Підготовка до вагітності та роль чоловіка в цьому процесі

Чи потрібно планувати вагітність? Акушери-гінекологи дають на це однозначну відповідь: варто, краще, якщо вагітність не буде несподіваним сюрпризом, такий сюрприз чреватий ще рядом сюрпризів, які можуть проявитися під час вагітності та пологів у вигляді різних ускладнень. Але готуватися потрібно не тільки жінці, але й чоловікові.

З чого почати

Вагітність і народження дитини можна порівняти зі складною і відповідальною роботою, яка вимагає підготовки, а потім зусиль з дотримання режиму та проведення регулярних планових спостережень і обстежень в жіночій консультації. Постійний лікарський контроль за станом вагітної жінки є гарантією народження здорової дитини. А коли є певна впевненість у тому, що все буде благополучно, підвищується настрій і вагітність приносить особливе задоволення — це теж підготовка — до зустрічі зі своїм малюком. Активну позицію в процесі підготовки до вагітності повинен зайняти майбутній батько, він повинен не тільки допомагати дружині, але й готуватися сам.

Отже, молода подружня пара вирішила стати батьками. З чого почати? Звичайно ж, з обстеження.

Перший етап — обстеження у терапевта

Перш за все, потрібно переконатися в тому, що фізичний стан здоров’я жінки дозволяє їй мати дитину. Для цього жінці за кілька місяців до зачаття необхідно звернутися до терапевта з метою виявлення захворювань внутрішніх органів та систем. Проводиться повне обстеження: рентгенографія грудної клітки, ЕКГ, загальні аналізи крові і сечі, консультації вузьких спеціалістів (отоларинголога, офтальмолога, стоматолога). Якщо на попередньому обстеженні виявляється якась патологія, то призначаються додаткові методи дослідження та консультації вузьких фахівців. Усі виявлені захворювання і вогнища інфекції (хронічний тонзиліт, каріозні зуби і так далі) проліковує. Чоловік повинен усвідомити важливість такого обстеження і всіляко підтримувати дружину на цьому етапі.

Другий етап — обстеження репродуктивної системи подружжя

Наступний етап — звернення жінки до дільничного акушера-гінеколога, який виявити і пролікувати захворювання жіночої статевої сфери. Одночасно чоловік повинен звернутися з цією ж проблемою до уролога. У процесі відвідування цих фахівців виявляються приховані статеві інфекції, запальні захворювання статевих органів, порушення гормонального фону, що перешкоджають нормальній вагітності.

Іноді подружжя не підозрюють про наявність у них прихованих статевих інфекцій (статевого герпесу, хламідіозу, уреаплазмоза, мікоплазмозу та інших), які перед зачаттям дитини необхідно виявити і пролікувати, інакше вони можуть ускладнити перебіг вагітності і відбитися на здоров’ї дитини у вигляді наслідків внутрішньоутробних інфекцій. При виявленні такої інфекції в одного з подружжя лікуватися повинні обидва.

Не менш небезпечні і запальні захворювання, спричинені неспецифічної інфекцією (стафілококами, стрептококами та іншими збудниками) — вони можуть викликати у жінки, наприклад, непрохідність маткових труб, що буде перешкоджати зачаттю і нормальному розвитку вагітності.

Нарешті, в процесі обстеження в жіночій консультації перевіряється гормональний фон жінки, так як саме гормони дозволяють жінці зачати, виносити і народити дитину.

Для чого у подружжя визначається група крові та резус-фактор

У жіночій консультації визначаються також групи крові обох дружиною і наявність або відсутність в їх крові резус-фактора. Це дуже важливо, тому що зустрічається несумісність крові матері та плоду, як по групі крові, так і по резус-фактору. Така несумісність може викликати важке захворювання у новонародженої дитини — гемолітичну хворобу, тобто згортання крові.

Резус-фактор — це молекули білка, які знаходяться на поверхні еритроцитів. Проблема в тому, що у деяких людей (їх меншість) резус-фактора немає. Якщо кров резус-негативної матері змішується з кров’ю резус-позитивного плода, організм матері сприймає резус-фактор як чужорідна речовина (антиген) і виробляє у відповідь на його появу в крові антитіла. Антитіла склеюються з резус-фактором (а значить і з еритроцитом) утворюючи комплекси антиген-антитіло (згортання крові), які осідають в органах і тканинах, викликаючи в них різні зміни. А так як еритроцити містять гемоглобін, який переносить до внутрішніх органів і тканин кисень, весь організм дитини, особливо, головний мозок, страждає і від нестачі кисню.

Перша вагітність у резус-негативної жінки резус-позитивним плодом зазвичай проходить без ускладнень, так як організм вперше стикається резус-фактором і не встигає виробити антитіла. При повторній же вагітності резус-конфлікт неминучий. Резус-негативні жінки повинні знати про це і ні в якому разі не переривати першу вагітність. Для чоловіка резус-негативна кров не має значення: раз резус-фактора в крові чоловіка немає, значить і кров дитини буде резус-негативної, тобто конфлікту ні за яких обставин не буде.

Третій етап — консультація генетика

Наступний етап обстеження майбутніх батьків — консультація лікаря-генетика для того, щоб уникнути небезпеки народження дитини з генетичним захворюванням (наприклад, з хворобою Дауна).

Виявлення генетичних захворювань відбувається шляхом ретельного опитування батьків про їх власних захворюваннях і захворюваннях найближчих родичів. При необхідності здаються аналізи — при центрах планування сім’ї обов’язково є генетичні лабораторії.

Тільки після всебічного обстеження обох подружжя можна бути впевненим у тому, що сім’я готова до народження здорової дитини.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.