Перше купання — якщо вам страшно взяти малюка на руки

Перше купання новонародженої дитини — це завжди великий стрес для мами, особливо, якщо це перший її дитина. Жінці завжди здається, що щось зроблено не так і дитина в процесі цієї «складної» маніпуляції може постраждати. Але вже через кілька днів купання стане приємним розвагою і для матері, і для малюка.

Для чого новонародженої дитини потрібно щодня купати

Новонароджена дитина народжується стерильним і відразу ж на нього з усіх боків «накидаються» різні мікроорганізми, які оточують всіх нас. Контакт це неминучий, але потрібно зробити так, щоб в результаті у малюка не виникло різних інфекцій. Біологічні виділення дитини (кал, сеча, піт, відокремлюване сальних залоз) є прекрасним живильним середовищем для умовно-патогенної мікрофлори. Умовно-патогенної вона називається тому, що за певних умов (наприклад, при занадто швидкому розмноженні) може викликати захворювання. Тому якщо дитину щодня не купати і не підмивати після кожного акту дефекації, на його шкірі з’явиться спочатку роздратування, а потім до неї приєднається гнійна інфекція — це дуже небезпечно.

Але дуже старатися не варто: шкіра новонародженої дитини має і свої захисні властивості, які не можна порушувати. Наприклад, вона покрита дуже тонкою жировою плівкою, яка захищає шкіру від впровадження бактерій. Якщо дитину щодня мити з милом, то плівка може розчинитися і тоді шкіра стане беззахисною перед інфекцією. Тому спеціальні засоби для купання дитини (наприклад, пінку) потрібно використовувати не частіше 2-х разів на тиждень.

Щоденні купання — це ще і прекрасна гартують процедура. Контакт з водою, руху у воді і масаж, який проводиться мамою під час купання (намилювання шкіри, легкі погладжування і плескання на дитину водою) є прекрасним засобом, який дозволяє новонародженій дитині адаптуватися в новому світі, звикнути до нього і навіть навчитися чинити опір різним впливам зовнішнього середовища.

Готуємо все для першого купання

Для купання дитини до року повинна бути окрема ванночка, купати його в загальній ванні негігієнічно. Ванночка може бути будь-яка: просто пластмасова без всяких пристосувань, ванночка з різними підставками, з пеленальним столиком, з комодом і так далі. Головне в даному випадку — це зміст ванночки в чистоті. Щойно куплену ванночку потрібно почистити хлібної содою, прополоскати і обдати окропом. Після щоденного купання ванночку також потрібно мити з содою, а перед купанням полоскати у проточній воді.

Для купання новонародженої дитини (перші 4 тижні життя) використовується кип’ячена вода, тому що шкіра його ще дуже тонка і ранима, а також тому, що пупкова ранка (навіть якщо вона вже зовсім суха) ще не повністю зажила і крізь неї в організм дитини може потрапити інфекція. Кип’ятити воду краще у великий, виділеної для цієї мети спеціально, емальованій каструлі за годину — півтори до купання. У такому разі до купання вона якраз буде мати потрібну температуру (36? -37?). Температуру води вимірюють спеціальним водним термометром, який занурюють у ванночку.

Поруч з ванночкою повинні стояти: ємність з теплою водою для полоскання (близько літра), флакончик з розведеною марганцівкою (розвести заздалегідь до темно-фіолетового кольору) і пінка для купання.

Купати дитину краще на столі, приготувавши поруч рушник або пелюшки, в які дитину можна буде загорнути після ванни. Пелюшки в цьому випадку переважніше, оскільки вони краще вбирають воду. Можна приготувати дві пелюшки: теплу, а зверху тонку.

Потім потрібно приготувати білизна та пелюшки для одягання дитини після того, як шкіра його буде висушена. Якщо дозволяє місце, то цей комплект розкладається тут же, на столі. Можна розкласти пелюшки і в іншому місці, наприклад, в кімнаті, але в такому випадку необхідно зробити так, щоб в приміщеннях для купання і сповивання не було перепаду температур. На пеленальний столик застеляють теплу пелюшку, зверху дві тонких (верхня знадобиться для додаткового просушування шкіри), поруч кладуть тонку і теплу сорочечки, шапочку і тонкі шкарпеточки. Тут же повинен лежати дитячий крем або прокип’яченої рослинна олія для шкірних складочок дитини і зеленка для змащування пупкової ранки.

Купаємо дитини

Купають дитини перед годуванням, краще в один і той же час. Перший раз його краще купати удвох, але якщо допомогти нікому, то мама цілком зможе впоратися і одна. Перед купанням у воду додають розведену марганцівку так, щоб вода мала злегка рожевий колір. Дитину беруть лівою рукою під голову і шийку, правою — під сідниці і поміщають в ванночку так, щоб вода закривала ніжки і нижню частину спинки. Головку і плечі піднімають, підставивши під них ліву руку, а правою рукою поливають виступаючі з води частини тіла. Потім в цю ж руку наливають трохи пінки (якщо мати купає одна, то флакон потрібно відкрити заздалегідь), обережними рухами наносить на тіло дитини, а потім змиває. Після цього дитину можна покласти черевцем на ліву руку, а правою взяти глечик з чистою водою, полити зверху малюка і відразу ж накинути на нього рушник або пелюшки. Після цього шкіру дитини ретельно промокають і перекладають його на підготовлені пелюшки для сповивання. Однією тонкої пелюшкою ще раз просушують всі складочки, після чого її прибирають, змащують всі шкірні складочки рослинним маслом, а пупочек зеленкою і сповивають малюка.

Спочатку на нього надягають тонку сорочечку (застібкою назад), потім теплу (застібкою вперед). Одна з сорочечок повинна бути з зашитими отворами для ручок, щоб дитина себе не подряпав. Після цього дитині надягають шкарпетки і загортають його до пояса спочатку в тонку, потім в товсту пелюшку, зробивши для ніг мішечок, в якому він буде вільно рухати ніжками і надягають шапочку.

Тепер можна і поїсти!

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.