Післяпологовий психоз — міф чи сувора реальність?

Післяпологовий психоз психотичний стан , причиною якого є ускладнення, що виникли під час пологів. Дуже важливо, щоб жінка, яка страждає післяпологовим психозом, при першій можливості отримала кваліфіковану медичну допомогу.

На жаль, це далеко не завжди можливо, оскільки багато новоявлені матусі не підозрюють про свій стан, а їх близькі не завжди можуть розпізнати симптоми післяпологового психозу. Хоча цей стан зустрічається набагато рідше, ніж післяродова депресія, потрібно вміти його визначити і своєчасно звернутися за допомогою.

Симптоми

Післяпологовий психоз — це психічний розлад, порушення вищої нервової діяльності, що виникло у зв’язку з пологами. Післяпологовий психоз часто називають «втратою зв’язку з реальністю». Якщо перший напад психозу відбувається невдовзі після пологів, його називають післяпологовим. Психоз може протікати в легкій або тяжкій формі, може повністю позбавити жінку здатності піклуватися про себе і про дитину. Ось основні симптоми післяпологового симптому:

 • Маніакальні прояви. Манія — це стан хворобливо підвищеного збудження, що характеризується наявністю нав’язливих ідей і уявлень, що не мають, як правило, реальних підстав. Манія може бути параноїдальною, а може набувати характеру манії величі (коли мати впевнена в своїх неординарних здібностях або вважає себе надлюдиною).
 • Галюцинації. Один з поширених симптомів післяпологового психозу — слухові галюцинації.
 • Особистісні зміни і аномальне мислення. Жінки, які страждають післяпологовий депресією, не можуть організувати свої думки та сформулювати думку. Їх розмова часто бессвязен і бессодержателен.
 • Відсутність адекватної самооцінки. Часто хворі нездатні адекватно оцінити свій стан. Тому близьким і друзям так важко переконати жінку, у тому, що вона хвора і потребує медичної допомоги. У деяких випадках не уникнути сварок і скандалів, але після лікування жінки здатні визнати своє захворювання і провину перед близькими.
 • Розлад апетиту.
 • Думки про вбивство або самогубство. Такі думки — далеко не рідкість, вони підкреслюють тяжкість стану жінки і говорять про те, що хвора потребує негайного лікарського втручання.
 • Причини

  Лікарі не можуть виділити одну-єдину причину. Деякі експерти пов’язують початок післяпологової депресії і психозу зі зміною гормональних рівнів в організмі жінки. Підвищеному ризику розвитку післяпологового психозу схильні жінки, що страждають психічними захворюваннями та розладами, наприклад, біполярним афективним розладом або шизофренією. Також післяпологовий психоз загрожує жінкам, які зловживають наркотичними речовинами (гашиш, конопля, марихуана). Ще одним фактором, що сприяє розвитку цього стану, лікарі вважають стрес, пов’язаний з народженням дитини.

  Чим відрізняється післяпологовий психоз від післяпологової хандри?

  послідовому хандра — поширене стан, який розвивається у новоявлених матусь в перші два тижні після пологів і благополучно проходить без лікарського втручання. Однак хронічна тривка хандра може перейти в післяпологову депресію. І післяродова депресія, і післяпологовий психоз — найтяжкі психотичні стани, що вимагають негайного медичного втручання. Якщо для лікування післяпологової депресії зазвичай застосовують антидепресанти (як правило, селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну), то післяпологовий психоз лікують антипсихотичними засобами.

  Чи існують ефективні засоби лікування післяпологового психозу?

  Засоби лікування психозу відомі з кінця шістдесятих років. Втім, з того часу вони були істотно вдосконалені. Більшість жінок, які страждають післяпологовим психозом, проходять лікування оральними медикаментами, хоча деякі хворі відмовляються приймати таблетки, тому ліки їм вводять внутрішньовенно або внутрішньом’язово. Дуже важливо почати лікування при першій можливості. Як і у випадку з діабетом і гіпертонією, раннє лікування психозу дозволяє уникнути розвитку ускладнень. Чим пізніше починається лікування, тим менше його ефективність.

  Перш ніж почати лікування, лікар проводить повне медичне обстеження і призначає ряд аналізів (аналізи крові, перевірка на наявність органічних захворювань), які допоможуть прояснити причини психозу. Наприклад, для діагностики лікар повинен виключити системну інфекцію, гостру ниркову недостатність або запущену хворобу щитовидної залози. Також хворі проходять повне неврологічне обстеження, в тому числі комп’ютерну томографію, для виявлення пухлин мозку або аномальної маси мозку.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.