Пірантел — інструкція: який спектр дії препарату?

загрузка...

Пірантел є протиглистовою лікарським препаратом широкого спектру дії. Він надає паралізує дію на чутливих до нього гельмінтів. Чутливість до цього препарату виявляють збудники ентеробіозу, аскаридозу, анкилостомидоза, некатороз, трихоцефальоз. Він пригнічує життєдіяльність як дорослих, так і статевонезрілих особин обох статей.

Механізм дії пірантелу

противоглистное засіб пірантел випускається різними фармацевтичними компаніями під назвами гельмінтокс, комбантрин, немоцід пірантел у вигляді таблеток по 250 мг і суспензії у флаконах в 5 мл яких міститься 250 мг препарату.

Пірантел є антігельмінтним лікарським препаратом широкого спектру дії. Дія цього препарату засновано на пригніченні нервово-м’язової провідності у глистів, в основному у круглих — гостриків, аскарид, анкілостом, нематод і волосоголовці (меншою мірою). Знерухомлені особини вільно виводяться з організму, тобто вигнання глистів з кишечника відбувається без їх збудження і стимуляції рухової активності. Пірантел здатний виганяти як статевозрілих, так і статевонезрілих глистів обох статей, він неефективний тільки щодо мігруючих личинок круглих глистів.

Особливістю пірантелу є те, що діє він в основному тільки в просвіті кишечника, в кров всмоктується його незначна частина. Тим не менш, деяка частина препарату після прийому всередину потрапляє в кров через один-три години. Потім пірантел розкладається на метаболіти в печінці і виводиться з організму з сечею. Але основна частина цього препарату виводиться з організму в незмінному вигляді з калом.

Через м’якого, добре переносимого дії пірантел часто є препаратом вибору при лікуванні глистних інвазій у дітей.

Показання та протипоказання для призначення препарату

Показанням для призначення пірантелу є наявність в організмі круглих гельмінтів: аскарид (викликають аскаридоз), гостриків (викликають ентеробіоз), анкілостом (викликають анкілостомоз), некатора (викликають некатороз) і волосоголовці (викликають трихоцефальоз).

Протипоказаний пірантел при вагітності, годуванні дитини грудьми, підвищеної чутливості організму до цього препарату, міастенії (важкому захворюванні центральної нервової системи, головним симптомом якого є швидка стомлюваність).

З обережністю призначають ПИРАНТЕЛ при порушеннях функції печінки і дітям першого півріччя життя.

Як правильно приймати

Пірантел застосовується тільки за призначенням лікаря. На відміну від деяких інших протиглистовою препаратів при застосуванні пірантелу не вимагається попередньої підготовки шлунково-кишкового тракту. Після його застосування також не потрібно застосовувати проносних засобів для того, щоб очистити кишечник від паразитів.

При аскаридозі і ентеробіозі пірантел призначають одноразово в дозі для дорослих 10 мг на кг ваги хворого (при вазі тіла менше 75 кг — 750 мг, більше 75 кг — 1000 мг). Якщо в організмі хворого присутній кілька видів круглих глистів, пірантел приймають протягом трьох днів (обов’язково підряд) у дозі 10 мг на кг ваги хворого або протягом двох днів — у дозі 20 мг на кг. Дітям у віці від півроку до двох років призначають 150 мг препарату, від двох до 6 років — 250 мг, від 6 до 12 років, 500 мг.

Якщо проводиться лікування глистова інвазії, спричиненої гостриками, то воно повинно проводитися всім членам сім’ї з наступним лабораторним контролем излеченности. Іноді потрібен повторний прийом пірантелу, його проводять через три тижні.

При анкілостамідозе пірантел призначають у тій же дозі, що й при ентеробіозі, але протягом трьох днів. При некаторозі призначають великі дози пірантелу (20 мг на кг ваги) протягом двох днів підряд з наступним повторенням курсу лікування через три тижні.

Побічні ефекти і передозування

У більшості випадків пірантел добре переноситься, але можуть виникати і побічні ефекти:

 • з боку органів травлення — нудота, блювота, пронос, відсутність апетиту, минущі порушення функції печінки;
 • з боку головного мозку та периферичної нервової системи — головний біль, запаморочення, порушення сну, порушення чутливості (мурашки по тілу), галюцинації, сплутаність свідомості;
 • інші побічні ефекти — алергічні реакції (шкірний висип, в тому числі кропив’янка, набряк Квінке і так далі), порушення слуху, підвищення температури тіла.
 • Пірантел не призначають одночасно з піперазином, так як це послаблює його дію. Одночасне призначення пірантелу і декариса підсилює токсичні властивості останнього.

  Пірантел — це ефективний і досить безпечний Протигельмітний препарат, але застосовується він тільки за призначенням лікаря.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.