Перинатальна енцефалопатія: все пройде

Термін «перинатологія» став використовуватися з шістдесятих років минулого століття. Перинатальний або околородовий період життя людини починається з 22 повних тижнів (154 дні) внутрішньоутробного життя плоду (в цей час його маса становить близько 500 г) і закінчується через 7 повних діб після народження. Саме в цей період на дитину впливають численні фактори, які визначають його подальше здоров’я та розвиток.

Що таке перинатальна енцефалопатія і чому вона може виникнути у дитини

Енцефалопатія — це дифузне (поширене) мелкоочаговое ураження головного мозку дистрофічного (внаслідок розлади харчування тканини мозку) характеру, обумовленого різними хворобами та патологічними станами. Енцефалопатія, яка виникла в перинатальний період розвитку дитини, називається перинатальною енцефалопатією.

Перинатальна енцефалопатія є прямим наслідком недостатнього харчування тканини головного мозку дитини внаслідок гіпоксії (нестачі кисню), ішемії (закупорки або звуження артерій, приносять кров до головного мозку) або токсичного впливу на головний мозок.

У результаті такого впливу уражається кора головного мозку дитини і підкіркове біла речовина, що при важких ураженнях може викликати тетраплегія (параліч рук і ніг) та інтелектуальну недостатність. При менш тяжких ураженнях виникає затримка нервово-психічного розвитку дитини.

Перинатальна енцефалопатія може бути викликана нестачею кисню (наприклад, при плацентарної недостатності або деяких захворюваннях матері), травматичними ураженнями в пологах і в перші хвилини і години життя дитини, порушеннями харчування тканини головного мозку через спазму кровоносних судин, що живлять головний мозок , або через вплив на тканину мозку різних токсичних речовин.

Як проявляється перинатальна енцефалопатія

Перинатальна енцефалопатія може проявлятися по-різному, залежно від того, наскільки сильно була вражена тканину головного мозку. Виділяють три ступені перинатальної енцефалопатії:

 • I ступінь — проявляється невеликим підвищенням або зниженням м’язового тонусу і рефлексів; частіше після народження є ознаки деякого пригнічення центральної нервової системи (ЦНС), які через кілька днів змінюються збудженням, занепокоєнням дитини, тремтінням у нього ручок і підборіддя;
 • II ступінь — пригнічення центральної нервової більш виражено і не змінюється збудженням; м’язи дитини розслаблені (м’язова гіпотонія), рефлекси пригнічені, в деяких випадках з’являються судомні посмикування м’язів, порушення чутливості і роботи внутрішніх органів у вигляді зригування, розлади стільця, здуття живота, збільшення або зменшення частоти серцевих скорочень, порушення ритму дихання і так далі;
 • III ступінь — виражене і тривале пригнічення ЦНС, часто з судомами, дитина млявий, значні порушення з боку дихальної, серцево-судинної і травної систем.
 • При перинатальної енцефалопатії може з’явитися також гідроцефальний синдром, що виражається в підвищенні внутрішньочерепного тиску і швидкому збільшенні розмірів голови дитини. Батьків повинні насторожити постійний неспокій дитини, порушення сну, млявість, судомні посмикування, мляве смоктання, зригування.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.