвороботворні властивості, то при недотриманні правил гігієни до пітнику може приєднатися гнойничковая інфекція, наприклад, стафілококова. При цьому на тулубі, в складках, на волосистій частині голови з’являються бульбашки з гноєм. Загальний стан не порушується, і при правильному догляді і своєчасно розпочатому лікуванні висипання вирішуються на 3-7-й день. Однак ця поверхнева форма гнойничковой висипки небезпечна, оскільки інфекція може легко поширитися на інші органи і тканини.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.