Після протизаплідних таблеток: ймовірність настання вагітності

Все більше жінок для попередження небажаної вагітності приймає гормональні або оральні контрацептиви. Сьогодні це вважається найбільш зручним і безпечним способом контрацепції, але тільки в тому випадку, якщо ОК призначає акушер-гінеколог після попереднього обстеження.

Чому протизаплідні таблетки повинен призначати тільки лікар

Гормональні контрацептиви містять жіночі статеві гормони, що пригнічують дозрівання фолікула і овуляцію, створюють перешкоду для проникнення сперматозоїдів у вигляді в’язкого слизу в каналі шийки матки і роблять слизову оболонку порожнини матки непридатною до впровадження зародка.

Для того щоб почати приймати ОК, необхідно пройти обстеження та виключити протипоказання для їх застосування. До таких протипоказань відносяться запальні процеси жіночих статевих органів, пухлини та деякі інші процеси. ОК можуть погіршити перебіг цих захворювань і привести до розвитку безпліддя або онкологічного захворювання.

Крім того, дослідивши гормональний фон, акушер-гінеколог призначить жінці ОК, який найкраще підходить їй за віком та станом репродуктивної системи.

Якщо після прийому протизаплідних таблеток жінка планує вагітність

При правильному прийомі ОК з вагітністю проблем не виникає. Після скасування ОК менструальний цикл жінки зазвичай відновлюється відразу ж або протягом декількох циклів. Але це при правильному застосуванні.

При призначенні ОК акушер-гінеколог пояснює жінці, що після кожного року прийому ОК необхідно робити перерву (зазвичай на три місяці). Це необхідно для того, щоб не була пригнічена власна функція яєчників: тривалий додатковий прийом жіночих статевих гормонів призводить до того, що яєчники «розслаблюються» і виробляють все менше власних натуральних гормонів.

Якщо приймати ОК протягом року, а потім робити тримісячний перерву, то функція яєчників швидко відновлюється, а от якщо їх приймати кілька років поспіль без перерви, вона може сильно постраждати і вагітність стане проблематичною. Особливо важливо це в тому випадку, якщо жінці вже більше 35 років і функція яєчників починає знижуватися, в тому числі і через вік. Для відновлення нормальної функції яєчників в цьому випадку буде потрібно спеціальне лікування.

Що таке ребаунд-ефект

ребаунд-ефект вперше був застосований для лікування безпліддя у чоловіків в середині минулого століття. Для цього чоловікам протягом декількох місяців вводилися чоловічі статеві гормони, які гальмували вироблення власних гормонів. Після скасування такого лікування сперматогенез відновлювався.

У жінок цей ефект почали використовувати пізніше, з появою перших ОК. Було відмічено, що через кілька місяців первинного прийому ОК і потім їх скасування функція яєчників відновлюється і вагітність настає швидше. Цей ефект використовується для лікування безпліддя і сьогодні: жінці призначаються ОК на строк від трьох до 6 місяців (тривалість прийому залежить від дози гормонів в ОК), після чого гормони скасовуються і саме протягом цього менструального циклу найчастіше настає вагітність. Але ребаунд-ефект спрацьовує не у всіх випадках. Іноді, якщо не виходить зачаття, потрібно зовсім інше лікування.

ребаунд-ефект повинні враховувати і ті жінки, які ще не планують вагітність: під час обов’язкового щорічного тримісячної перерви в прийомі ОК потрібно оберігатися від вагітності особливо ретельно з використанням бар’єрних способів (наприклад, презервативів).

Якщо вагітність настала на тлі прийому протизаплідних таблеток

Прийом ОК ніколи не дає 100% гарантії в тому, що вагітність не настане. Тому дуже рідко, але зустрічаються випадки настання вагітності на фоні прийому ОК. Крім того, вагітність може наступити (і це буває дуже часто завдяки ребаунд-ефекту) в перший же менструальний цикл після скасування ОК.

Жінки в таких випадках зазвичай дуже переживають, чи не відіб’ється якось прийом ОК на стан здоров’я майбутньої дитини. На цей рахунок вони можуть бути абсолютно спокійні, оскільки сучасні ОК містять незначні дози синтетичних аналогів жіночих статевих гормонів. Крім того, ці гормони посилено синтезуються в організмі жінки під час вагітності і сприяють її збереженню і розвитку, тому ніяк не можуть завдати шкоди дитині.

Протизаплідні таблетки не варто приймати самостійно без призначення лікаря, особливо протягом декількох років без перерв. З особливою ретельністю до цього питання повинні підходити жінки після 35 років, якщо вони в подальшому планують вагітність.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.