Підвищений внутрішньочерепний тиск: небезпечно для мозку

Підвищений внутрішньочерепний тиск — підвищення ступеня тиску всередині черепа, до якого може призвести травма голови. Саме по собі підвищений внутрішньочерепний тиск досить небезпечно для людини, оскільки може викликати пошкодження мозку.

Викликати підвищення внутрішньочерепного тиску можуть самі різні чинники — підвищення тиску цереброспінальної рідини, розростання пухлини в мозку, кровотеча в мозку або скупчення рідини навколо тіла мозку. Якими б факторами ні було обумовлено підвищення внутрішньочерепного тиску, такий стан — серйозна медична проблема: підвищений внутрішньочерепний тиск може пошкодити головний або спинний мозок, обмежуючи приплив крові до мозку і викликаючи підвищений тиск на важливі ділянки мозку.

Багато захворювань можуть призвести до підвищення внутрішньочерепного тиску. У числі найбільш поширених:

 • Розрив аневризми і субарахноїдальний крововилив
 • Пухлина в мозку
 • Енцефаліт
 • Травма голови
 • Гідроцефалія (водянка мозку) — надмірне збільшення кількості спинномозкової рідини в порожнині черепа
 • гіпертензивних внутрішньомозковий крововилив
 • Крововилив в шлуночки головного мозку
 • Менінгіт
 • Інсульт
 • Субдуральна гематома
 • У дітей і дорослих підвищення внутрішньочерепного тиску супроводжується різними симптомами. Для новонароджених і маленьких дітей при підвищенні внутрішньочерепного тиску характерні такі симптоми, як млявість, нудота, випинання тім’ячка. У дітей старшого віку і дорослих підвищення внутрішньочерепного тиску супроводжується змінами поведінки, головним болем, нудотою, судомами, а також низкою неврологічних симптомів — слабкістю, онімінням, проблемами із зором.

  Діагностика та лікування

  Хоча діагностувати підвищення внутрішньочерепного тиску можна за непрямими симптомам — таким, як постійний головний біль, судоми, порушення неврологічного характеру, — часто виявлення підвищеного внутрішньочерепного тиску відбувається вже в гострих випадках, які потребують негайної медичної допомоги. Для підтвердження діагнозу застосовуються комп’ютерна томографія або магнітно-резонансне дослідження черепа.

  Внутрішньочерепний тиск може вимірюватися в ході спинномозкової пункції або безпосередньо — за допомогою процедури просвердлювання черепа і установки спеціального катетера в шлуночок мозку.

  Раптове і різке підвищення внутрішньочерепного тиску вимагає термінового лікарського втручання і госпіталізації. У таких випадках потрібен постійний контроль стану пацієнта — відстеження неврологічних і життєвих показників, у тому числі температури, пульсу, артеріального тиску, частоти дихання. Основні методи лікування підвищеного внутрішньочерепного тиску — відкачування цереброспінальної рідини для зниження тиску в черепі, спеціальні медичні препарати для зменшення розмірів пухлини і, в дуже рідких випадках, хірургічне видалення частини черепа. Якщо підвищення внутрішньочерепного тиску викликано крововиливом, пухлиною, якими-небудь захворюваннями типу водянки головного мозку, для зниження внутрішньочерепного тиску потрібне лікування цього захворювання.

  Можливі ускладнення

  Раптове і різке підвищення внутрішньочерепного тиску — дуже небезпечне для людського здоров’я стан, в деяких випадках приводить до летального результату. Якщо причина підвищення внутрішньочерепного тиску піддається лікуванню (наприклад, при гідроцефалії) шанси на благополучний результат, в загальному випадку, набагато вище. Якщо ж підвищення внутрішньочерепного тиску призводить до тиску на важливі ділянки мозку і кровоносні судини, такий стан може призвести до дуже серйозних, перманентним проблем зі здоров’ям або навіть смерті.

  У числі можливих ускладнень підвищеного внутрішньочерепного тиску:

 • Смерть
 • Перманентні неврологічні порушення
 • Неврологічні порушення з можливістю відновлення (лікування)
 • Судоми
 • Інсульт
 • Запобігти підвищення внутрішньочерепного тиску самостійно можна, проте знизити ризик для здоров’я таки можна — при виявленні перших ознак підвищення внутрішньочерепного тиску, будь то судоми, неврологічні проблеми, порушення зору, необхідно якомога швидше звернутися до лікаря для постановки правильного діагнозу і відповідного лікування.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.