Перелом шийки стегна — бич літніх людей

загрузка...

Перелом шийки стегна може трапитися в будь-якому віці , але найбільш часто це трапляється у літніх людей у віці старше 65 років. В ході процесу старіння кістки втрачають мінерали, і стає менш щільними. Поступове зменшення щільності кісткової маси підвищує ризик перелому шийки стегна.

Симптоми

У більшості випадків симптомами перелому шийки стегна є:

 • Непорушність відразу після отримання травми
 • Сильний біль в області стегон або паху
 • Нездатність перенести вагу тіла на ногу з боку ушкодженого стегна
 • Оніміння, утворення гематоми та набряку в області пошкодженого стегна
 • Нога з боку ушкодженого стегна стає трохи коротше
 • Фактори ризику

  Вік

  Ризик перелому шийки стегна збільшується з віком, оскільки у міру старіння кістки у людини стають менш твердими, зір погіршується, і швидкість реакції падає. Якщо людина веде малорухливий спосіб життя, його м’язи з віком також слабшають. Поєднання всіх цих факторів збільшує ймовірність перелому шийки стегна. Майже 9 з 10 пацієнтів з таким переломом старше 65 років.

  Пол

  Приблизно 80% пацієнтів з переломом шийки стегна — жінки. Справа в тому, що щільність кісткової маси у жінок зменшується швидше, ніж у чоловіків. Падіння рівня естрогену під час менопаузи призводить до того, що кістки досить швидко стають крихкими. В результаті цього тріщина у кістці і перелом можуть з’явитися після пошкодження, яке до менопаузи закінчилося б для жінки практично безслідно.

  Хронічні захворювання

  Найбільш часто підвищення ризику перелому шийки стегна пов’язано з остеопорозом. Однак є й інші стани, через які кістки можуть стати крихкими. Наприклад, ендокринні порушення, такі як надмірна активність щитовидної залози, і також розлади кишечника, можуть погіршити абсорбцію вітаміну D і кальцію, через що кістки також стають більш крихкими.

  Лікарські препарати

  Деякі ліки, як правило, використовуються для лікування таких хронічних порушень, як підвищений кров’яний тиск і астма, при тривалому застосуванні можуть призвести до зменшення щільності кісткової маси.

  Неправильно харчування

  Через брак кальцію і вітаміну D в раціоні пікове значення кісткової маси у людини (яка досягається в середньому до 30 років) може бути нижче норми, що підвищує ризик перелому шийки стегна в похилому віці. Порушення харчової поведінки, такі як анорексія і нервова булімія можуть стати причиною серйозного пошкодження скелета в будь-якому віці. У важких випадках ці зміни можуть бути незворотними.

  Малорухливий спосіб життя

  Регулярні фізичні навантаження зміцнюють кістки та м’язи, а також зменшують вірогідність отримання серйозних травм при падінні. При недостатньо активному способі життя кістки можуть стати крихкими ще до настання літнього віку.

  Зловживання тютюном і алкоголем

  Куріння і зловживання алкоголем можуть порушити нормальні процеси росту і ремоделювання кісткової тканини.

  Ускладнення

  Перелом шийки стегна — це серйозна травма, але можливі пов’язані з лікуванням ускладнення бувають небезпечніше самого перелому. При наявності у пацієнта захворювань, які роблять хірургічне втручання небезпечним, лікар може обрати в якості методу лікування тракцію, або витягування. Найбільш значний ризик, пов’язаний з тракцией — зношування й ослаблення м’язів і підвищена ймовірність постійної втрати рухливості. Крім того, через тривалій іммобілізації, необхідної для застосування цього методу лікування, може розвинутися поверхневий тромбофлебіт або тромбоз глибоких вен. Після хірургічної операції також можуть розвинутися захворювання, пов’язані з утворенням згустків крові. У деяких випадках згустки крові переміщаються в артерії легенів, викликаючи таке потенційно небезпечний для життя стан, як тромбоемболія легеневої артерії. Інші ускладнення, які може викликати лікування перелому шийки стегна: пролежні, інфекції сечовивідних шляхів, пневмонія, атрофія м’язів.

  Крім того, перелом шийки стегна пов’язаний з підвищеним ризиком повторних переломів.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.