Перелом плеснової кістки — чому його так складно лікувати?

У стопі людини знаходяться п’ять плеснових кісток; перелом однієї або декількох є поширеною травмою. Розрізняють два основних види перелому плеснової кістки: звичайні, або раптові, в яких ставляться відриті, закриті, та інші переломи, і стрес-переломи, що виникають в результаті перенапруження і / або регулярних пошкоджень. Іноді перелом відбувається через те, що плюсневая кістка ослаблена остеопорозом.

Звичайні переломи

П’ята плюсневая кістка найбільш схильна до травм, у результаті яких можуть відбуватися переломи. При заняттях спортом найчастіше травмуються перша, друга та п’ята плеснові кістки.

Симптомами таких переломів зазвичай бувають біль і набряклість в області перелому. Як правило, потерпілому важко наступати на пошкоджену ногу. При переломі плеснової кістки слід негайно звернутися за медичною допомогою.

Для діагностики перелому плеснової кістки зазвичай роблять кілька рентгенівських знімків; іноді також використовують комп’ютерну томографію та магнітно-резонансну томографію.

Лікування перелому плеснової кістки залежить від того, в якому місці зламана кістка, а також від того, є перелом зміщеним, чи ні, закритим, або відкритим. У багатьох випадках достатньо фіксації та іммобілізації стопи на кілька тижнів. Іноді, наприклад, при відкритих або зміщених переломах, необхідно застосовувати хірургічно методи лікування.

У період відновлення можна знімати біль за допомогою безрецептурних знеболювальних; рідко потрібні більш сильні анальгетики.

Як правило, переломи плеснової кістки заживають протягом шести-восьми тижнів. Період повного відновлення може тривати довше, якщо пацієнт професійно займається спортом.

Стрес-переломи

Стрес-переломи — це неповні переломи, в результаті яких в кістки утворюються тріщини. Вони виникають в результаті тривалого навантаження, що припадає на одні й ті ж кістки. Вперше стрес-переломи плеснової кістки були виявлені у солдатів, яким доводилося марширувати протягом тривалого часу. Однак такі переломи часто спостерігаються у спортсменів (особливо у бігунів), а також у тих, хто займається балетом і гімнастикою.

Найбільш схильні стрес-переломів друга і третя плеснові кістки — на них під час руху припадає найсильніша навантаження. Такі переломи характерні для людей, які недавно збільшили частоту, інтенсивність і тривалість своїх тренувань. Іншими супутніми факторами можуть бути нова спортивна взуття або недостатній відпочинок. Іноді стрес-переломи відбуваються при наявності вражаючих кісткову тканину основних захворювань, таких як ревматоїдний артрит або остеопороз, а також при деяких неврологічних порушеннях.

Першим симптомом стрес-перелому може бути біль, яка з’являється під час тренувань, і проходить після відпочинку. Через деякий час біль стає сильнішою, і відпочинок не допомагає з нею впоратися. У міру того, як тріщина збільшується, біль стає все більш локалізованої в області перелому. З’являється набряклість стопи. Іноді біль стає настільки сильною, що людина не може нормально ходити.

Приблизно в половині випадків стрес-переломи не видно на рентгенівських знімках, тому діагностику часто проводять за допомогою остеосцинтиграфії.

Як правило, для лікування перелому плеснової кістки необхідно забезпечити відпочинок пошкодженої стопі — насамперед, уникати діяльності, яка могла стати причиною стрес-перелому. Ходити можна в спеціальній ортопедичного взуття, яка фіксує зламану кістку. Хірургічне втручання при стесс-переломах плеснової кістки потрібно вкрай рідко.

Зазвичай перелом заживає без ускладнень протягом шести-дванадцяти тижнів, після чого людина може повернутися до звичного для нього способу життя. Робити це, однак, слід поступово, щоб уникнути повторного ушкодження плеснової кістки.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.