Перикардит — не хвороба, а ускладнення

Перикардит — це порушення, що характеризується запаленням перикарда, тонкої оболонки серця , яку також називають серцевою сумкою. Перикардит часто викликає біль у грудях, а іноді й інші симптоми. У більшості випадків напади перикардиту бувають раптовими і нетривалими — гострий перикардит.

Якщо симптоми з’являються поступово і / або вони є дуже стійкими, перикардит вважається хронічним. Гострі болі в грудях, пов’язані з перикардитом, з’являються, коли запалені шари перикарда починають тертися один об одного.

У м’яких випадках перикардит може пройти сам по собі. У більш серйозних випадках потрібні медикаментозні і, рідше, хірургічні методи лікування. Рання діагностика і лікування можуть допомогти знизити ризик ускладнень перикардиту.

Симптоми

Гострий перикардит зазвичай триває менше кількох тижнів. Хронічний перикардит може тривати шість і більше місяців.

Найбільш поширеним симптомом гострого перикардиту є різкий біль за грудиною або в лівій стороні грудей. Однак, деякі люди, які перенесли гострий перикардит, описують їх біль як тупу і давить, різної інтенсивності.

Біль при гострому перикардиті може віддаватися в ліве плече і шию. Вона часто посилюється, коли пацієнт лягати і / або глибоко дихає. Кашель і проковтування їжі також можуть посилити біль. Щоб полегшити біль, зазвичай рекомендується сісти і нахилитися вперед. У деяких випадках може бути складно відрізнити біль від перикардиту, від болю, характерної для серцевого нападу.

Хронічний перикардит характеризується стійким запаленням, і може призвести до ексудативному перикардиті. Найбільш поширеним симптомом хронічного перикардиту є біль у грудях — як правило, не така сильна, як при гострому перикардиті.

В залежності від типу перикардиту, перераховані вище симптоми можуть супроводжуватися наступними ознаками:

 • Задишка
 • Невелике підвищення температури тіла
 • Загальне почуття слабкості і нездужання
 • Сухий кашель
 • Набряки черевної порожнини і ніг
 • Зверніться за терміновою медичною допомогою при появі сильного болю в області серця. Симптоми, схожі з симптомами перикардиту, можуть бути у серцевого нападу, легеневої емболії і деяких інших порушень; перш ніж починати лікувати перикардит, потрібно виключити ймовірність наявності у пацієнта більш важких захворювань.

  Причини

  При нормальних обставинах у двошаровій навколосерцевої сумці міститься невелика кількість рідини. При перикардиті відбувається не тільки запалення перикарда, але і, в деяких випадках, збільшення обсягу міститься в ньому рідини.

  Часто буває важко визначити причину розвитку перикардиту. У більшості випадків лікарям, або не вдається визначити причину (тоді говорять про ідіопатичному перикардиті), або передбачається, що він був викликаний вірусною інфекцією.

  Перикардит також може розвинутися незабаром після серцевого нападу, що обумовлено пошкодженням серцевого м’яза. Іноді перикардит розвивається через кілька тижнів після серцевого нападу або операції на серці, в результаті утворення антитіл. Ця порушення відомо як синдром Дресслера. Багато фахівців вважають, що розвиток синдрому Дресслера обумовлено аутоімунної реакцією — об’єктом впливу антитіл стають, в даному випадку, серце і перикард.

  Інші можливі причини перикардиту:

 • Системні запальні захворювання, наприклад, вовчак та ревматоїдний артрит.
 • Травми. Різні пошкодження серця і / або грудної клітки в результаті, наприклад, автокатастрофи, можуть через деякий час призвести до розвитку перикардиту.
 • Інші захворювання, в тому числі ниркова недостатність, СНІД, туберкульоз та рак.
 • Деякі лікарські препарати, правда, в дуже рідких випадках, можуть стати причиною розвитку перикардиту.
 • Ускладнення

  констриктивному перикардит. У деяких хворих перикардитом, особливо при тривалих запаленнях і хронічних рецидивах, може ущільнення, рубцювання і зрощення шарів перикарда. У таких пацієнтів перикард значною мірою втрачає свою еластичність і стає жорсткою оболонкою, що заважає серцю працювати належним чином. Цей стан називається констриктивного перикардиту; часто воно призводить до серйозних набряків ніг і черевної порожнини, а також постійної задишки.

  Серцева тампонада — стан, що характеризується надмірним скупченням рідини в перикарді. Надлишок рідини чинить тиск на серце і не дозволяє належним чином наповнюватися кров’ю. Це викликає різке зниження артеріального тиску. При відсутності лікування серцева тампонада може бути призвести до смерті пацієнта.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.