Первинний гіпотиреоз: допоможе замісна терапія

загрузка...

Гіпотиреоз називається первинним, коли процес, що викликав недостатність функції щитовидної залози, починається безпосередньо в її тканини. Відбувається це внаслідок травми, вродженого неправильного розвитку, запального або алергічного процесу, в тому числі при алергії на власні тканини організму, руйнування щитовидної залози шляхом променевого впливу, операції на щитовидній залозі.

Чому виникає первинний гіпотиреоз

Причиною первинного гіпотиреозу, що виник відразу після народження або протягом перших двох років, є вроджене порушення розвитку тканини щитовидної залози, наявність гіпотиреозу у вагітної жінки, спадкові особливості будови тканини щитовидної залози, прийом вагітною жінкою препаратів, що пригнічують функцію щитоподібної залози (наприклад , мерказоліла, що застосовується для лікування підвищеної функції щитовидної залози).

Первинний гіпотиреоз може бути наслідком розвитку запального процесу в щитовидній залозі — тиреоїдиту. При цьому запалена тканина поступово замінюється сполучною тканиною, яка не може виробляти гормони.

Вроджена атрофія щитоподібної залози передбачає повну відсутність або різке зменшення в обсязі її тканини. Якщо вроджений гіпотиреоз спричинений генетичними процесами, то у дитини поступово формується вузловий зоб.

Первинний гіпотиреоз може виникати через порушення виділення гормонів щитовидної залози або через зниження чутливості тканин органів до цих гормонів. У дорослих первинний гіпотиреоз формується частіше у жінок після сорока років. В основному це пов’язано з аутоімунними процесами, що відбуваються в щитовидній залозі, коли запальний процес є наслідком алергії на власні тканини щитовидної залози. Аутоімунний процес все частіше став виникати в осіб молодого віку, в тому числі і у дітей.

Ознаки первинного гіпотиреозу

При первинному гіпотиреозі у хворих з’являється млявість, сонливість вдень і порушення сну вночі, неможливість зігрітися (хворі постійно мерзнуть), порушення пам’яті, повільні мову і рухи, зниження працездатності, болі в суглобах і м’язах, одутлість і пастозність обличчя, рук і ніг. Нігті стають ламкими, покресленими поздовжніми і поперечними смужками. Волосся випадає, робляться тонкими, січеться на кінцях. Іноді випадання волосся призводить до того, що волосся стають рідкісними, в інших же випадках випадання волосся буває гніздова.

У міру зменшення кількості гормонів щитовидної залози найчастіше наростає вага тіла, з’являються болі в попереку, які виникають через ущемлення корінців спинномозкових нервів, у тому числі викликаних міжхребцевої грижею.

Недолік гормонів може викликати порушення менструального циклу (занадто рясні або, навпаки, занадто нетривалі і мізерні менструації, повна відсутність менструацій, захриплість голосу за набряклості голосових зв’язок, зниження слуху). Голос може стати хриплим.

Якщо первинний гіпотиреоз зайшов вже далеко, зовнішній вигляд хворого має характерний вигляд: обличчя набрякле (особливо виражений набряк в області нижніх повік), бліде з жовтуватим відтінком, нерухоме (міміка порушена), риси обличчя здаються більш великими. Мова набрякає, збільшується в розмірах, часом не поміщається в порожнині рота, на бічних його поверхнях з’являються чіткі відбитки бічних зубів. Шкіра суха на дотик, холодна (порушена терморегуляція), хворі не переносять холоду.

З’являються болі в м’язах, зниження м’язової сили, підвищена стомлюваність, іноді — судомні посмикування м’язів. При цьому обсяг м’язів може збільшуватися за рахунок розростання в них сполучної тканини, м’язи робляться щільними, тугоподвижность.

Зміни в кістковій тканині виникають в основному у дітей, у дорослих вони зустрічаються рідко, іноді у них при далеко зайшов гіпотиреозі виникає розрідження кісткової тканини внаслідок втрати кальцію (остеопороз). Можуть бути і порушення обмінних процесів у суглобах (остеоартрози), болі в суглобах.

Недолік гормонів щитовидної залози викликає порушення з боку органів кровообігу: рідкісний пульс, болі в області серця, іноді — порушення серцевого ритму, підвищення артеріального тиску з підвищенням головним чином нижнього, діастолічного тиску.

Через набряку слизової оболонки дихальних шляхів виникають постійні бронхіти і пневмонії. Часто такі захворювання протікають тривало і без підйому температури. Страждає весь шлунково-кишковий тракт, особливо характерні запори і застій жовчі в жовчовивідних шляхах.

У переважній більшості випадків виникають різні психічні розлади і зниження інтелекту.

Важким ускладненням первинного гіпотиреозу може бути гіпотиреоїдних кома, яка виникає, якщо хворий довго не отримував лікування. У цьому разі настає спочатку сплутаність свідомості, а потім стійка глибока його втрата, яка супроводжується зниженням температури тіла.

Допомогти хворому з первинним гіпотиреозом може тільки замісна терапія гормонами щитовидної залози.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.