Періоди вагітності: як пройти їх максимально легко?

Різні періоди вагітності протікають по-різному, кожен з них має свої особливості. Саме тому всю вагітність умовно розділили на три періоди або триместру: I триместр — від часу зачаття до 12 тижнів, II триместр — від 12 до 24 тижнів і III триместр від 24 тижнів до пологів.

I триместр вагітності (від зачаття до 12 тижнів)

Під впливом нових умов, пов’язаних із розвитком плоду, в організмі вагітної жінки відбуваються складні захисно-пристосувальні зміни. Перебудова функціонування організму регулюється центральною нервовою системою за активної участі залоз внутрішньої секреції.

Після впровадження зародка в слизову оболонку матки в організмі жінки починає активно вироблятися жіночий статевий гормон прогестерон, під впливом якого розвивається плід і відбуваються зміни в організмі матері до 9-10 тижня вагітності, потім яєчники перестають його виробляти і гормональну функцію бере на себе фетоплацентарна система (ФПС) — кора наднирників і печінку вагітної жінки та плоду.

Період внутрішньоутробного розвитку плода умовно ділять на зародковий (перші 8 тижнів вагітності) і плодовий (з 9 тижня вагітності до її закінчення). У зародковому періоді відбувається закладка тканин і їх поділ на окремі види, а в плодовому — зростання плоду, розвиток його органів і функціональних систем.

Під впливом прогестерону змінюються молочні залози: вони набухають, соски підводяться, ареола (область навколо сосків) темніє і розширюється. Запори цього періоду вагітності також пов’язані з прогестероном — він розслабляє гладкі м’язи тонкого і товстого кишечника, що зменшує його рухову активність. Щоб запори менше турбували, потрібно пити більше рідини.

Часто на початку вагітності жінок турбує нудота і блювота, викликані гормональною перебудовою організму. До другого триместру ці явища зазвичай проходять, але не завжди, іноді вони тривають протягом всієї вагітності.

У цей період жінка дуже швидко втомлюється, такий стан минає тільки до другого триместру вагітності. Пов’язано це з підвищеною витратою енергії на перебудову організму. У цей період краще спати по 9-10 годин на добу.

Перший триместр вагітності може протікати з такими ускладненнями, як невиношування і позаматкова вагітність.

Позаматкова вагітність — стан, при якому плодове яйце імплантується не в порожнину матки, а в інше місце, наприклад, в маткову трубу. При зростанні плодового яйця орган розривається і виникає сильна кровотеча. Тому позаматкова вагітність — це екстрена ситуація, при якій потрібна операція.

У першому триместрі може виникнути ситуація, коли вагітність наступила, але у ембріона немає серцебиття. Така вагітність називається завмерлої, вона не буде розвиватися. У даній ситуації пропонується вишкрібання порожнини матки з лабораторним дослідженням отриманого матеріалу.

II триместр вагітності (12-24 тижні)

Гормони ФПС надають найрізноманітніше дію на організм жінки: регулюють водно-сольовий обмін (але при цьому викликають затримку натрію, тобто сприяють появі набряків), збільшують об’єм циркулюючої крові, сприяють зростанню вагітної матки, молочних залоз і так далі.

Так як прогестерон більше не впливає на організм, то проходить нудота, блювання. В середині другого триместру жінка почне відчувати ворушіння плода. З молочних залоз можуть з’явитися жовтуваті виділення — незріле молоко або молозиво. Запори в другому триместрі можуть посилюватися, з’являється печія, так як шлунково-кишковий тракт здавлюється зростаючою маткою.

В цей період йде формування органів плоду і триває перебудова організму жінки. Ускладнення другого триместру вагітності — невиношування вагітності (пізній викидень), кровотечі (як правило, причина — передлежання плаценти), залізодефіцитна анемія, кисневе голодування (гіпоксія) плода. Дуже важливо, щоб у другому триместрі плід добре забезпечувався киснем, тому що в цей період дуже інтенсивно розвивається головний мозок. Плід дуже сильно реагує на недолік кисню: змінюється характер його рухів, частота і ритм серцевих скорочень.

III триместр вагітності (з 24 тижнів до пологів)

У третьому триместрі швидко росте матка, ворушіння плода збільшуються, іноді з’являються сутички, які тривають близько хвилини і можуть припинятися при зміні положення тіла. Ці сутички сприяють просуванню плода ближче до родових шляхах, тому боятися їх не варто. Але якщо такі сутички виникають часто (кілька разів протягом години), то потрібно звернутися до лікаря.

Збільшується частота сечовипускань, так як матка сильніше здавлює сечовий міхур. З’являється задишка — здавлюються органи грудної клітини, а організм і жінки, і дитини вимагає достатньої кількості кисню. Часто непокоїть втома і порушення сну — позначається велика фізичне і емоційне навантаження.

У цей період вагітності можуть проявитися деякі вади розвитку та пухлини. Часто через загальний стан вагітної (наприклад, пізнього токсикозу) порушується кровообіг в маткових судинах і судинах плаценти і пуповини. Такі зміни можуть призводити до порушення росту і розвитку плоду, його кисневого голодування, а значить, настане затримка його розвитку.

У цей період виявляються також неправильні положення плода, знати про які потрібно заздалегідь, так як це визначає тактику пологів.

Всі зміни під час вагітності вчасно помітить і пояснить акушер-гінеколог, у якого всі вагітні жінки повинні регулярно спостерігатися.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.