Перший тиждень вагітності — вам тільки належить звикнути один до одного

Можливо, ви ще навіть не знаєте про те, що вагітні. І, тим не менш, в організмі щось відбувається. Це не завжди помітно навіть для самої жінки. Але деякі жінки інтуїтивно відчувають зміну у своєму стані. Це не фізичні зміни, а якесь особливе стан психіки.

Зачаття

Кожен місяць під час виходу яйцеклітини з яєчника організм жінки готовий до зачаття. Ця здатність з’являється з появою першої менструації (менархе) у віці від 10 до 15 років і закінчується з останньою менструацією, віком близько 50 років.

Коли фолікул (пухирець), в якому визрівала яйцеклітина в яєчнику, розривається, яйцеклітина виходить з яєчника і потрапляє спочатку в черевну порожнину, а потім в маткову трубу (вона активно захоплюється лійкою маткової труби), де зустрічається зі сперматозоїдом. До цього часу слизова оболонка матки вже готова до прийому зародка: всю першу половину менструального циклу під впливом жіночих статевих гормонів і гормонів гіпофіза вона збільшується в об’ємі і стає більш пухкої — в таку слизову оболонку легше впровадитися зародку.

Вагітність починається з моменту зачаття, коли яйцеклітина зустрічається зі сперматозоїдом, ядра їх клітин зливаються, і утворюється єдина запліднена яйцеклітина — зигота. Відбувається це найчастіше в матковій трубі, де вийшла з яєчника яйцеклітину обліплюють з усіх боків сперматозоїди. Кілька сперматозоїдів проникають в цитоплазму яйцеклітини, але з’єднується з її ядром ядро тільки одного сперматозоїда. Запліднена яйцеклітина відразу ж починає ділитися.

Протягом першої доби після запліднення яйце ділиться на два майже однакових по величині бластомера, а ще через добу утворюється 3 і 4 клітини. На 4-у добу зародок досягає і 8-12-клітинної стадії. Зародок (запліднена яйцеклітина) ділиться і одночасно просувається по матковій трубі в напрямку до матки.

Протягом усього періоду від запліднення до впровадження в порожнину матки яйцеклітина оточена спеціальною оболонкою, руйнування якої починається тільки в порожнині матки. Це один з механізмів запобігання прикріплення зародка до маткової труби, тобто формування позаматкової вагітності. Особливе значення в механізмі зачаття надається нормальному функціонуванню маткових труб, адже їх перистальтика (червоподібні руху, що сприяють руху в потрібному напрямку) і руху в тому ж напрямку війчастого епітелію слизової оболонки забезпечують просування зародка в потрібному напрямку. Якщо ж маткова труба непрохідна або порушена її рухова активність і нормальна робота епітелію, то зародок може залишитися в матковій трубі. Це загрожує позаматковою вагітністю, яка з часом призведе розриву маткової труби і внутрішньої кровотечі — важкого стану, що вимагає екстреної хірургічної допомоги.

Впровадження заплідненої яйцеклітини в порожнину матки

В кінці першого тижня вагітності яйцеклітина потрапляє в порожнину матки і впроваджується в слизову оболонку, що містить усі необхідні поживні речовини для розвитку зародка. Наступні стадії поділу зародка відбуваються вже в порожнині матки. Більшість зародків впроваджується в області задньої стінки матки, ближче до тієї половини, що відповідає яичнику, з якого вийшла яйцеклітина. Людині властивий особливий вид імплантації — інтерстиціальний. Він характеризується швидким зануренням зародка в товщу слизової оболонки матки: до кінця другої доби від початку цього процесу запліднена яйцеклітина вже повністю впроваджується в слизову оболонку матки.

Клітини впровадився в матку зародка виділяють ферменти, що руйнують епітелій матки, що дозволяє зародку глибоко впроваджуватися в слизову оболонку матки.

Процес зачаття — це складний і тонкий механізм. Як яйцеклітину, так і сперматозоїд на шляху один до одного підстерігає безліч перешкод іноді випадкових, іноді виникають внаслідок серйозних причин. Тому якщо зачаття не відбулося протягом декількох менструальних циклів, це не є показником безпліддя. До лікаря варто звернутися тільки після року безуспішних спроб завести дитину.

Складні взаємини організму матері та плоду

Після зачаття в організмі жінки відбуваються численні й складні зміни. Ці фізіологічні зміни створюють умови для внутрішньоутробного розвитку плоду. Перш за все, після запліднення яйцеклітини і впровадження її в слизову оболонку матки в центральній нервовій системі (ЦНС) жінки утворюється вогнище постійного збудження, який пов’язаний з маткою, тому ЦНС постійно отримує інформацію про стан вагітності і деякі жінки на інтуїтивному рівні вловлюють її. Так поступово формується нерозривний зв’язок матері і дитини, яка залишається вже назавжди.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.