Періодичність переймів — зовсім не так як у фільмах

У художніх фільмах часто зустрічається епізод, пов’язаний з початком пологів у героїні. Вона раптово відчула біль (перейми), її везуть у пологовий будинок, де через дві години народжується здорова дитина. Такі історії часто лякають майбутніх мам, і вони готуються до раптових і різких болів, які будуть супроводжувати їх весь процес пологів. Насправді, сутички виникають поступово, їх сила і тривалість залежить від періоду пологів, а періодичність переймів (час від початку однієї до початку наступної) зменшується з розкриттям шийки матки.

Що таке перейми?

Сутички — це мимовільні регулярні скорочення матки, які забезпечують згладжування і розкриття шийки матки, допомагають дитині просуватися по родових шляхах, а в кінці пологів забезпечують відділення посліду і профілактику маткової кровотечі. Разом з потугами перейми відносяться до родових изгоняющим дитини силам.

Починаються перейми з невеликих тягнуть болів внизу живота і в стегнах, які з плином пологів посилюються і стають тривалістю не менше 40 секунд, з періодичністю 1,5-2 хвилини. Спочатку сутички короткі, по 10-15 секунд, повторюються регулярно через 5-7 хвилин. При появі не менше трьох сутичок за десять хвилин, говорять про регулярної родової діяльності, що означає час для приїзду в пологовий будинок.

Характеристика сутичок в кожному періоді пологів

Перший період пологів або період сутичок, найтриваліший, триває 8-10 годин у повторнородящих і 10-12 годин у первородящих жінок. Цей період ділиться на три фази: латентну, активну і перехідну.

Латентна фаза (початкова) продовжується 7-8 годин, тривалість переймів 30-45 секунд, а періодичність переймів 4-5 хвилин. Латентна фаза тривала і розкриття шийки матки відбувається до 3-4 сантиметрів.

Активна фаза за тривалістю складає 3-5 годин, тривалість переймів збільшується до 60 секунд, періодичність переймів зменшується до 2-4 хвилин. Шийка матки розкривається від 4 до 8 сантиметрів.

Перехідна фаза — це повне відкриття шийки матки (10-12 сантиметрів), триває 0,5-1,5 години, періодичність переймів скорочується до 0,5-1 хвилини, а сама сутичка збільшується до 70-90 секунд.

При повному розкритті шийки матки і опущенні головки на тазове дно починається другий період пологів.

Другий період пологів або період вигнання плоду, самий відповідальний і важкий. У цей час у породіллі з’являються потуги — сильне бажання виштовхнути дитину. Потуги виникають за рахунок скорочення м’язів черевного преса і діафрагми. Періодичність переймів у цей період дещо збільшується (1,5-2 хвилини), а тривалість їх зменшується (45-60 секунд).

Третій період — це послідовно період. Протягом його відбувається народження посліду (плаценти) і спазмування судин на місці плацентарної площадки для зупинки кровотечі. Сутички в послідовно періоді короткі, до 20-35 секунд, періодичність їх 2-3 хвилини, а тривалість самого періоду становить приблизно 30 хвилин.

Що впливає на періодичність, інтенсивність і тривалість переймів

Сутички виникають мимоволі, незалежно від бажання породіллі, але на їх перебіг впливають багато факторів:

 • аномалії пологових сил (слабкість родової діяльності або, приміром дискоординація родових сил);
 • готовність шийки матки до пологів (укорочення, розм’якшення і згладжування шийки в кінці вагітності);
 • розміри плоду (крупний або, навпаки, маленький плід можуть викликати аномалії родових сил);
 • розміри тазу (при вузькому тазі також може порушуватися динаміка пологів);
 • перші або повторні пологи, частота пологів і проміжок між ними;
 • поведінка породіллі (активні рухи, такі як ходьба, підсилюють перейми);
 • положення породіллі в ліжку під час сутичок (для підвищення ефективності сутичок рекомендується лежати на тому боці, до якого прилягає спинка дитини);
 • вилиття навколоплідних вод (раннє відходження вод, до розкриття шийки матки в 6-8 сантиметрів, може зменшувати тривалість переймів і збільшувати їх тривалість).
 • Пам’ятайте, що підрахунок періодичності сутичок потрібно починати ще вдома, щоб не пропустити активну фазу пологів і не спізнитися в пологовий будинок. Це можна робити самій жінці або попросити чоловіка, з обов’язковим записом всіх даних. Починати відлік слід з самого початку сутички, навіть якщо біль здається слабкою, або визначати початок перейми з моменту напруги матки.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.