Підготовка та проведення колоноскопії: ризики і альтернативи

Колоноскопія — це процедура, яка дозволяє оглянути товсту кишку зсередини. Процедуру проводять за допомогою колоноскопа — гнучкого приладу товщиною з палець, на кінці якого знаходиться камера і освітлювальний прилад. Кінчик колоноскопа вводять в анус і повільно просувають його далі, в пряму і товсту кишку.

Для чого проводять колоноскопію

Колоноскопія може бути проведена з цілого ряду причин. Найчастіше вона необхідна для з’ясування причин присутності крові в калі, болю в животі, проносу, зміни перистальтики кишечника, або аномалій, знайдених за допомогою рентгена або комп’ютерної томографії (КТ). Людям з поліпами і раком товстої кишки в особистому анамнезі і / або деякими раковими захворюваннями в сімейному анамнезі може бути рекомендована регулярна колоноскопія. Частота обстежень залежить від ступеня ризику та результатів попередньої колоноскопії. Багато фахівців рекомендують всім здоровим людям старше 50 років кожні 10 проходити колоноскопію. Це збільшує ймовірність своєчасного виявлення різних ракових захворювань.

Підготовка

Перед колоноскопією пацієнту необхідно ретельно очистити кишечник. Пацієнти отримують детальну інструкцію по підготовці до процедури. Як правило, протягом декількох днів перед колоноскопією пацієнту необхідно пити спеціальний очищуючий розчин і / або перейти на рідку дієту, приймати проносні або робити клізми. Необхідно в точності виконувати інструкції лікарів по очищенню кишечника, інакше результати обстеження можуть бути неточними, і колоноскопію доведеться повторити, або буде призначена альтернативна, менш точна діагностична процедура.

У період підготовки пацієнтам не потрібно відмовлятися від більшості ліків, однак деякі медикаменти можуть перешкодити обстеженню. До таких медикаментам відносяться препарати, що містять ацетилсаліцилову кислоту, засоби для розрідження крові (наприклад, варфарин), ліки проти артриту, інсулін, і добавки, що містять залізо.

Як проходить колоноскопія

Безпосередньо перед початком процедури пацієнта підключають до монітора, на якому будуть безперервно відображатися його серцевий ритм, кров’яний тиск і рівень кисню в крові. Пацієнту роблять внутрішньовенне вливання седативних засобів, щоб під час процедури він був розслаблений і менш чутливий до болю. Колоноскопія часто викликає відчуття тиску, спазми і здуття живота, однак за допомогою седативних засобів вона переноситься легко і рідко викликає сильний біль.

Колоноскопія зазвичай займає від 15 до 60 хвилин. Якщо з якоїсь причини не вдається оглянути всю товсту кишку, лікар може призначити додаткову колоноскопію або використовувати інший метод діагностики, наприклад, рентгенівське дослідження та / або КТ.

Самою часто використовуваної альтернативою колоноскопії є барієва клізма. В ході цієї процедура фахівці частіше не заміщають аномальні новоутворення, а якщо вони виявляються, для визначення їх природи може знадобитися колоноскопія.

Якщо в ході колоноскопії виявляються аномальні новоутворення, лікарі відразу проводять біопсію — паркан зразка тканини, яку направляють для подальшого вивчення в лабораторію. При підозрі на інфекцію беруть зразок мікрофлори кишечника для аналізів.

У разі, якщо під час процедури виявляються поліпи (доброякісні новоутворення, які можуть стати раковими), їх майже завжди відразу ж видаляють. Видалення поліпів дуже важливо для запобігання раку товстої кишки, хоча здебільшого вони залишаються доброякісними.

Пацієнт залишається в лікарні протягом одного або двох годин після колоноскопії. За цей час закінчиться дія седативних препаратів, проте сідати за кермо в цей день не рекомендується. Деякі рефлекси і розумові функції можуть залишатися уповільненими протягом всього дня після колоноскопії.

Перш ніж пацієнт відправиться додому, лікар обговорить з ним результати колоноскопії, хоча результати деяких аналізів стануть відомі лише через кілька днів.

Ускладнення

Ускладнення, пов’язані з колоноскопією, зустрічаються рідко і, як правило, вони незначні. Після видалення поліпів може спостерігатися слабке і нетривалий кровотеча; дуже рідко в результаті колоноскопії відбувається перфорація стінки кишечнику. Ще рідше спостерігаються різні негативні реакції на використовувані при колоноскопії седативні засоби.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.