Періменопауза: нормальні вікові зміни

загрузка...

Після настання 45 років у жінки поступово знижується функція яєчників: вони виділяють все менше статевих гормонів, що викликає певні зміни в організмі жінки. У деяких жінок цей період проходить непомітно, але приблизно у половини жінок з’являються ті чи інші ознаки клімактеричного синдрому.

Що таке періменопауза і чому вона настає

Періменопауза (клімактеричний період) — це час, протягом якого повільно знижується функція яєчників, тобто секреція статевих гормонів. Періменопауза включає в себе пременопаузі, менопаузу і постменопаузі.

Пременопауза починається після 45 років і триває від двох до десяти років до повного припинення менструацій. Зазвичай менопауза наступає у віці близько 50 років, але можливі і більші відхилення (від 40 до 55-57 років). Встановити точну дату менопаузи можна тільки заднім числом і не раніше, ніж через рік, так як завжди можлива поява ще однієї менструації. Постменопауза продовжується після настання менопаузи протягом близько семи — восьми років.

Вік настання періменопаузи і її тривалість залежить від генетичних особливостей жінки, а також від стану її здоров’я, соціальних умов і особливостей харчування. У курящих жінок періменопауза настає приблизно на два роки раніше, ніж у не курящих.

Вікові зміни жінки починаються з кори головного мозку і одного з його відділів, який називається гіпоталамусом і відповідає за діяльність всієї ендокринної системи. Під впливом цих змін зменшується виділення статевих гормонів в яєчниках і порушується щомісячне дозрівання яйцеклітин. Спочатку яйцеклітини дозрівають і виходять з яєчників не під час кожного менструального циклу, потім ще рідше, поки цей процес не припиняється зовсім.

Ознаки періменопаузи

Першими ознаками пременопаузи є порушення менструального циклу. У більшості випадків це виражається у зменшенні обсягу теряемой під час менструації крові в поєднанні зі збільшенням міжменструальних проміжків (порушення менструального циклу по гіпоменструальному типу). Але приблизно у третини жінок менструації, навпаки, стають рясними, тривалими і частими (порушення менструального циклу по гіперменструального типу). Зрідка зустрічаються жінки, у яких менструації припинилися раптово.

У зв’язку з тим, що порушується дозрівання яйцеклітини в фолікулах яєчників, менструальний цикл часто відбувається без виходу яйцеклітини з яєчника (овуляції), а це означає, що на місці лопнув фолікула не утворюється повноцінне жовте тіло, що виробляє жіночий статевий гормон прогестерон. Недолік прогестерону є причиною появи таких ускладнень клімактеричного періоду, як маткові кровотечі, не залежні від менструального циклу (ациклічні) кровотечі, а також появи в грудних залозах дрібних кіст і розростання в них сполучної тканини (фіброзно-кістозна мастопатія). Поступово менструації повністю припиняються, і настає менопауза.

Під час постменнопаузи відбувається різке зниження секреції статевих гормонів і згасання функції всієї дітородної системи. Так, в перший рік постменопаузи дуже інтенсивно зменшуються розміри матки, а після 60 років — розміри яєчників. Відбувається також атрофія (зменшення в обсязі) зовнішніх статевих органів. Слизова оболонка в області зовнішніх статевих органів і піхви стоншується і стає вразливою, що сприяє приєднанню інфекції і розвитку запального процесу (кольпіту). Атрофічні явища з’являються в м’язах тазового дна, сечового міхура і сечовипускального каналу, що може призводити до опущення статевих органів і нетримання сечі.

Значних змін зазнає мінеральний обмін: збільшується виведення з організму кальцію з сечею і зменшується його всмоктування в кишечнику, це призводить до зниження щільності кісток. Кістки стають крихкими (остеопороз).

Знижується також імунітет, захисні властивості всіх органів і систем, що сприяє розвитку різних хронічних захворювань. Майже у половини жінок періменопауза ускладнюється клімактеричним синдромом з різними психічними, вегето-судинними, гормональними і обмінними порушеннями.

Профілактика ускладнень періменопаузи

Перш за все, це виявлення та лікування будь-яких захворювань, так як будь-яке захворювання може ускладнити період періменопаузи. У цей час дуже важливо якомога більше рухатися (піші прогулянки, гімнастика), правильно харчуватися. Добова калорійність їжі повинна бути знижена, оскільки знижуються обмінні процеси і організму потрібно менше енергії. Саме тому літні люди схильні до повноти, в той час як зайва вага може значно ускладнити період періменопаузи. Призначаються також лікарські препарати, що поліпшують жировий обмін і сприяють зниженню холестерину в крові.

Періменопауза у кожної жінки протікає по-своєму і якщо вона супроводжується якимись неприємними явищами, потрібно звернутися до гінеколога.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.