Післяпологові виділення, або що таке лохии

Після пологів у жінки деякий час спостерігаються виділення з статевих шляхів. Такі післяпологові виділення називаються лохіямі і пов’язані із загоєнням раневої поверхні в порожнині матки. За виділенням після пологів можна визначити, чи нормально протікає післяпологовий період, і чи не виникло жодних ускладнень (наприклад, ендометрит). Але не всі молоді мами знають, які виділення вважаються нормальними, а коли варто звернутися до лікаря. Нерідко післяродовий період ускладнюється матковою кровотечею, що пов’язано з порушенням скорочувальної здатності матки або залишками частин плаценти. Саме тому жінка після пологів повинна спостерігатися у лікаря не рідше, ніж в період вагітності.

Коли з’являються лохии

Післяпологові виділення, або лохии, пов’язані з процесом інволюції (зворотним скороченням) матки, який починається відразу після народження посліду (плаценти). До складу лохій входять еритроцити, лейкоцити, тромбоцити, плазма, а також відмирає епітелій. Виділяють ранній (перші дві години після пологів) і пізній післяпологовий (триває шість-вісім тижнів) період. У перші дві години після пологів у жінки спостерігаються рясні кров’янисті виділення, які не повинні перевищувати 400 мл або 0,5% від маси тіла. Більш інтенсивні виділення, як правило, свідчать про розвиненому гіпотонічній кровотечі (матка не скорочується) або про неушітих розривах. Для профілактики гіпотонічного кровотечі породіллі відразу після відділення посліду вводять окситоцин чи метілергометрін (скорочують засоби), а також спорожняти сечовий міхур за допомогою катетера, а на низ живота кладуть холод.

Після закінчення раннього післяпологового періоду жінка переводитися в палату, де і знаходиться в середньому п’ять — шість днів. У цей час післяпологові виділення мають кров’янистий характер, але кількість їх поступово зменшується. Нерідко, перебуваючи в післяпологовій палаті, жінка відчуває невеликі спастичні болі внизу живота, що пов’язано зі скороченням матки. Також можливе посилення виділень при русі або пальпації лікарем живота. Перед випискою післяпологові виділення набувають коричневий колір і нагадують менструальні виділення.

Профілактика пізніх післяпологових кровотеч

З метою попередження пізніх післяпологових кровотеч необхідно дотримуватися кількох правил:

 • регулярно спорожняти сечовий міхур (приблизно кожні три години) і кишечник, так як переповнені кишечник і сечовий міхур перешкоджають нормальним скороченням матки;
 • годування дитини виробляти на вимогу (роздратування сосків забезпечує викид окситоцину);
 • в горизонтальному положенні породілля повинна частіше перебувати на животі, що перешкоджає затримці післяродових виділень у матці;
 • три — чотири рази на день класти на живіт грілку з льодом (ця міра посилює скорочення матки).
 • Зміна характеру виділень

  При зміні характеру післяродових виділень необхідно звернутися до лікаря. До подібних випадків відносяться:

 • лохіометра
 • лохіометра — це скупчення післяродових виділень в порожнині матки, що пов’язано з її загином і перерастяжением (великий плід, слабкість родових сил, багатоводдя і багатоплідна вагітність). Симптоми захворювання — це раптове припинення виділень. Лікування лохіометра полягає в призначення скорочують засобів (окситоцин). При відсутності ефекту від консервативної терапії вдаються до вискоблювання порожнини матки.

 • Ендометрит
 • Ендометрит — це запалення матки, який характеризується появою гнійних, з неприємних запахом виділень. При розвитку ендометриту призначається антибіотикотерапія і скорочують кошти. Нерідко ендометрит є наслідком розвилася лохіометра.

 • Кровотеча
 • Післяпологове кровотеча може виникнути в будь-якому терміні післяпологового періоду, у тому числі і через декілька тижнів. Жінка відзначає посилення кров’янистих виділень після того, як вони практично припинилися. Однією з причин пізніх післяпологових кровотеч є наявність часточки плаценти в матці. Лікування полягає в хірургічному видаленні залишків посліду.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.