Пітник у новонароджених — стежте за памперсами

Шкіра новонародженої дитини беззахисна перед інфекцією, тому будь-які запальні процеси і висипання на шкірі стають небезпечні для його життя через можливість приєднання інфекції. Шкіра новонародженої дитини потребує особливого догляду — саме цьому навчає лікар-педіатр маму, тільки що виписався з пологового будинку.

Особливості шкіри новонародженої дитини

Новонародженим вважається дитина з моменту народження до чотиритижневого віку. Головними особливостями цього періоду полягають в тому, що новонароджена дитина переходить від внутрішньоутробних до позаутробного умов існування.

Шкіра новонародженої дитини характеризується тонким епітеліальний покривом зі слабко розвинутим роговим (поверхневим, захисним, здатним відлущувати відмерлі клітини) шаром, вона кілька набрякла і почервоніла, покрита сировидним мастилом.

Потові залози і їх вивідні протоки розвинені слабко, обмежене потовиділення і недосконалість судинних реакцій (коли дорослій людині жарко, кровоносні судини розширюються, віддаючи тепло, а коли холодно — звужуються, зберігаючи тепло) шкіри обумовлюють недосконалість теплорегулірующіх функцій. Сальні залози добре функціонують з моменту народження.

Шкіра новонародженої дитини легко ранима, але має гарну відновлювальною здатністю і швидко гоїться при різних ушкодженнях. Захисна функція шкіри знижена, тому вона часто служить вхідними воротами для інфекції.

Як проявляється

Пітник з’являється на шкірі новонародженої дитини при перегріванні. У цей момент організм малюка намагається позбутися зайвого тепла шляхом виведення його з потом. Потові залози починають виробляти пот, але їх вивідні протоки ще настільки недосконалі, що не справляються із завданням його виведення, піт скупчується в гирлах потових залоз, подразнюючи навколишнє шкіру.

Проявляється пітниця у вигляді рожево-червоних виступають над шкірою висипань, на верхівках яких іноді утворюються невеликі пухирці з прозорим вмістом. Бульбашки швидко висихають і перетворюються в скоринки.

Починається пітниця зазвичай в області природних складок (в області шиї, пахв, пахових і сідничних складок), потім переходить на область грудей, живота, спини і сідниць. У занедбаному стані може покривати все тіло новонародженого.

Дитина реагує на пітницю по-різному, іноді стан його не страждає, він смокче груди як зазвичай, спить і не надто турбується. Але в деяких випадках дитина стає неспокійною, гірше їсть і часто кричить.

У чому небезпека пітниці

Сама по собі пітниця не небезпечна і при дотриманні всіх правил догляду за новонародженим швидко проходить. Але завжди необхідно пам’ятати про те, що шкіра новонародженої дитини беззахисна перед безліччю навколишніх нас мікроорганізмів, багато з яких є умовно-патогенними. Ці бактерії завжди мешкають на шкірі дорослих людей, не викликаючи захворювання, так як організм дорослої людини завдяки захисним властивостям шкіри (імунітету) не допускає їх попадання всередину шкіри. У новонародженої дитини імунітет ще не сформувався та шкіра (а особливо запалена) беззахисна перед умовно-патогенних мікроорганізмами. В першу чергу це різні види стафілококів, які, проникаючи в шкіру дитини, викликають появу гнійників. Гнійничкові висип на тілі новонародженої дитини — це дуже небезпечно, так як гній з потоком крові може потрапити в будь-який внутрішній орган.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.