Переношена вагітність — чи можуть вам допомогти?

Переношена вагітність завжди викликає тривогу у жінок. Пов’язаний з цим стрес не йде на користь ні матері, ні дитині, тому не варто хвилюватися, потрібно довіритися лікареві жіночої консультації, в обов’язки якого входить спостереження за станом вагітної жінки. У разі необхідності жінці з переношеної вагітності буде надана вся необхідна допомога.

Що таке приношення вагітність і її причини

Вважається, що нормальна вагітність триває 40 тижнів або 9 календарних місяців. Акушерських місяців виходить 10, так як в акушерському місяці міститься 28 днів або 4 тижні. У деяких випадках нормальна вагітність може тривати на 1-2 тижні довше без будь-яких наслідків для матері та дитини — це просто фізіологічна особливість даної жінки, найчастіше це пов’язано з тривалістю менструального циклу (більше 28 днів), а також спадковістю (переношування у матері або інших близьких родичів).

В основі переношування вагітності лежать зміни центральної нервової системи матері або порушення зв’язку центральної нервової системи матері і плода. Причиною переношування може стати також порушення регуляції цього співвідношення з боку плаценти.

Факторами до переношування вагітності є порушення обміну речовин, що виникли на основі неякісного харчування, нестачі вітамінів, що входять до складу ферментів, що прискорюють усі хімічні реакції. Мають значення перенесені матір’ю захворювання статевих органів, особливо запального характері, аборти, стреси, ендокринні захворювання, хвороби печінки і так далі.

Велике значення має страх вагітної жінки перед пологами і її мимовільне підсвідоме прагнення якомога довше затримати наступ пологів.

Ознаки переношеної вагітності

Істинне переношування вагітності супроводжується рядом ознак, які завжди будуть виявлені під час обстеження в жіночій консультації, це:

 • значне зниження об’єму навколоплідних вод (менше 600 мл), в подальшому це може стати причиною розвитку слабкості родової діяльності; навколоплідні води стають каламутними від меконію (це перші калові маси плоду);
 • незважаючи на великий термін вагітності навколоплідні води не розділені на передні і задні; це має відбуватися в кінці вагітності, після опускання голівки дитини в малий таз; передні водячи тиснуть на шийку матки і сприяють її розкриттю, відсутність передніх вод уповільнює розкриття родових шляхів ;
 • шкіра дитини стає більш сухою, на ній мало (або зовсім немає) сировидним змащення — це ознака перезрілість плоду;
 • переношена плід має більш щільні кістки черепа, тонкі шви між кістками черепа і менші розміри тім’ячка (це видно при ультразвуковому дослідженні), що ускладнює пологи, так як головка з труднощами проходить через родові шляхи; це може бути причиною родової травми;
 • при переношеної вагітності старіє плацента і це найнебезпечніший ознака: дитина не отримує всіх необхідних для його розвитку поживних речовин і кисню; недолік кисню небезпечний тим, що викликає у дитини гіпоксію — важкий стан, яке може відбитися на подальшому розвитку дитини (перший ознака гіпоксії — посилення або навпаки ослаблення рухової активності плода);
 • з молочних залоз може початися виділення молока, а не молозива (воно більш рідке, синюватого кольору, на відміну від жовтуватого молозива).
 • Діагностика

  Діагностика переношеної вагітності включає в себе огляд акушера-гінеколога, ультразвукове дослідження плоду (визначається недостатність плаценти, маловоддя, кісткові особливості голівки плоду), амніоскопія (огляд плодового міхура за допомогою спеціального приладу амніоскопія, введеного в шийку матки для огляду), лабораторні дослідження: аналізи на гормони і біохімічний склад крові та навколоплідних вод.

  Допомога при переношеної вагітності

  При підозрі на переношування вагітності жінку направляють у пологовий будинок, де її ретельно обстежують, при підтвердженні діагнозу готують до пологів. Підготовка до пологів полягає в розм’якшення шийки матки і розширення її каналу за допомогою спеціальних гелів з гормонами. Коли шийка матки готова до пологів, проводиться стимуляція пологової діяльності, при цьому стежать за станом плоду за допомогою спеціального дослідження (кардіотокографії). Якщо все ж родова діяльність млява, дитина страждає від нестачі кисню, то проводиться операція кесаревого розтину.

  Переношена вагітність — це не жахливий діагноз, тим не менш, не варто ризикувати життям дитини, краще прислухатися до рекомендацій лікаря і вчасно надійти в пологовий будинок.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.