Підготовка до вагітності — живлення: для здоров’я матері і дитини

Дуже важливо, щоб жінка, яка планує стати матір’ю, правильно харчувалася. У наш час існує безліч дієт для різних людей, ситуацій і захворювань. У них цілком можна загубитися. Особливо багато дієт, розроблених для зниження ваги тіла. Звичайно ж, жінці, яка хоче зачати і народити дитину бажано не мати зайвої ваги. Але це не повинно стати самоціллю, головне — це здоров’я.

Як «працює» наш обмін речовин

Як відомо, під час вагітності організм жінки буде нести подвійне навантаження. Для здорової жінки вагітність — це час спокійної підготовки до зустрічі зі своїм малюком.

Особливе значення має обмін речовин майбутньої мами, який формується на основі способу життя і харчування. Тому, якщо жінка планує вагітність, вона повинна дотримуватися основ здорового харчування.

Обмін речовин або метаболізм — це одна з основних ознак живого організму. У результаті складних біохімічних процесів, що входять до складу обміну речовин, поживні речовини, що надходять в організм з їжею, переробляються, і стають основою для побудови нових тканин в організмі людини. З харчових продуктів виробляється і енергія, необхідна для побудови цих тканин, а також для підтримки життєдіяльності організму (роботи внутрішніх органів).

Після того, як в процесі обміну речовин з надійшла їжі витягуються всі корисні речовини, залишаються непотрібні і токсичні продукти обміну, що виводяться з організму. Головним органом, який знешкоджує токсичні продукти обміну в організмі людини, є печінка. Після знешкодження нейтральні речовини виводяться з калом і сечею.

Для підтримки правильного обміну речовин харчування людини повинне бути різноманітним, при цьому деяких речовин повинно поступати в організм багато (це білки, жири і вуглеводи), інших же достатньо в малих і дуже малих кількостях, але без них обмін речовин може повністю порушитися . До таких речовин відносяться вітаміни та мінеральні солі, які входять до складу гормонів та ферментів і тим самим регулюють і у багато разів прискорюють всі обмінні процеси.

Що таке здорове харчування

Здорове харчування передбачає надходження в організм корисних продуктів харчування і виключення з раціону продуктів, які завдають організму шкоди. При цьому, безумовно, враховується енергетична цінність їжі, так як зайва вага — це основа безлічі захворювань. Якщо їжі надходить в організм дуже мало, то з’являється втома, жінка починає менше рухатися. У результаті виділяється ще менше енергії, ніж надходить з їжею, а залишок відкладається про запас у вигляді жиру. Тому правильне здорове харчування завжди має поєднуватися з рухомим способом життя.

Жінка, яка готується стати матір’ю, повинна зміцнювати свій імунітет. А для утворення достатньої кількості імунних клітин необхідний білок. Тому в харчовий раціон щодня повинні входити нежирні сорти м’яса, риба (рекомендується як нежирна, так і жирна морська риба, яка містить багато поліненасичених жирних кислот — ПНЖК), молочні продукти, горіхи, насіння.

Для того, щоб отримати енергію, необхідну для життєдіяльності організму, в тому числі і для зміцнення імунітету, потрібно вживати каші, хліб грубого помелу, овочі (частина з них повинна бути в свіжому вигляді) і фрукти.

Енергетичним матеріалом є і жири, крім того, вони необхідні для того, щоб правильно працював обмін речовин. Корисні й тварини, і рослинні жири. Але тваринних жирів людина достатньо отримує з такими тваринними продуктами, як м’ясо, риба та молоко, від яких вони невіддільні. Тому заповнювати потрібно в основному жири рослинного походження, які містять ПНЖК, активно впливають на обмін речовин. Рекомендується готувати їжу на рослинних жирах і додавати їх в різні салати.

До продуктів, які краще не вживати зовсім або вживати рідко і в обмеженій кількості відносяться всі солодощі, тваринні жири і масла, торти, тістечка, здобні пироги, морозиво, солодка газована вода (чим рідше, тим краще).

Але ж наше життя не може складатися з одних тільки правил. Іноді так хочеться чогось особливого! І нічого страшного, цілком можна дозволити з’їсти «заборонений» продукт, але в невеликій кількості. Пам’ятайте, головне тут не абсолютна заборона, а помірність.

Отже, здорова жінка, яка збирається стати матір’ю, повинна мати у своєму раціоні наступні співвідношення білків, жирів і вуглеводів: 1: 1: 4,5. Калорійність добового раціону залежить від ступеня фізичної активності людини. Так, при легкій роботі вона повинна будуватися з розрахунку — 32 ккал на 1 кг ваги, при роботі середньої тяжкості — 37 ккал на 1 кг ваги, при тяжкій — 42 ккал на 1 кг ваги. Таким чином, жінка вагою 60 кг, що має легку фізичне навантаження, повинна мати добовий раціон рівний 1920 ккал.

Готуватися їжа повинна так, щоб в продуктах збереглося якомога більше поживних речовин. Широко використовуються варені, тушковані, приготовані на пару страви. А ось смажені страви краще вживати якомога рідше.

Здорове харчування — основа здоров’я майбутньої матері і дитини.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.