Перші місячні: коли дівчинка дорослішає

загрузка...

У сім’ї росте дівчинка, а значить рано чи пізно доведеться зіткнутися з різними проблемами, пов’язаними з періодом статевого дозрівання, раптовою зміною поведінки, і звичайно, такою важливою подією, як перші місячні. Перші місячні — це не тільки важлива подія в житті дівчинки, але і в житті її батьків. Адже від того, як проходить статеве дозрівання, залежить здоров’я дитини і в майбутньому здатність її мати дітей. Але, на жаль, досі лише мала дещиця батьків готова до змін, і ще менша частина готує дівчинку-підлітка до майбутніх випробувань (так, випробуванням, адже статеве дозрівання — це процес дуже складний не тільки у фізіологічному плані, але і в моральному ).

Статеве дозрівання дівчинки

Перебіг періоду статевого дозрівання (пубертату) відбувається в строго певній послідовності. У першому періоді (препубертатному) у дівчинки спостерігається різкий «стрибок» зростання, з’являються перші ознаки фемінізації фігури, округляються стегна (за рахунок наростання і перерозподілу жирової тканини), починає формуватися жіночий таз, а в слизовій піхви збільшується кількість шарів епітелію.

Потім настає перша фаза пубертатного періоду, коли у дівчинки починають формуватися вторинні статеві ознаки. У фазу телархе (10-13 років) починається зростання молочних залоз, поява волосся на лобку — пубархе, відповідає віку 11-12 років, і завершується перша фаза менархе, або першими місячними.

Друга фаза статевого дозрівання (14-17 років) характеризується остаточним формуванням молочних залоз, завершується статеве оволосіння, а менструальний цикл стає овуляторним і регулярним. Всі ці процеси відбуваються під дією гомонов яєчників і андрогенів надниркових залоз.

Менахре

Менархе — це перші місячні у житті дівчинки, які свідчать про становлення дівчинки в жінку. Менархе є основною ознакою статевого дозрівання, і в нормі починаються в 11-15 років (у середньому в 13). Якщо до 14 років у дівчинки відсутні ознаки статевого розвитку, а в 16 років немає менструації, говорять про запізнілому статевому дозріванні. Перші місячні починаються через два-три роки після початку статевого дозрівання. Остаточне становлення менструального циклу настає через один-півтора року після менархе. Вважається, в цей період тільки 25% дівчат мають овуляторних цикли. Тривалість менструального циклу різна, і залежить від індивідуальних особливостей організму дівчини. У нормі він не повинен бути коротшим 21 дня і довше 35 днів. Самі менструації тривають три-п’ять днів, і по початку дуже убогі.

Фактори, що впливають на статеве дозрівання

На статеве дозрівання, і, відповідно, поява перших місячних впливає безліч факторів. Умовно їх можна розділити на дві групи: зовнішні і внутрішні.

До внутрішніх факторів відносяться спадковість, конституціональні особливості і маса тіла. Відзначено, що менархе наступають раніше у дівчаток з більшою масою тіла. Вважається, що перші місячні з’являються при масі тіла 47,8 кг.

До зовнішніх факторів, що впливає на перебіг і настання пубертатного періоду, відносяться:

 • кліматичні умови (освітленість, географічне розташування, висота над рівнем моря);
 • харчування (достатній рівень в їжі білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мікроелементів);
 • нервове перенапруження і стреси;
 • хронічні захворювання (патологія серцево-судинної системи, нирок, печінки).
 • Гігієна дівчинки

  Після появи перших місячних дівчинці повинні бути роз’яснені правила особистої гігієни. У першу чергу вона повинна знати, що під час менструації необхідно підмиватися не рідше двох разів на день. Використання мила не бажано. Прокладки слід міняти в міру їх промокання, але не рідше, ніж кожні чотири години.

  Мама (бабуся, сестра) повинні навчити дівчинку вести календар місячних. У період менструальної кровотечі дівчинці слід пояснити, що приймати ванну, відвідувати басейн або лазню можна. Під час місячних в харчуванні слід обмежити гострі, копчені, жирні страви, а також шоколад і каву. Рекомендується уникати фізичних навантажень, підйомів ваг і переохолодження.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.