Пірантел для дітей — препарат вибору при гельмінтозах

Гельмінтози грають не останню роль в захворюваннях дітей . Дитина може заразитися гельмінтами в пісочниці, поспілкувавшись з іншими дітьми чи дорослими — носіями гельмінтозів і так далі. На тлі гельмінтозів у дітей можуть розвиватися різні хронічні захворювання, у тому числі алергічного характеру.

Які глистяні інвазії найчастіше зустрічаються у дітей

Найчастіше у дітей зустрічаються круглі глисти або нематоди — аскариди, гострики, волосоголовці, анкілостома, некатор. З круглих ж черв’яків найчастіше в організмі дитини поселяються гострики і аскариди.

Гострики викликають ентеробіоз, який є не менш поширеним захворюванням серед дітей, ніж нежить. Гострики — це дуже дрібні черв’яки, довжина яких не перевищує сантиметра. Мешкають гострики у прямій кишці, відкладаючи яйця в області ануса. Заразитися гостриками можна через брудні руки, забруднені побутові предмети і так далі — таким шляхом яйця гостриків потрапляють в кишечник, де з них з’являються глисти. Тривалість життя гостриків — близько шести тижнів, після чого вони гинуть.

Але підступність ентеробіозу у тому, що постійно відбувається самозараження цими паразитами: сильний свербіж змушує дитину чесати область ануса, яйця потрапляють на руки, під нігті, а потім знову проковтують. Гострики цілком можна вилікувати і без ліків, якщо дуже ретельно стежити за дитиною, але це не завжди виходить, а гострики можуть сприяти сенсибілізації (алергізації) організму і бути основою різних запальних та алергічних процесів.

Аскариди — також круглі черв’яки, але вони значно довші гостриків, можуть утворювати клубки в кишечнику і викликати його непрохідність. Аскариди дуже небезпечні, тому що рухаються проти руху калових мас, можуть потрапляти у верхні відділи шлунково-кишкового тракту і навіть в дихальні шляхи. Так само, як і гострики, вони можуть стати основою багатьох інфекційно-алергічних процесів в організмі дитини.

І гострики, і аскариди, потрібно видаляти з організму дитини, сьогодні для цієї мети випускається багато ефективних протиглистовою препаратів. Але найчастіше препаратом вибору для лікування ентеробіозу і аскаридозу є пірантел, які активно видаляє гельмінтів і не володіє при цьому токсичними властивостями.

Як діє пірантел в організмі дитини

Пірантел для дітей випускається в спеціальній лікарській формі у вигляді суспензії. Суспензія має приємний смак, і дитина легко її проковтує. Потрапляючи в кишечник, суспензія пірантелу діє в основному місцево, паралізуючи нервово-м’язовий апарат гельмінтів. Знерухомлені гельмінти самостійно видаляються з організму разом з каловими масами. Ніякої попередньої підготовки до лікування пірантелу проводити не потрібно, після його прийому також не потрібно приймати проносних засобів.

Як правильно давати дитині пірантел та протипоказання для його прийому

Прірантел дитині можна давати тільки за призначенням лікаря. При ентеробіозі і аскаридозі пірантел дається одноразово. Але для того, щоб уникнути повторного зараження, суспензію можна дати повторно в тій же дозі через три тижні.

У флаконі пірантелу міститься 15 мл суспензії, до флакона додається мірна ложка на 5 мл (в ній є також відмітка, відповідна 2,5 мл). У кожному мл міститься 50 мг пірантелу, в одній мірній ложці — 250 мг.

Дитині у віці від 6 місяців до двох років призначають 125 мг (половину мірної ложки або 2,5 мл) на добу; із двох до 6 років — 250 мг (1 мірна ложка або 5 мл), дітям від 6 до 12 років — 500 мг (2 мірні ложки або 10 мл). Після 12 років пірантел призначають так само, як і дорослим: якщо вага тіла дитини менше 75 кг, то по 750 мг (3 мірних ложки або 15 мл), при вазі більше 75 мг — 1000 мг (4 мірних ложки або 20 мл).

Протипоказанням для призначення пірантелу дитині є тільки підвищена чутливість організму до цього препарату. З обережністю пірантел призначається при порушеннях функції печінки і дітям першого півріччя життя.

Чи може пірантел давати які-небудь побічні ефекти

Зазвичай пірантел прекрасно переноситься дітьми. Але іноді побічні ефекти все ж зустрічаються:

 • з боку шлунково-кишкового тракту можуть виникати порушення апетиту, нудота, блювота, пронос;
 • з боку печінки — підвищення активності печінкових ферментів, яке вказує на минуще порушення функції печінки;
 • з боку центральної нервової системи — головний біль, запаморочення, порушення засинання та сну, сонливість вдень, різні порушення чутливості (ділянки оніміння на шкірі, повзання «мурашок» по шкірі і так далі), галюцинації, сплутаність свідомості;
 • можуть виникати також минущі порушення слуху, підвищення температури тіла, алергічні реакції.
 • Пірантел в суспензії допоможе позбавити дитину від глистів.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.