Перелом надколінника: краще не рухайтеся

Оскільки Надколінник виконує функцію щита для колінного суглоба, зламати його дуже легко. Наприклад, падіння на коліна може призвести до перелому наколінника. На перелом надколінника припадає приблизно 1% усіх переломів кісток. Найчастіше він зустрічається у пацієнтів віком від 20 до 50 років; у чоловіків перелом надколінника трапляється в два рази частіше, ніж у жінок.

Типи перелому надколінка

 • Перелом без зміщення — частини зламаної кістки прилягають один до одного, не зміщуючись. При такому переломі кістка, як правило, без проблем залишається на місці під час всього лікування.
 • Перелом зі зміщенням — при такому переломі фрагменти зламаної кістки зміщуються відносно один одного. Часто потрібна хірургічна операція, щоб з’єднати відламки надколінка.
 • многооскольчатих перелом — дуже нестабільний перелом, при якому кістка розламується на три і більше частин.
 • Крім того, переломи можуть бути відкритими і закритими. При закритому переломі шкіра над місцем перелому залишається цілою; при відкритому переломі шкіра розривається і, як правило, стає видно пошкоджена кістка. З відкритим переломом пов’язані серйозні пошкодження прилеглих м’язів, сухожиль і зв’язок. Такі переломи часто викликають ускладнення, і їх лікування займає більше часу, ніж лікування відкритих переломів.

  Причиною перелому надколінка найчастіше є прямий удар, наприклад, під час падіння або автомобільної аварії. Однак у нього бувають і інші причини, наприклад, м’язи можуть скоротитися настільки сильно, що це викличе перелом надколінника. Втім, так буває дуже рідко.

  Симптоми

  Основними симптомами перелому надколінка є біль і набряклість в області коліна. Крім того, при переломі часто утворюється синець; нерідко потерпілий не може ходити і / або випрямляти ногу в коліні.

  Вислухавши пацієнта, лікар в першу чергу огляне коліно без використання будь-яких приладів. Часто краю відламків надколінка може відчути через шкіру. Потім, як правило, роблять рентгенівський знімок зламаного надколінка — це дозволяє точно визначити ступінь пошкодження кістки, а також виявити інші можливі патології.

  Хірургія

  Якщо перелом закритий і без зміщення, хірургічне лікування може не знадобитися. За допомогою спеціальних пристосувань зламаний Надколінник фіксують в певному положенні; на час лікування рекомендується обмежити навантаження на постраждале коліно — більшість пацієнтів для цього використовують милиці. Лікування займає шість-вісім тижнів або більше.

  В інших випадках може знадобитися хірургічна операція.

  Якщо Надколінник розламався на дві частини, фрагменти кістки прикріплюють один одному за допомогою спеціального дроту і болтів. Нерідко їх припадають видаляти через рік або два після операції.

  При многооскольчатого перелому потрібна більш складна операція. Якщо маленькі відламки кістки знаходяться по краях наколінника, хірург видаляє їх. Якщо ж Надколінник зламався на кілька частин в центральній частині, їх з’єднують один з одним за допомогою дроту і болтів. Крайнім засобом лікування многооскольчатого перелому надколінка є повне видалення колінної чашечки.

  Незалежно від методу лікування, правильна реабілітація відіграє дуже важливу роль в лікуванні перелому надколінка. Вимушена іммобілізація поступово призводить до ослаблення м’язів. Пацієнтам рекомендується виконувати спеціальні вправи, щоб повернути м’язову силу і відновити діапазон рухів колінного суглоба.

  Ускладнення

  У перспективі перелом надколінка може викликати такі ускладнення:

 • Артрит. В результаті перелому надколінка часто виявляється пошкодженою хрящова тканина, яка захищає і покриває кістки в колінному суглобі. З часом це може призвести до розвитку артриту.
 • М’язова слабкість. Іншим ускладненням перелому надколінка може стати постійна слабкість чотириголового м’яза стегна.
 • Хронічний біль в передній частині коліна також нерідко стає результатом перелом надколінника.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.