Перепади настрою у жінок — поганий характер або хвороба?

Від перепадів настрою страждає практично кожна чоловік. В особливості перепади настрою помітні у жінки — у випадку, коли емоції настільки нестабільні, що заважають нормальному існуванню, на допомогу приходить медицина. Перепади настрою також називають афектних розладом. Одним з ключових ознак перепадів настрою є різка зміна емоцій — за кілька годин жінка може відчути весь спектр емоцій, починаючи від безпричинного щастя і закінчуючи гнівом і відчаєм. Однак афективний розлад не можна ставити в один ряд з такими жорсткими і довгостроковими видами, як біполярні розлади або маніакальна депресія.

Симптоми афективного розладу

Жінка, страждаюча від різких перепадів настрою, відчуває себе немов на американських гірках — всього за кілька хвилин відчуття щастя змінюється найглибшим відчаєм. Перепади настрою завжди непередбачувані і часто не залежать від ситуації, а емоції майже не піддаються контролю. Періоди підйому змінюються глибокою депресією, порушується сон.

Жінки страждають від перепадів настрою вдвічі частіше за чоловіків незалежно від соціального чи економічного підгрунтя. Порядку 15% жінок відчувають афективний розлад в період менопаузи. Якими б не були причини депресії і різких перепадів настрою, афективний розлад при правильному підході з легкістю піддається лікуванню.

Причини перепадів настрою

перепади настрою особливо схильні мешканки мегаполісів, життя в яких передбачає високий рівень психологічної напруги, більш високий темп життя та низький рівень терпимості. На розвиток афективного розладу можуть вплинути декілька фізіологічних і емоційних чинників.

Гормональний дисбаланс, менопауза, вагітність, гіпотиреоз, збій у роботі ендокринної системи та інші біологічні і фізіологічні проблеми можуть вплинути на розвиток афективного розладу у жінок. Менопауза — період, під час якого відбувається зміна рівня гормонів, у тому числі естрогену, тестостерону, прогестерону. Під час овуляції деякі жінки відчувають безліч емоційних, фізичних і поведінкових змін внаслідок зміни гормонального фону.

За людські емоції відповідальні особливі хімічні речовини — нейротрансмітери, що виробляються людським мозком, що змушують людину відчувати радість, депресію, роздратування й інші емоції. Дисбаланс таких речовин — у тому числі серотоніну, допаміну, норадреналіну — може викликати перепади настрою. Існують медичні препарати, здатні вирішити проблему і відновити вироблення ключових нейротрансмітерів.

Під час вагітності і менструального циклу зміна гормонального фону може викликати різку зміну настрою. Зазвичай такий стан називають передменструальним синдромом або передменструальним дисфорическим розладом — зміни починаються після овуляції і поглиблюються до настання менструації. У період періменопаузи жіночий організм не має достатньо ресурсів, щоб зберігати природний баланс — що виливається в емоційні проблеми у більшості жінок. Емоційні проблеми, не дозволені в минулому, з’являються знову.

У період статевого дозрівання, коли організм починає вироблення статевих гормонів, перепадів настрою схильні підлітки. Однак, як тільки рівень гормонів нормалізується, емоційний стан підлітка також повертається в норму.

Період менопаузи супроводжується постійними нападами дратівливості і збуджуваним. У цей період роздратування жінки може викликати що завгодно — від дурної жарти і телешоу до колег по роботі. У період менопаузи перепади настрою можуть стати особливо різкими і неконтрольованими.

У деяких жінок проблема безпліддя супроводжується такими негативними симптомами, як дратівливість або депресія. Перепади настрої можуть призвести до затяжної депресії та стресу через соціальних і сімейних вимог.

Ще однією причиною виникнення афективного розладу вважається стрес і психологічна напруга на роботі і вдома. Біологічно жінки куди більш уразливі, ніж чоловіки, і високий рівень стресу веде до різких перепадів настрою.

Недолік взаєморозуміння між подружжям або батьками і дітьми може погіршити ситуацію. Проблеми у шлюбі можуть виявитися причиною стресу і афективного розладу.

Не в останню чергу на перепади настрою впливають звички — куріння, вживання алкоголю і фаст-фуду, недолік фізичної активності, стреси на роботі.

Як боротися з перепадами настрою

Прості, але ефективні зміни стилю життя вкупі з ліками можуть значно полегшити навіть самі різкі перепади настрою.

Консультація з кваліфікованим лікарем — необхідний крок при боротьбі з афективним розладом.

Деякі доктора в якості основного методу лікування пропонують гормональну терапію, яка, хоч і діє швидко і ефективно, може привести до ряду побічних ефектів. Крім того, гормональна терапія передбачає більш високий ризик виникнення раку.

Сьогодні можна придбати не потребують рецепта добавки, що містять вітаміни та мінеральні комплекси. Альтернативна медицина на основі лікарських трав також може полегшити різкі перепади настрою, позбутися від дратівливості і депресії.

Значно полегшити стрес у період менопаузи допоможуть йога, медитація і різні види масажу.

Ароматерапія із заспокійливими маслами — наприклад, жасмину, ромашки і троянди — можуть допомогти приборкати не піддаються контролю негативні емоції, як і акупунктура.

Поведінкова терапія дозволяє навчитися контролювати поширені негативні емоції — такі, як страх, роздратування, гнів. Методи поведінкової терапії можуть заспокоїти і тіло, і дух.

Когнітивна терапія передбачає ряд методів, що дозволяють контролювати деякі когнітивні патерни, що змушують людину відчувати роздратування, депресію або гнів без видимих на те причин.

Комунікація — ще один ефективний метод боротьби з перепадами настрою, будь то бесіди з друзями, членами сім’ї або терапевтом.

Деякі терапевти одним з найефективніших методів боротьби з афективним розладом вважають фізичні навантаження — «лікувальний» режим передбачає 20-хвилинні вправи в день щонайменше три рази на тиждень. Такий режим допоможе сфокусувати енергію і позбутися від стресу, а також відновити здоровий сон, порушення якого часто призводять до дратівливості і підвищеній чутливості.

Здорова дієта з безліччю овочів і фруктів — неодмінний спосіб для тих, хто страждає від перепадів настрою. У горосі, приміром, містяться складні карбогідрати, боби і гаряче молоко збільшують рівень серотоніну.

Перш за все, необхідно чітко усвідомлювати, що перепади настрою викликані небудь причиною, і деколи для того, щоб повернути контроль над емоціями, необхідна спалах емоцій, своєрідна емоційна «розрядка».

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.