Періодичні болі внизу живота при вагітності: небезпечні вони?

Періодичні болі внизу живота при вагітності зазвичай безпечні. Але організм кожної жінки індивідуальний і для того, щоб переконатися у відсутності ускладнень вагітності, потрібно розповісти про періодично виникаючі болі акушера-гінеколога жіночої консультації.

Болі внизу живота як наслідок запорів

Запори завжди супроводжують вагітність. Починаються вони при зміні гормонального фону з найперших днів вагітності і зі збільшенням її терміну можуть тільки посилюватися через здавлювання органів шлунково-кишкового тракту зростаючою маткою. При цьому періодичні болі можуть виникати то праворуч, то ліворуч, у залежності від того, де скупчилася велика кількість калових мас.

Основною причиною запорів при вагітності є жіночий статевий гормон прогестерон, завдання якого — придушувати скорочення м’язів матки для того, щоб утримати в порожнині матки запліднену яйцеклітину. Але одночасно він «гасить» і скорочення гладкої мускулатури шлунково-кишкового тракту (ці органи іннервуються одними гілочками нервів), що призводить до застою калових мас і запорів. Якщо не проводити постійну боротьбу з запорами, то може приєднатися геморой, який також дуже часто супроводжує вагітність.

Допомогти жінці при запорах може тільки активний руховий режим і правильне харчування. Що стосується рухового режиму, то, звичайно ж, руху потрібно поєднувати з відпочинком вдень і повноцінним сном вночі. У першій половині вагітності, якщо для цього немає протипоказань, жінка може багато ходити, помірно займатися звичними для неї видами спорту і взагалі більше рухатися. Це прекрасна профілактика запорів. У жіночій консультації їй можуть показати комплекс вправ лікувальної гімнастики, які допоможуть впоратися із запорами.

Харчування також є дуже важливим фактором у боротьбі із запорами. Добре, якщо їжа буде містити достатню кількість клітковини, яка збільшує об’єм калових мас і виводить їх з кишечнику. «Мітлою» для кишечника називають, наприклад, салат зі свіжої капусти. Але він може підійти не всім жінкам, у деяких він може викликати підвищене газоутворення і кишкові кольки. У цьому випадку можна робити вінегрети, до складу яких входять варені овочі, у тому числі і буряк, яка володіє послаблювальними властивостями. Овочі показані також у тушкованому або вареному вигляді. Дуже добре допомагає від закрепів прийом на ніч склянки свіжого кефіру (двох-, триденний кефір закріплює).

Якщо власні зусилля не допомагають, то можна попросити лікаря виписати проносний засіб. Увага: приймати проносні засоби навіть самі нешкідливі, рослинного походження, вагітним категорично заборонено — це може спровокувати скорочення матки і мимовільний викидень. Для вагітних жінок є спеціальні проносні засоби, які вона може приймати лише за призначенням лікаря.

Болі внизу живота як наслідок перебудови організму — чи потрібно терпіти?

Періодично можуть виникати болі в животі і за рахунок змін з боку суглобів і зв’язок. Суглоби та зв’язки в області лобкових і попереково-крижових зчленувань, починаючи з перших днів вагітності, під впливом гормональних змін починають готуватися до високих навантажень під час вагітності та пологів. Зв’язки спочатку злегка розбухають, а потім розтягуються, а зчленування внаслідок таких же процесів в хрящах і капсулах злегка розходяться. Це дозволяє злегка збільшити обсяг тазу, але навіть таке незначне збільшення (кістки в зчленуваннях можуть розходитися на 0,5-0,6 см) може мати вирішальне значення в пологах. Процес розтягнення зв’язок особливо посилюється після формування плаценти, яка виробляє біологічно активна речовина релаксин, що підсилює процес змін в області опорно-рухового апарату.

Всі ці процеси можуть викликати появу періодичних болів внизу живота. Болі ці носять помірний ниючий характер і можуть посилюватися при тривалому знаходженні жінки у вертикальному положенні.

Допомогти жінці в даному випадку може носіння спеціального допологового бандажа — натяг зв’язок зменшиться, і болю не будуть так турбувати. Але потрібно пам’ятати, що дородовий бандаж надаватися тільки в положенні жінки, лежачи на спині — це необхідно для того, щоб зафіксувати зв’язки і м’язи в розслабленому стані.

Болі, що виникають при змінах у суглобах і зв’язках, зазвичай незначні і їх можна потерпіти, але при цьому жінка повинна бути впевнена в тому, що це не ускладнення вагітності, а таку впевненість може їй дати тільки акушер-гінеколог жіночої консультації після огляду і необхідних діагностичних досліджень (якщо вони потрібні).

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.