Перші ознаки вагітності — терміни: як реагує нервова система?

Перші ознаки вагітності з’являються в свої терміни. Не можна сказати, що у всіх жінок ті чи інші ознаки вагітності з’являються в один і той же час, але в цілому поява їх відповідає певним термінам. Якщо заздалегідь знати перші ознаки вагітності, то сумнівів у тому, чи настала вагітність, не буде.

Що відбувається в організмі жінки відразу після запліднення

Відразу ж після запліднення яйцеклітини в організмі жінки під впливом центральної нервової та ендокринної систем виникають численні складні зміни, які сприяють підтримці вагітності і нормальному розвитку плоду.

Першою на вагітність реагує центральна нервова система (ЦНС). Для того щоб знизити збудливість рецепторів матки і запобігти її м’язове скорочення, яке здатне викликати вигнання заплідненої яйцеклітини з порожнини матки, знижується її загальна збудливість, що викликає у вагітної жінки сонливість і швидку стомлюваність. Під впливом нервової системи у жінки змінюється робота органів чуття, зокрема смаку та нюху.

Кардинальні зміни відбуваються і в ендокринній системі. Основним гормоном першого місяця вагітності є прогестерон, який виділяється жовтим тілом яєчника (тимчасової залозою внутрішньої секреції, що утворилася на місці лопнув фолікула, з якого вийшла дозріла яйцеклітина). Стимулювати його вироблення починає ще один гормон вагітності — хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ), який починає вироблятися оболонкою впровадженого в стінку матки зародка на другому тижні вагітності. Протягом першого місяця вагітності кількість ХГЧ постійно наростає, в результаті чого жовте тіло розростається і починає інтенсивно продукувати жіночі статеві гормони прогестерон і естрогени.

В які терміни з’являються ті чи інші ознаки вагітності

Найперша реакція на вагітність — з боку центральної нервової системи може з’явитися вже на першому тижні вагітності. Це сонливість і млявість. Жінка не висипається, що часто стає причиною появи дратівливою слабкості днем. Жінку все дратує, хочеться просто відпочити і нікого не бачити.

Гормональна система включається в роботу на другому тижні вагітності, після того, як зародок потрапить в матку і його оболонка почне виробляти ХГЛ. Різка зміна гормональног фону приносить ще більшу дратівливість і постійно мінливий настрій.

До початку другого тижня вже можуть з’явитися ознаки вагітності, пов’язані з роботою вегетативної нервової системи (ВНС), яка іннервує внутрішні органи і стінки кровоносних судин. Під впливом різкого гормонального зрушення робота ВНС порушується, що викликає то спазм, то розширення кровоносних судин. Артеріальний тиск через це може то падати, то злегка підвищуватися. Це призводить до появи приступів нудоти, коли раптом з’являється запаморочення, нудота, пелена перед очима і жінка може навіть втратити свідомість.

Зміни з боку органів чуття також можуть початися вже на другому тижні вагітності. Першим змінюється смак — в роті з’являється присмак металу. Про це ознаці знали ще наші прабабусі. Потім міняються смакові пристрасті: те, що раніше жінка їла з задоволенням, тепер викликає відразу і навпаки, блюда, раніше не привертали її стають улюбленими.

До кінця другого тижня вагітності жінка починає помічати, що їй заважають деякі запахи. Запахи можуть буквально переслідувати жінку, викликаючи у неї страх громадських місць.

Всі ці суб’єктивні ознаки вагітності бувають далеко не у всіх вагітних жінок, деякі просто не помічають свого стану.

Але важко не помітити, наприклад, змін з боку молочних залоз. Вони як раз бувають у всіх жінок і з’являються вже до кінця другого тижня вагітності, коли запрацює гормональна система. Грудні залози збільшуються в розмірі, соски і навколишні їх ареоли темніють. В цей же час може з’явитися пігментація (коричневі плями) на чолі і з області серединної лінії живота.

Якими об’єктивними дослідженнями можна підтвердити перші ознаки вагітності

Тест на вагітність може бути позитивним вже наприкінці другого тижня, але тільки якщо це високочутливий тест. Чутливість тесту на вагітність проставлена на упаковці, чим менше її цифра, тим більш чутливим є тест. В цей же час можна здати кров для кількісного визначення хоріонічного гонадотропіну людини.

Починаючи з п’ятого тижня, вагітність можна підтвердити під час огляду акушера-гінеколога і ультразвукового дослідження.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.