Перелом кістки — бич дітей і старих

загрузка...

Перелом кістки — це пошкодження кісткової тканини, яке підриває її здатність підтримувати тіло. Перелом кісток може трапитися в різних ситуаціях, таких як автомобільні аварії, бійка, падіння з висоти або падіння у власній ванній кімнаті. Крім того, причинами перелому можуть бути захворювання кісткової тканини, наприклад остеопороз, рахіт і так далі.

Фізіологія перелому кістки

Структурно кісткова тканина є дуже міцною, але, піддаючись впливу сил, що перевищують межі її міцності, вона реагує двома способами. Коли сили впливають миттєво, наприклад, при падінні або ударі, це призводить до перелому кісток. Але якщо вплив відбувається повільно, протягом певного часу, це призводить до зміни форми кістки, завдяки чому впливаюча сила врівноважується (втім, з точки зору медицини такі зміни часто є патологією). Таким чином, кісткова маса має динамічну природу і може пристосовуватися до надаваному на неї тиску. Ця здатність кісток забезпечується постійною ерозією кісткової тканини, спричиненої остеокластами, та постійним утворенням нової кісткової тканини завдяки остеобластів.

Крихке рівновагу між цими клітинами, відповідальними за ущільнення і витончення кісток, багато в чому залежить від рівня фізичної активності людини. Отже, у людини, зайнятого фізичною працею, більш міцний скелет, ніж у того, хто займається сидячою роботою в офісі.

Види переломів

 • Перелом кістки зі зміщенням. При такому переломі на рентгенівському знімку видно значну відстань між фрагментами зламаної кістки. Значну відстань, втім, тут є відносним поняттям. Наприклад, відстань в 3-4 мм при переломі плечової кістки може бути несуттєвим, але таку ж відстань при переломі фаланг пальців може бути ознакою зміщеного перелому.
 • незміщеною перелом — відламки кістки у разі такого перелому залишаються на місці і хірургічне лікування, як правило, не є необхідним.
 • многооскольчатих перелом — перелом, при якому кістка ламається на три і більше частин.
 • Про патологічному переломі кістки говорять у випадку, якщо перелом стався через ослаблення кістки в результаті хвороби, наприклад, раку, остеопорозу і так далі. Для таких переломів не потрібне сильне зовнішній вплив; іноді вони відбуваються взагалі без будь-якого зовнішнього впливу.
 • Відкриті переломи — це переломи, при яких кістка протикає шкіру і утворюється відкрита рана. Переломи цього типу пов’язані з підвищеним ризиком інфекції та інших ускладнень.
 • Симптоми

  Найпоширенішими симптомами перелому кістки є:

 • Біль — виникає в результаті больових сигналів у відповідь на тиск при переломі кісток;
 • Набряклість — є наслідком пошкодження кровоносних судин і дії клітин імунної системи;
 • Нездатність ходити;
 • Порушення дихання — наприклад, при переломі ребер, коли кожен вдих і видих може супроводжуватися гострим болем.
 • Лікування

  У більшості випадків для лікування перелому кістки потрібно іммобілізація ушкодженої частини тіла. Для цього використовуються гіпс, спеціальні фіксуючі корсети, і інші ортопедичні пристосування. Як правило, іммобілізація повинна тривати чотири-шість тижнів, але в деяких випадках лікування затягується на кілька місяців.

  У більш складних випадках використовуються хірургічні методи лікування. Наприклад, многооскольчатие переломи можна лікувати тільки за допомогою операції. Оскільки при відсутності лікування переломи нерідко зростаються неправильно, операцію необхідно провести протягом тижня після того, як стався перелом.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.