Перші пологи: все буде добре

Перші пологи протікають не так, як наступні. Вони більш тривалі, так як шийка матки розкривається повільніше. Крім того, перші пологи лякають жінку, часто вона заздалегідь малює собі найнеймовірніші сценарії розвитку подій. Саме тому при перших пологах необхідно відвідувати школу материнства при жіночій консультації.

Передвісники перших пологів

Передвісники пологів у первородящих жінок з’являються раніше, ніж у повторнородящих. За один-два тижні до пологів опускається живіт, у жінки зменшується задишка (але їй стає важче ходити і сидіти, болить поперек), це говорить про те, що голівка дитини опустилася в малий таз, значить, скоро почнуться пологи. З’являються постійні позиви до сечовипускання — головка плоду давить на сечовий міхур. Може з’явитися також рідкий стілець. Плід стає менш рухливим. Знижується апетит, жінка за тиждень до пологів втрачає один-два кілограми ваги.

З’являється підвищена збудливість матки, вона може проявлятися в тому, що при натисканні на живіт, матка стає твердою. Можуть з’являтися і помилкові сутички — судомні безболісні і нерегулярні скорочення м’язів матки.

Шийка матки в період провісників розм’якшується. За день-два до пологів у жінки відходить слизова пробка — густа тягуча слиз, яка розташовувалася в каналі шийки матки. Після цього помилкові сутички можуть перейти в істинні — регулярні і хворобливі.

Тривалість окремих періодів пологів у первородящих жінок

Пологи у первородящих тривають 15-20 годин, у повторнородящих — 10-12 годин. Процес пологів поділяється на три періоди:

 • I період — сутички, тобто скорочення м’язів матки, які сприяють розкриттю родових шляхів (розкривається шийка матки); при перших пологах цей період триває довше, ніж при повторних (до 18 годин проти 11 годин);
 • II період — потуги і вигнання плоду; цей період також у первородящих триває довше, ніж у повторнородящих (від 1 до 2 годин проти півгодини — години відповідно);
 • III період — народження плаценти і плодових оболонок, триває у первородящих і повторнородящих жінок однакова кількість часу — до 30 хвилин.
 • Перший період пологів — сутички у первородящих жінок

  Сутички у первородящих жінок протікають триваліше й болісніше, ніж у повторнородящих. Справжні сутички відрізняються від помилкових тим, що вони болючі і виникають через певний період часу, який весь час скорочується, тоді як тривалість та інтенсивність перейм наростає. Після чергової сутички настає перерва, під час якого м’яза матки відпочивають і набираються сил.

  Іноді сутички у жінок починаються з появи болю в попереку і внизу живота. Вони можуть тривати кілька секунд з перервами в 20 — 30 хвилин. До кінця ж першого періоду пологів сутички тривають хвилину і більше, а перерва між ними дорівнює не більше трьох хвилин. Наростання інтенсивності перейм говорить про нормально протекающем родовому процесі: чим сильніше і інтенсивніше сутички, тим швидше відбувається розкриття шийки матки і наступне вигнання плоду.

  Сутички — некерований процес, зупинити його не можна. Але в школі матерів жінку вчать спеціальному диханню, яке зменшує болю при переймах. Сутички сприяють тому, що матка розтягується і розтягує шийку, яка коротшає, згладжується і розкриває вихід з родових шляхів. Повне розкриття шийки матки дорівнює 12 см.

  Другий період пологів — потуги у первородящих жінок

  Коли шийка матки розкривається, під вагою навколоплідних вод розривається плодовий міхур і у жінки відходять води. Як правило, це відповідає початку другого періоду пологів. Але у деяких жінок води відходять раніше, під час сутичок, у інших же води взагалі самостійно не відходять і їм розкривають плодовий міхур за допомогою медичного інструментарію.

  Як тільки шийка матки розкрилася, починається рух плоду по родових шляхах, яке посилюється тривалими скороченнями м’язів матки з одночасним скороченням м’язів черевної стінки, стегон і інших м’язів. Ці тривалі поєднані скорочення м’язів називаються потугами. Потуги сприяють збільшенню тиску в матці і прискоренню руху плоду. При перших пологах родові шляхи іноді розкриваються недостатньо і голівка плода не може пройти по ним. Якщо це відбувається, то в деяких випадках вдаються до кесаревого розтину — це дозволяє уникнути травмування дитини. Жінка може дуже допомогти лікарю, приймає пологи, якщо не розгубиться і буде виконувати всі його команди: інтенсивно дутися на низ живота або, навпаки, затримувати дихання.

  Іноді сутички або потуги, розпочавшись нормально, слабшають і родова діяльність припиняється. Або родова діяльність із самого початку протікає мляво. Це також небезпечно для дитини і в такому випадку родова діяльність стимулюється за допомогою спеціальних лікарських препаратів.

  Коли народжується плід, перевіряють прохідність його дихальних шляхів, відсмоктують звідти слиз, перев’язують і перетинають пуповину.

  Третій період пологів — народження плаценти у первородящих жінок

  Як правило, цей період проходить однаково у первісток і повторнородящих жінок. Але іноді у первородящих жінок народження плаценти відбувається раніше, через 10-20 хвилин після народження дитини. Зазвичай же плацента народжується через півгодини після дитини за допомогою сутичок меншої інтенсивності, ніж в першому періоді пологів. Якщо народження плаценти своєчасно не відбувається (і таке трапляється), проводиться операція ручного відділення плаценти.

  Після пологів жінка протягом двох годин перебуває в пологовому залі, це необхідно для того, щоб переконатися у відсутності у неї кровотечі.

  Від правильної поведінки жінки під час пологів багато в чому залежить її власне здоров’я і здоров’я її дитини.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.