Підвищені лейкоцити в сечі — загроза станом здоров’я

Лейкоцити, або білі кров’яні тільця, в звичайних випадках присутні в сечі в дуже невеликій кількості. Нормою вмісту лейкоцитів у сечі вважається до десяти лейкоцитів на один мікролітр (для жінок норма становить до шести лейкоцитів, для чоловіків — до трьох) у поле зору після дослідження зразків рідини під мікроскопом. Підвищені лейкоцити в сечі — ознака якогось запального процесу.

Стан, при якому кількість лейкоцитів у сечі перевищує норму, називають лейкоцитурією. Якщо ж кількість лейкоцитів у полі зору при дослідженні сечі під мікроскопом перевищує двісті, стан називають піурією. Наявність білих кров’яних тілець в сечі визначається в ході аналізу сечі на лейкоцитарну естераз (фермент, що виробляється лейкоцитами). Хоча аналіз вважається достатньо точним, в деяких випадках результати аналізу можуть виявитися помилковими — наприклад, тріхомоніальние інфекції або вагінальні виділення можуть викликати помилкове підтвердження наявності лейкоцитів у сечі, а високий рівень білка або кислоти в сечі, навпаки, приховати наявність лейкоцитів у сечі.

Підвищені лейкоцити в сечі — ознака захворювання

Будь-яке відхилення від норми при виявленні лейкоцитів у сечі потенційно вважається симптомом якого-небудь захворювання органів сечостатевої системи. Наявність лейкоцитів в сечі саме по собі є лише непрямим симптомів — остаточний діагноз захворювання вимагає інших аналізів, оскільки перевищення норми білих кров’яних тілець в сечі може бути викликано самими різними захворюваннями. Так, наприклад, підвищені лейкоцити в сечі характерні для різних видів циститу, пієлонефриту та інших різних захворювань нирок, уретриту, простатиту. Як правило, аналіз сечі на вміст лейкоцитів використовується і для діагностики захворювання, і для спостереження за ходом та ефективністю лікування — після успішного курсу лікування рівень лейкоцитів у сечі повертається до нормальних показників.

Цистит

Одна з найпоширеніших причин збільшення кількості лейкоцитів у сечі — звичайний цистит, бактеріальна інфекція сечовивідних шляхів і сечового міхура, з якою дуже часто стикаються жінки, рідше — чоловіки. Аналіз сечі, в тому числі і на утримання Белвью кров’яних тілець — основний метод діагностики циститу, що викликає такі характерні симптоми, як прискорене сечовипускання, болі при сечовипусканні, поява в сечі кров’яних згустків. Основний метод лікування циститу — короткий курс антибіотиків, після прийому яких, як правило, виконується повторний аналіз сечі, на підставі результатів якого судять про одужання.

Пієлонефрит

Ще одна поширена причина підвищення рівня лейкоцитів у сечі — пієлонефрит, інфекційне захворювання нирок, що викликає гострі симптоми. Як правило, пієлонефрит — наслідок інфекції сечовивідних шляхів, при відсутності належного лікування вражаючою і нирки. Як і цистит, пієлонефрит — це інфекція бактеріального характеру, яка, однак, супроводжується куди більш серйозними симптомами. Пієлонефрит може викликати гострий біль в області нирок, різке підвищення температури тіла, нудоту, блювоту поряд із симптомами, аналогічними симптомам циститу. Як і захворювання сечовивідних шляхів і сечового міхура, пієлонефрит прийнято лікувати курсом антибіотиків.

Уретрит

Підвищені лейкоцити в сечі можуть бути викликані уретритом — запальним захворюванням слизової оболонки сечівника (уретри), з яким найчастіше стикаються чоловіки. Уретрит може бути одним з наслідків захворювань, що передаються статевим шляхом — наприклад, гонореї, трихомоніазу. Характерні ознаки уретриту — наявність у сечі великої кількості лейкоцитів, виділення з сечівника, гостра ріжучий біль при сечовипусканні.

Гематурія

Гематурія — поява в сечі крові, симптом, характерний для багатьох захворювань сечовивідних шляхів, сечового міхура і нирок і викликає збільшення кількості білих кров’яних тілець в сечі. Причиною гематурії можуть бути цистит, різного роду травми внутрішніх органів, утворення каменів у жовчному міхурі або в нирках.

Тетяна Смирнова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.