Пересадка органів: історія і сучасність

Пересадка органів — це, по суті, заміна органу, який перестав функціонувати, на здоровий орган. Не всі органи можна трансплантувати.

Найбільш часто пересаджують наступні органи:

 • Нирки; це може бути необхідно при таких захворюваннях, як діабет, полікістоз нирок, вовчак, або інші порушення.
 • Печінка, наприклад, при цирозі, який може бути викликаний безліччю причин.
 • Серце — через захворювання коронарної артерії, кардіоміопатії, серцевої недостатності та інших проблем з серцем.
 • Підшлункова залоза — пересадка, як правило, потрібно через діабету.
 • Легкі — при муковісцидозі, хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ), та інших порушеннях.
 • Тонкий кишечник, через синдром короткого кишечника, викликаного некротизуючим ентероколітом, хворобою Крона і так далі.
 • За одну операцію можна пересадити більше одного органу.

  Не кожна людина є гарним кандидатом на операцію по трансплантації органів. Як правило, ця операція не походить пацієнтам з різними інфекціями, неконтрольованими хворобами серця, іншими серйозними захворюваннями, а також тим, у кого є алкогольна або наркотична залежність.

  Якщо за результатами обстеження пацієнт виявляється підходящим кандидатом для пересадки органів, його ім’я заносять в «список очікування». Може пройти кілька місяців або лажі років, перш ніж відбудеться операція з пересадки органів.

  Успішність операції

  Методики, використовувані для пересадки органів, постійно удосконалюються, але операція як і раніше залишається важкою і досить небезпечною. Успішність пересадки органів залежить від наступних факторів:

 • Який саме орган трансплантують.
 • Скільки органів трансплантують.
 • Захворювання, яке викликало відмова органу.
 • Підготовка до пересадки органів

  Перш за все, людині, якій має бути пересадження органів, роблять всі аналізи необхідні для того, щоб знайти відповідний донорський орган. Невідповідний донорський орган імунна система відкине, що може привести до дуже серйозних наслідків для здоров’я.

  Крім того, до пересадки потрібно продовжувати ретельно стежити за своїм здоров’ям — приймати необхідні ліки, дотримуватись рекомендацій щодо фізичних навантажень і харчування.

  Бесіда з психіатром або клінічним психологом є ще однією важливою частиною підготовки до пересадки органів.

  Тривалість операції з пересадки органів, ступінь її складності, тривалість відновного періоду залежать від того, який саме орган пересаджували, а також від загального стану здоров’я пацієнта і інших чинників.

  Після пересадки

  Багато пацієнтів, які перенесли пересадку органів, кажуть, що вже багато років не відчували себе так добре. Це не дивно, так як трансплантації в більшості випадків передує тривала хвороба.

  Протягом деякого часу після операції пацієнтові необхідно приймати ліки, що пригнічують імунну систему, щоб запобігти відторгненню донорського органу. Поступово необхідна доза цих ліків знижується.

  Оскільки ці препарати пригнічують імунну систему, підвищується ризик зараження різними інфекціями. Через це пацієнтам рекомендується уникати людних місць і приймати інші заходи обережності, щоб захистити себе від інфекцій.

  Пацієнт повинен регулярно проходити медичне обстеження, щоб фахівці могли стежити за тим, як працює новий орган.

  Одним з поширених наслідків пересадки органів є депресія. Це може бути пов’язано з найсильнішим напругою, яке передувало операції, а також з багатьма іншими факторами. При будь-яких ознаках депресії слід звернутися до фахівця, не відкладаючи. Чим швидше ви почнете лікування, тим швидше ви впораєтеся з цією хворобою.

  Відторгнення пересаджених органів

  Оскільки ідеально людині може підійти тільки орган його близнюка, імунна система завжди намагається відторгнути донорські органи. Є три основних типи відторгнення органів:

 • надгострій відторгнення починається як тільки донорський орган потрапляє в організм. Це можливо лише в тому випадку, якщо в організмі реципієнта вже є антитіла, які відривають орган; причиною цього може бути несумісність крові донора і реципієнта. Відторгнення такого типу практично не зустрічається, оскільки попередньо проводять всі аналізи, необхідні для запобігання таких реакцій. Якщо з якоїсь причини запобігти свехострое відторгнення не вдалося, пацієнт, ймовірно, помре прямо на операційному столі.
 • Гостре відторгнення починається через кілька днів після операції, коли організм розпізнає чужорідний матеріал. Це нормальний імунну відповідь, з яким справляються за допомогою іммуносупресантов.
 • Хронічне відторгнення — поступове відторгнення донорського органу, яке може тривати місяці або роки. Протягом деякого часу пацієнт може не помічати будь-яких ефектів хронічного відторгнення.
 • Хто може бути донором органів

  Більшість людей можуть стати донорами органів. Деякі стають ними при житті. Багато приймають рішення про те, що їх органи після смерті можуть бути використані для пересадки іншим людям.

  Щоб стати донором при житті, людина повинна мати добре здоров’я, у нього не повинно бути таких порушень, як діабет, гіпертонія і психічні захворювання. Донор повинен бути не молодше 18 і не старше 60 років.

  Якщо людина дала свою згоду на пересадку його органів після смерті, рішення про використання його органів залежить переважно від того, в якому стані вони знаходяться, а також від того, яким був стан здоров’я людини на момент смерті.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.